Zwykłe samochody z niezwykłymi silnikami [cz.2]

Zwykłe samochody z niezwykłymi silnikami [cz.2]

Zwykłe samochody z niezwykłymi silnikami [cz.2]
Artur Kuśmierzak
14.12.2012 22:46, aktualizacja: 13.10.2022 10:06

Pod koniec listopada pisałem dla Was o zwykłych samochodach z niezwykłymi silnikami po raz pierwszy. Najwyższy czas, aby zaprezentować kolejne niepozorne auta z piekielnie mocnymi motorami pod maską. Znacie jeszcze jakieś konstrukcje tego typu?

Samochody z niezwykłymi silnikami - Lotus Omega

W latach 80. brytyjskiego Lotusa przejął koncern GM. Aby nieco podnieść prestiż marki Opel Amerykanie wpadli więc na pomysł podrasowania seryjnego Opla Omegi A przez Lotusa. Efekt ich pracy przeszedł najśmielsze oczekiwania. Powstało auto dysponujące podwójnie doładowanym motorem R6 o pojemności 3,6 l i mocy około 370 KM. Dzięki rewelacyjnemu przyśpieszeniu od zera do 100 km/h w 5,3 s i prędkości maksymalnej dochodzącej do 283 km/h Lotus Omega w latach 1990-1996 nosił oficjalne miano najszybszego sedana świata.

Lotus Omega
Lotus Omega

Samochody z niezwykłymi silnikami - Nissan Sunny GTI-R

Żadna generacja Nissana Sunny nigdy nie budziła większych emocji. Od tej zasady jest jednak bardzo istotny wyjątek, czyli wersja specjalna GTI-R. Auto zostało skonstruowane w oparciu o model N14. Pod maskę trafił 2-litrowy turbodoładowany silnik dysponujący mocą od 220 do 230 KM w zależności od wersji. Sunny GTI-R rozpędzał się do ponad 230 km/h, a pierwsza set pojawiała się na prędkościomierzu po około 5,6 s. Warto również wspomnieć o napędzie 4x4, dzięki któremu auto bardzo dobrze się prowadziło. Jego znaki rozpoznawcze to przede wszystkim ogromny wlot powietrza na masce i spojler na tylnej klapie.

Obraz

Samochody z niezwykłymi silnikami - Peugeot 205 Turbo 16

Peugeot 205 był jednym z najchętniej kupowanych hatchbacków w latach 80. Fabryki Peugeota opuściło ponad 5 000 000 sztuk. Sami przyznacie, że to bardzo imponujący wynik. Samochód zasłynął również udziałem w różnego typu rajdach. Właśnie z myślą o nich Peugeot wspólnie z firmą Talbot stworzył wersję Turbo 16 z centralnie umieszczony motorem 1,7 l generującym od 200 nawet do 450 KM. Najmocniejszy wariant oznaczony symbolem E2 od zera do 100 km/h przyśpieszał w 3,3 s.

Peugeot 205 turbo 16 grupy B
Peugeot 205 turbo 16 grupy B

Samochody z niezwykłymi silnikami - Mazda MX-3

Kolejne auto, na które większość osób nie zwraca nawet najmniejszej uwagi na ulicach to Mazda MX-3. To auto po prostu skutecznie wtapia się w tłum. Nie byłoby w tym samochodzie nic ciekawego gdyby nie fakt, że w jego ofercie silnikowej była dostępna jednostka 1,8 l V6. Konstrukcja jest dość ciekawa - nieczęsto spotyka się przecież taki układ i to w dodatku aż sześciu cylindrów w tak niewielkim silniku. Niestety parametry Mazdy MX-3 z tym motorem nie powalają na kolana. Tylko 133 KM, 8,5 s od zera do 100km/h i prędkość maksymalna 210 km/h to w sumie nic nadzwyczajnego.

