Samochody używaneRenaultUżywane Renault Espace IV - typowe awarie i problemy

Używane Renault Espace IV - typowe awarie i problemy

Renault Espace
Renault Espace
Źródło zdjęć: © mat. prasowe / Renault
Artur Kuśmierzak
15.12.2012 20:00, aktualizacja: 30.03.2023 10:33

Renault Espace to protoplasta dużych europejskich vanów i pod wieloma względami wzór w swojej klasie. Poprzednie modele tego francuskiego auta nie cieszyły się jednak zbyt dobrą opinią jeżeli chodzi o awaryjność. Czy obecnie produkowana generacja zerwała raz na zawsze z negatywnymi skojarzeniami?

Historia modelu

W czerwcu 2012 roku zamiast wypuścić na rynek nowy model Renault zdecydowało się na kolejny facelifting. Tym razem modyfikacje były już dużo bardzie widoczne, ale bez rewelacji. W oczy rzucają się głównie zmiany z przodu. Poszerzono wlot powietrza w zderzaku, dodano chromowane obwódki na światłach przeciwmgielnych, a także zmieniono atrapę chłodnicy i obudowy bocznych lusterek.

Nowością jest również: nowy zestaw nawigacji, kamera cofania i skórzana tapicerka z dodatkiem teflonu. Ci, którzy czekają na kolejną generację Renault Espace muszą uzbroić się w cierpliwość bo jak na razie nic nie wskazuje na to, żeby w najbliższym czasie francuski van pojawił się na rynku.

Silniki

  • R4 2,0 (136 KM)
  • R4 2,0 Turbo (163-170 KM)
  • V6 3,5 (241-245 KM)

Diesle z rodziny dCi:

  • R4 1,9 (115-120 KM)
  • R4 2,0 (175 KM)
  • R4 2,2 (140-150KM)
  • V6 3,0 (177-180 KM)

Oferta silnikowa jest dość bogata, ale część jednostek napędowych trapią poważne usterki, które nękają przede wszystkim diesle i to niestety wszystkie bez wyjątków. W podstawowej jednostce 1,9 dCi nie dość, że awariom ulega: układ wtryskowy, zawór EGR i turbosprężarka to na dodatek często dochodzi do defektu panewek na wale korbowym.

Zawodna jest również elektronika sterująca, a w wielu egzemplarzach z dużymi przebiegami pojawią się wycieki oleju. Użytkowników silnika 2,2 dCi nękają bardzo podobne problemy.

Renault Espace
Renault Espace© mat. prasowe / Renault

Odradzam też zakup motoru 3,0 dCi produkcji Isuzu. To jedna z najbardziej awaryjnych konstrukcji jakie kiedykolwiek montowano w modelach Renault. Z powodu opuszczenia się tulei cylindrów między głowicą a blokiem silnika tworzy się otwór. Przez tak powstałą szczelinę wydostaje się ciśnienie, które przechodzi do układu chłodzenia i wypycha płyn chłodniczy. Zwykle kończy się to wypalenie tłoków.

Najbardziej godną polecenia wersją jest bez wątpienia 2,0 Turbo. Silnik zapewnia całkiem akceptowalną dynamikę przy rozsądnym zużyciu paliwa. Warto też rozważyć zakup odmiany 3,5 l V6. Co prawda część aut z tym motorem ma problemy z uszkodzeniem uszczelki pod głowicą, ale poza tym samochód z tą jednostką rewelacyjnie przyśpiesza i pali około 14 l/100 km.

Jak na tak dużą pojemność to całkiem dobry wynik. Podstawowy benzyniak nie sprawia większych problemów eksploatacyjnych, ale zdecydowanie nie radzi sobie z autem o takich gabarytach.

Dane techniczne

Bardziej leniwi mają do wyboru jeszcze 5- lub 6-stopniową przekładnię automatyczną. W przednim zawieszeniu tego modelu zastosowano tradycyjny układ wahaczy i kolumny MacPhersona, a z tyłu belkę, z wahaczami wleczonymi. Jak na francuskie auto przystało w testach zderzeniowych Euro NCAP Renault Espace otrzymało 5 gwiazdek.

Awaryjność

Renault Espace
Renault Espace© mat. prasowe / Renault

Końcówki drążków kierowniczych również nie grzeszą trwałością. Użytkownicy Renault Espace III narzekają na często szwankującą kartę Hands Free i wariujące czujniki ciśnienia w oponach. Panel sterowania klimatyzacją oraz różnego rodzaju wyświetlacze miewają swoje humory. Wiele kłopotów przysparza też oświetlenie oraz pompa sprzęgła.

Naszym zdaniem

W dodatku tylne fotele są demontowalne i można je ustawiać dowolnie nawet tyłem do kierunku jazdy. To rewelacyjne i bardzo praktyczne rozwiązanie. Na pochwałę zasługuje też ogromna ilość pakownych schowków i duża przestronność wnętrza. Kolejną istotną zaletą Espace jest wysoki komfort zawieszenia, który docenimy zwłaszcza podczas dalszych podróży. Ceny używanych egzemplarzy tego francuskiego vana wahają się do około 18 000 do około 40 000 zł.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (16)