Kobiety w Rajdzie Dakar 2014

Corocznie, na Rajdzie Dakar pojawia się wiele startujących kobiet. Duża część z nich przyjeżdża tam w charakterze pilotów, ale są też takie, które samodzielnie przemierzają całą trasę. Warto poznać ich sylwetki.

Laia Sanz - jedyna motocyklistka w tegorocznym Rajdzie Dakar

Laia Sanz - jedyna motocyklistka w tegorocznym Rajdzie Dakar (fot. dakar.net.au)

Niemal na każdym Rajdzie Dakar, w przeciągu kilku ostatnich lat, możemy dostrzec już pierwiastek żeński. Trudno powiedzieć, że z roku na rok pań przybywa, ale zawsze w każdej kategorii są jakieś ich reprezentantki. W tym roku startuje jedna motocyklistka, jedna kobieta w kategorii quadów, jedna za sterami samochodu oraz dwie pilotki w samochodach i jedna w ciężarówce. Oto sylwetki przedstawicielek poszczególnych kategorii.

Motocykle

Z numerem startowym #50 pojedzie chyba najbardziej znana motocyklistka na Dakarze – Hiszpanka, Laia Sanz. W tym roku (niestety) będzie ona jedyną przedstawicielką płci pięknej na motocyklu. W ubiegłym roku drugą zawodniczką oprócz młodej Hiszpanki była Josefina Gardulski. Był to jej jednak pierwszy start w Rajdzie Dakar (ba! nie tylko w Rajdzie Dakar, Josefina Gardulski nie startowała wcześniej w jakimkolwiek rajdzie), którego nie ukończyła. W tym roku zaś nie pojawiła się już na liście zawodników.

Wracając jednak do Laii Sanz – będzie reprezentować ona KH-7 Honda Team. Motocykl, którym w tym roku chce przemierzyć całą trasę to Honda CRF 450 Rally. Laia Sanz jest wielokrotną mistrzynią świata w trialu. W ubiegłym roku ze względu na kontuzję stopy, jej celem było ukończenie Rajdu Dakar w ogóle. Z kolei, zarówno w sezonie 2011, jak i 2012, 29-letnia Hiszpanka zajęła 39. miejsce.

Laia Sanz

Quady

W tej kategorii startuje Camelia Liparoti (numer startowy #259), reprezentująca Quadssvma.com team. To już szósty z kolei start 46-letniej dziennikarki w Rajdzie Dakar. Na bezdroża Liparoti wyjedzie quadem Yamaha YFM700 R. Zawodniczce w Rajdzie Dakar idzie całkiem nieźle. Dwa lata temu znalazła się w pierwszej dziesiątce – zajęła wówczas 9. miejsce. W ubiegłym roku było trochę gorzej – zajęła 15. pozycję. Tak, czy inaczej apetyt Francuzki coraz wyższe miejsca w stawce rośnie. Być może w tym roku zaskoczy nas jeszcze bardziej.

Camelia Liparoti

Samochody

W kategorii samochodów zobaczymy dwie pilotki. Pierwszą z nich jest Argentynka, Adriana Alida Andreani, która pilotuje Jose Antonio Blangino. Ta ekipa startuje w Dakarze już czwarty raz, ale jak dotąd — mieli sporo pecha. W pierwszych dwóch edycjach nie dojechali do mety, zaś w ubiegłym roku Dakar ukończyli na 89. pozycji z powodu wielu awarii ich Polarisa na trasie.
Po raz kolejny, w Rajdzie Dakar w charakterze pilotki weźmie udział 39-letnia Eugenie Decre, pilotująca Laurenta Fouqueta. W zeszłym roku załoga odpadła na 5. etapie.

Jedyną kobietą, która zasiądzie za kierownicą samochodu jest Isabelle Patissier (numer startowy #338), która jest weteranką Rajdu Dakar wśród kobiet — startuje w nim już jedenasty raz. Najlepsza pozycja, jaką udało się jej osiągnąć to 16. miejsce w 2011 roku. W tym roku tak, jak i w poprzednich, jej pilotem będzie Thierry Delli-Zotti.

Zobacz również: Goodyear - konferencja

Poza swoją pasją do motoryzacji, Isabelle Patissier realizuje się też we wspinaczce skałkowej. Jest dwukrotną mistrzynią świata w tej dyscyplinie.

Thierry Delli Zotti i Isabelle Patissier

Ciężarówki

W tej kategorii jedyną reprezentantką jest Włoszka, Eleonara Dal Pra, pilotująca w Mercedesie Unimog. To już czwarty z kolei start Włoszki w Rajdzie Dakar. Do Dakaru Włoszka przygotowywała się, biorąc udział we włoskim Baja oraz Rajdzie Grecji, pilotując w samochodach terenowych.

Eleonora Dal Pra

W tym roku na Rajdzie Dakar pojedzie bardzo skromna reprezentacja kobiet (choćby w porównaniu do roku ubiegłego). Warto z tego grona najbardziej wyróżnić Camelię Liparoti, która chce w tej edycji chce przebić się po raz kolejny do pierwszej dziesiątki.

Nie sposób nie wspomnieć też o Polce, która wraz z polską reprezentacją wybrała się w charakterze obserwatorki na tegoroczny Rajd Dakar - Klaudii Podkalickiej.Warto przypomnieć, że w 2008 roku Klaudia Podkalicka miała wystartować jako pilot Grzegorza Barana, jednak wtedy ten pomysł nie doszedł do realizacji. Być może doświadczenie, które zdobędzie w ciągu najbliższych dwóch tygodni pozwoli, byśmy w przyszłym roku zobaczyli ją już na linii startu Rajdu Dakar.

Klaudia Podkalicka

Obszerne zapowiedzi Rajdu Dakar pod tym linkiem, jeżeli chcecie przeczytać o samochodach lub pod tym linkiem, jeżeli interesuje was temat motocykli i quadów.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Motocykle:

Najmocniejszy elektryczny cruiser: Voxan Wattman [aktualizacja] Dakar 2014 - zapowiedź [motocykle i quady] Na co zwracać uwagę podczas kupna motocykla? [poradnik] Nowe stunt-wideo Ewy Pieniakowskiej [aktualizacja] Podsumowanie tygodnia w sporcie motocyklowym 19.12-26.12.2013 Romet przedstawia dwa motocykle typu allroad Yamaha zajmie się produkcją samochodów Świąteczne życzenia od motocyklowych producentów [aktualizacja] Jak bezpiecznie zimować motocykl? [poradnik] Kobiety w sporcie motocyklowym? FIM jest na tak! Futurystyczny J Concept - propozycja Kawasaki [aktualizacja] Suzuki GSX-R 750 na 2014 rok: skazany na sukces? Motocyklowe patronaty medialne Autokult.pl na 2014 rok BMW R NineT według Urban Motor Jazda na bogato: BMW K1600 GTL Exclusive 2014 [aktualizacja] Damsko-męska sesja na Ducati Panigale Buspasy dla krakowskich motocyklistów W poszukiwaniu najznakomitszych wąsów z Bridgestone Bros Unieruchomienie motocykla na odległość? To już możliwe Projekt motocykla Audi Supersport 10R Tragiczny wypadek podczas Sic Supermoto Days Wyścigi bez ograniczeń: Isle of Man TT Dwanaście generacji prędkości Hondy: historia modelu CBR900RR Podaruj Kilometr - charytatywna wyprawa do Mongolii