Obraz

Samochody z niezwykłymi silnikami - Audi Q7 V12

Kiedy jesienią 2005 roku Audi Q7 wchodziło na rynek było prawdziwym rarytasem dla fanów dużych SUV-ów. Ci od lat czekali na model tego segmentu producenta z Ingolstadt. Obecnie auto nieco wtopiło się w tłum i raczej większość osób nie zwraca na nie uwagi. Trudno się temu dziwić - luksus w dyskretnym wydaniu to przecież specjalność marki Audi. Wersja z silnikiem 6,0 V12 TDI jednak przykuje wzrok niejednego fana motoryzacji. To jedyny seryjnie produkowany SUV z motorem V12 i to na dodatek wysokoprężnym. 500 KM i 1000 Nm naprawdę robią wrażenie. Osiągi również są imponujące 5,5 s do 100 km/h to w przypadku tak ogromnego auta rewelacyjny wynik.

Obraz

Samochody z niezwykłymi silnikami - Mitsubishi Galant VR-4

W zestawieniu nie mogą zabraknąć też Mitsubishi Galanta VR-4. Pierwsze auto oznaczone tym symbolem powstało pod koniec lat 80. Najciekawsza jest jednak nowsza generacja produkowana w latach 1996-2003. Japończycy zdecydowali się tu na 2,4-litrowy silnik V6 z podwójnym turbodoładowaniem (280 KM). Dzięki temu auto rozpędza się od zera do 100 km/h w około 6 sekund i bez większych problemów rozwija prędkość rzędu 240 km/h.

Obraz

Samochody z niezwykłymi silnikami - Volkswagen Scirocco BiMotor

Volkswagen Scirocco BiMotor to z pewnością jedno z najciekawszych aut świata. Jako, że w latach 80. Niemcy nie mieli odpowiednio dużego silnika wsadzili do Scirocco dwa motory: 1,6 l i 1,7 l. Ich moc razem wynosiła około 360 KM. Prędkość maksymalna Volkswagena Scirocco BiMotor dochodziła prawie do 300 km/h, a pierwsza setka była kwestią zaledwie 4,4 s. Samochód mógłby bez kompleksów rywalizować z Porsche 911 Turbo. Niestety nigdy nie trafił do produkcji seryjnej.

Obraz

Samochody z niezwykłymi silnikami - Dodge Ram SRT-10

Dodge Ram to zaraz obok Forda F ulubione auto amerykańskich farmerów. Specjalnie dla tych, którzy chcieli mieć jednocześnie coś z Vipera i z Rama, ale nie stać ich było na te dwa auta Dodge wpakował silnik V10 właśnie do tego pick-upa. 517 KM i 712 Nm, a także 4,9 s od zera do setki sprawiają, że farmerzy z żyłką kierowcy wyścigowego w końcu mogą kupić idealne auto. Lekki tył i napęd RWD wymaga jednak prawdziwej wprawy w prowadzeniu.

Obraz

Samochody z niezwykłymi silnikami - Ford Transit Supervan 3

Kojarzycie Forda Transita SportVan z 2,2-litrowym silnikiem TDCi o mocy 140 KM? To auto, które jest sportowe tylko z nazwy. Prawdziwym rarytasem był zaprezentowany w latach 90. Supervan 3. To nietypowe auto dostawcze dysponowało centralnie umieszczonym silnikiem V6 2,9 l generującym moc 264 KM bez turbodoładowania. Samochód podobno rozpędzał się do 214 km/h i zapewniał solidną dawkę adrenaliny.

Samochody z niezwykłymi silnikami - Volkswagen Passat R36

W poprzedniej części cyklu wspominałem o Volkswagenie Passacie B5 W8. Niestety w przypadku kolejnej generacji niemiecki koncern nie kontynuował idei tworzenia auta klasy średniej z tak ogromnym silnikiem, ale wypuścił na rynek 300-konną usportowioną wersję R36 z silnikiem 3,6 l VR6. Samochód pomimo mniejszej jednostki napędowej jest mocniejszy i szybszy o prawie sekundę od wersji W8 (od zera do 100 km/h przyspiesza w 5,7 s).

VW Passat B6
VW Passat B6© mat. prasowe / Volkswagen
Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)