Projektowanie samochodów – nadwozie [cz. 2]

Projekt graficzny VW Golfa fot. A. Zieliński, Konstrukcja nadwozi samochodów osobowych i pochodnych, WKŁ

Projekt graficzny VW Golfa fot. A. Zieliński, Konstrukcja nadwozi samochodów osobowych i pochodnych, WKŁ

W poprzedniej części cyklu skupiłem się na teoretycznym wprowadzeniu do zagadnienia projektowania nadwozi. Pora teraz skupić się na bardziej konkretnych informacjach, które pozwolą zaznajomić się z procesem powstawania samochodowej karoserii, ze szczególnym uwzględnieniem koncepcji i stylingu.

Konstrukcja samochodu składa się z rozwoju czterech układów: elektrycznych i elektronicznych, jezdnego i podwozia, silnika wraz z układem napędowym oraz omawianego w serii artykułów nadwozia. Aby stworzenie każdego z wymienionych układów było możliwe, konieczne jest wykonanie szeregu czynności, usystematyzowanych w poszczególne etapy, zawarte w procesie zarządzania cyklem życia produktu (Product Lifecycle Management).

Podstawy aerodynamiki pojazdów [cz. 1]: Co wpływa na opór aerodynamiczny?

Obecnie aerodynamika coraz częściej odgrywa dominującą rolę podczas projektowania nowego samochodu. Spowodowane jest to ograniczaniem zużycia paliwa i emisji szkodliwych substancji, na co aerodynamika ma zasadniczy wpływ. Jak inżynierowie dbają o zachowanie dobrego opływu powietrza swoich konstrukcji i jakie są główne czynniki powodujące różnice w poszczególnych modelach?

Jak sama nazwa wskazuje, PLM obejmuje cykl życia produktu, czyli wszelkie działania związane z jego projektowaniem, konstrukcją, wdrożeniem na rynek, dystrybucją, etapami eksploatacji i serwisu czy w końcu samą utylizacją. Biorąc pod uwagę proces projektowy samochodu, zawiera on w sobie również czynniki składające się na rozwój poszczególnych układów. W przypadku nadwozia są to czynniki marketingowe, prawne, estetyczne, techniczne, ekonomiczne, a także obejmujące bezpieczeństwo czy system zapewnienia jakości.

PLM (fot. rucker.pl)

Wszystkie wymienione czynniki, które wpływają na całościowy projekt nadwozia, bezpośrednio oddziałują również na każdy z etapów tworzenia karoserii samochodu, a więc na tworzenie koncepcji i styling, obliczenia i symulację, konstrukcje, budowanie prototypów, badanie nadwozia oraz serię informacyjną.

Koncepcja i styling

Gdy znane są już założenia nowego pojazdu, punktem wyjścia do dalszej pracy nad nadwoziem jest benchmarking. Termin ten oznacza analizę porównawczą, uczenie się od najlepszych poprzez rozeznanie w rynku i branie za wzór najbardziej udanych samochodów. Jest to baza to stworzenia bardziej konkretnego zarysu nadwozia, która w następnej kolejności musi zostać skonfrontowana z obowiązującymi przepisami. Obecnie wiele elementów nadwozia jest znormalizowanych. Określa je Dyrektywa CEE, która po części jest zgodna z Regulaminem ECE. Z uwagi na utrudniony dostęp do najnowszych norm na poniższej grafice prezentuję przykładowe normy polskie z 2004 r.

Norma - usytuowanie świateł przednich (fot. rucker.pl)

Zobacz również: Tylko na Autokult.pl

Kolejnym etapem tworzenia koncepcji jest opracowanie modelu redukcyjnego, co oznacza również określenie zarówno kwestii aerodynamiki, jak i wytrzymałości oraz bezpieczeństwa struktury.

Praca z modelem redukcyjnym opiera się głównie na tzw. package’ingu, dzięki któremu sprawdza się, czy pomysł jest trafiony i funkcjonalny. A więc w tej fazie projektowania dopracowuje się koncepcje pod względem kształtu, a także jakości powierzchni.

Model 1:1 (fot. rucker.pl)

Digitalizuje się model, a następnie, poprzez wygładzanie powierzchni (z ang. Alias Smoothing), przygotowuje się końcową wersję trójwymiarowego modelu wirtualnego. Ten skomplikowany proces odpowiedniego doboru krzywizn karoserii nazywa się pracami strakerskimi. Tym pojęciem określa się wszystkie czynności modelowania powierzchniowego w środowiskach CAD, które wykonuje się w celu zamodelowania karoserii samochodu.

W praktyce prace strakerskie oznaczają więc proces poszukiwania optymalnej krzywizny dla wyznaczonych komputerowo punktów widocznych po stworzeniu zdigitalizowanego modelu 3D karoserii samochodu. Jest to praca niezbędna z uwagi na to, że komputerowo wygenerowana powierzchnia opiera się na wielu punktach pomiarowych, które jako całość w przekroju tworzą powierzchnie wymagające wygładzenia.

Są one o tyle ważne, że zewnętrzne poszycie nadwozia to element mający niebagatelny wpływ na wygląd pojazdu i postrzeganie go przez potencjalnych odbiorców. Końcowa wersja modelu służy za podstawę modelu rzeczywistego w pełnej skali. Potem określa się realną możliwość wykonania takiego nadwozia (z ang. feasibility).

