Scion xD – rajdowa wersja samochodu dla młodych Amerykanów [wideo]

Wojciech Kaczałek
28.01.2013 21:00, aktualizacja: 07.10.2022 21:11

Scion to marka należąca do Toyoty. Jej grupą docelową są młodzi mieszkańcy Ameryki Północnej. Rajdowa odmiana hatchbacka xD wygrała swoją klasę w pierwszej rundzie Rally America National Championship.

W Rally America dość regularnie startują polscy zawodnicy. W 2009 r. Andi Mancin i Maciej Wisławski zostali wicemistrzami tej serii. Po okresie przerwy w tym roku do ścigania wrócił Arkadiusz Gruszka, który jednak odpadł z rywalizacji w inaugurującym sezon Sno* Drift Rally.

Pierwsza runda Rally America National Championship 2013 była za to udana dla ekipy startującej Scionem xD. Andrew Comrie-Picard i Jeremy Wimpey dojechali na 8 miejscu w klasyfikacji generalnej i 1 w 2WD, wygrywając 19 z 20 odcinków specjalnych w swojej klasie. W Sno* Drift Rally triumfował Antoine L'Estage (Mitsubishi Lancer Evo X, mistrz z 2010 r.), który wyprzedził Davida Higginsa (Subaru Impreza WRX STI, mistrz z ostatnich 2 sezonów).

Obraz

Wróćmy jednak do samochodu, który jest o tyle ciekawy, że nie zobaczymy go raczej na trasach innych mistrzostw, ponieważ w Rally America obowiązuje inny regulamin techniczny niż w imprezach organizowanych pod patronatem FIA.

Scion xD jest napędzany silnikiem 1,8 l, do którego dołożona została turbosprężarka GReddy. Moc jednostki nie została podana. Napęd na przednią oś trafia za pośrednictwem kłowej skrzyni biegów. Auto ma zawieszenie Tein i hamulce Brembo. Za wyposażenie wnętrza odpowiada Sparco.