Omawiając kwestie wymiarów nadwozia, nie można pominąć aspektu ergonomii - wizualizacja znajduje się na grafice poniżej. Bardzo istotne jest położenie punktu H, który odpowiada w przybliżeniu położeniu osi obrotu stawu biodrowego kierowcy oraz tzw. elipsy wzroku, która wynika z regulacji fotela.

W Europie do testów stosuje się manekin 95-centylowy mężczyzny oraz 5-centylowy kobiety. Pojęcie osobnika x-centylowego określa to, że x-ułamek procentowy ludzi zbadanych w ramach pomiaru antropometrycznego ma wymiary ciała mniejsze niż przyjęte. Z przyjętego założenia wynika, że 10% populacji odbiega od danych służących za wzór podczas projektowania.

Warstwice (fot. rucker.pl)

Przy projektowaniu nadwozia nie powinno się również zapominać o wyborze odpowiednich założeń technologicznych do projektu oraz wykorzystaniu materiałów z uwzględnieniem m.in. przeznaczenia pojazdu czy kosztów. Trzeba pamiętać, że w XXI wieku użyte materiały nie mogą również odbiegać od restrykcyjnych wymagań związanych z ochroną środowiska, a nierzadko muszą też być w pełni zdatne do recyklingu.

Na koniec dla zainteresowanych wykład Tadeusza Jelca.

Podział typów nadwozi samochodu [cz. 1] – co jest dwubryłowym hatchbackiem, a co nie?

Samochody podzielone są według wielu kryteriów. Do ich opisu służy zakwalifikowanie do konkretnego segmentu rynku na podstawie wielkości lub ceny, a także przypisany rodzaj nadwozia. Jakie są typy nadwozi i czym się charakteryzują?

Źródło: Podstawy aerodynamiki pojazdów, J. PiechnaSamochody osobowe i pochodne, J. Jackowski, J. Łęgiewicz i M. WieczorekJ. Gierej Budowa nadwozi — poradnikKonstrukcja nadwozi samochodów osobowych i pochodnych, A. Zieliński

Zobacz więcej artykułów z serii: Nadwozia

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Aktualności:

Nowy model McLarena w 2015 roku [aktualizacja] Sebastian Vettel po trzech dniach w Scuderia Ferrari Suzuki Wagon R+ z wadliwymi poduszkami powietrznymi Problem z hamulcami w Jaguarach XJ Poważna awaria silnika w 14 tysiącach samochodów Toyoty BMW serii 5 GT z dieslem do serwisu Range Rover Evoque Cabrio prawdopodobnie w przyszłym roku WEC 2014 São Paulo: triumf Porsche, mistrzostwo Toyoty Ciąg dalszy opery mydlanej Saaba Mark Webber nie pamięta swojego wypadku w Sao Paulo BMW 2 Active Tourer z napędem xDrive Tajemniczy muł testowy LaFerrari - będzie spider? Mercedes-Benz SL63 AMG World Championship 2014 Collector's Edition Chiny staną się głównym odbiorcą Volvo Wzmocniony Seat Leon Cupra Drogowe samochody McLarena nie dostaną silników Hondy Ford Ranger po kuracji odmładzającej [wideo] BMW przedstawia najdroższy lakier w swojej ofercie Jazda z pijanym kierowcą to gra o życie. Zagrasz? Potężna kraksa Marka Webbera w Sao Paulo! LARTE Design Range Rover Sport Winner - SUV po rosyjsku Tak Jay Leno dziękuje za milion subskrypcji na YouTube Znamy europejską cenę Corvette C7 Z06! Carlos Sainz Jr dołączył do Toro Rosso

Popularne w tym tygodniu:

Donośne Audi RS6 z wydechem iPE szaleje na ulicach Warszawy. Pod maską blisko 1000 Nm Gdy zobaczyliśmy to zdjęcie, opadły nam kopary. Musieliśmy się dowiedzieć co to za Polonez Nastolatek sprzedaje swoje wymarzone subaru. Zbiera pieniądze na leczenie Skórzane kurtki i wielkie maszyny. Polski klub motocyklowy w Chicago jest znany w całym mieście W Europie wzrosła ilość CO2 emitowanego przez samochody. Winny odwrót od diesli i SUV-y Nowy trend w ogłoszeniach – auta od bezdomnych. Ceny niskie, jak przystało na prezenty Mazda 6 w praktycznej wersji zadebiutowała w Genewie. Nowe wielkie japońskie kombi już w Europie Kobra staje się bestią. Ford zapowiada powrót Mustanga Shelby GT500 Kosmiczne reflektory Mercedesa już w produkcji. Nie oślepią i wyświetlą ostrzeżenia na drodze Kierowca mclarena porzucił auto na środku skrzyżowania. Nie mógł przejechać przez śnieg Seat sprzedaje auta jak Ferrari. Ekskluzywna oferta dla wybranych klientów Elektryczna bestia z Chorwacji. Prawie 2000 KM mocy i przyspieszenie do setki poniżej 2 sekund!