Toyota Avensis 2,0 D-4D Premium Motorsport - kombi podszyte "sportem" [test autokult.pl]

Toyota Avensis 2,0 D‑4D Premium Motorsport - kombi podszyte "sportem" [test autokult.pl]

Toyota Avensis 2,0 D-4D Premium Motorsport - kombi podszyte "sportem" [test autokult.pl]
Rafał Warecki
11.02.2013 11:00, aktualizacja: 18.04.2023 11:16

Gdyby stworzyć klasyfikację najbardziej popularnych samochodów, duża część pozycji pokryłaby się z rankingiem najbardziej nudnych. Modele o wysokiej sprzedaży najczęściej mogą się pochwalić funkcjonalnością, ofertą oszczędnych jednostek napędowych i rozsądną ceną. Połączenie tych wszystkich cech przekłada się również na dużą popularność konkretnych samochodów w firmowych flotach. Te wszystkie walory ma Toyota Avensis, która często musi bronić się przed łatką nudnej.

Toyota Avensis 2,0 D-4D Premium Motorsport - test

Jeśli coś jest do wszystkiego, to jest do niczego – to stare porzekadło zna chyba każdy, jednak w dzisiejszych czasach trudno się z nim zgodzić – szczególnie w branży motoryzacyjnej, która obecnie przypomina worek z segmentami wymieszanymi tak bardzo, jak tylko się da. Współczesne samochody wyewoluowały do poziomu, przy którym jedna cecha nie musi oznaczać rezygnacji z innej. Duża liczba modeli w gamie niemal każdego producenta pozwala dobrać samochód stosownie do swoich wymagań i potrzeb, które często, mimo rozbieżności w niektórych autach, mają wspólny mianownik.

W większości przypadków sprawdzają się jednak kombinacje znane od lat – i to zazwyczaj te klasyczne rozwiązania muszą walczyć z określeniem „nudny”. Dokładnie ta sama zasada dotyczy prezentowanej Toyoty Avensis w wersji nadwoziowej wagon i silnikiem Diesla pod maską. W tym przypadku jednak pakiet stylistyczny Toyota Motorsport okazuje się ostrym mieczem, gotowym ściąć głowy wszystkim szydercom. Ci, którzy jeszcze przed chwilą na widok modelu Avensis reagowali złośliwym uśmieszkiem, za tym egzemplarzem odwracali głowy z wyrazem zdziwienia na twarzy.

Obraz

Wygląd zewnętrzny prezentowanej Toyoty Avensis za sprawą zaledwie kilku srebrno-czarnych dodatków i nakładek zyskał zadziorny charakter. Biorąc pod uwagę jeszcze podstawowy biały lakier, czarne obręcze kół i przyciemnione szyby, to bardzo korzystna metamorfoza. Tak skonfigurowany Avensis już skutecznie broni się przed stylistyczną nudą, nie tracąc nic ze swoich pierwotnych cech.

Przestronne wnętrze topowego modelu Toyoty potrafi zadziwić. Pojemny bagażnik z podwójną roletą i możliwością złożenia kanapy na płasko pozwoli przewieźć bardzo duże gabarytowo przedmioty, które dodatkowo można przymocować linkami do ruchomych klamer. Mniejsze pakunki bez problemu powinny zmieścić się w sporych bocznych półeczkach, pod podłogą lub w przepastnym schowku przed pasażerem. Duża przestrzeń bagażowa nie ma wpływu na ilość miejsca dla pasażerów tylnej kanapy, której jest pod dostatkiem. W Avensisie nie zabraknie przestrzeni przed kolanami i nad głową nawet bardzo wysokim osobom. Co ciekawie, w nieco gorszej sytuacji jest kierowca, ponieważ krótki skok regulacji wysokości kierownicy sprawia, że dźwigienka od obsługi tempomatu przy skręcie kierownicą potrafi zahaczyć o kolano.

Wszystko we wnętrzu flagowej Toyoty, łącznie z wspomnianą kierownicą, pedałem sprzęgła czy hamulców pracuje bardzo lekko. Po przesiadce z innego samochodu można odnieść wrażenie, że pedały wręcz wpadają w podłogę po lekkim muśnięciu. Avensis z pakietem Toyota Motorsport mimo swojego drapieżniejszego wyglądu pozostał jednak samochodem bardzo komfortowym, co potwierdzają również wygodne fotele z miękkimi zagłówkami, obszyte przyjemną tapicerką łączącą skórę z Alcantarą.

Obraz

Materiały zastosowane do wykończenia kabiny to przekrój od elementów niezłej jakości w górnych partiach deski rozdzielczej do nieco tandetnych i podatnych na zarysowania niżej. Całkiem nieźle od strony wizualnej prezentują się wstawki z plastikowego drewna, chociaż z pewnością nie każdemu przypadną one do gustu, tak samo jak niezbyt dobrze wyglądająca srebrna obudowa środkowej części kokpitu. Znaczącą wadą jest dość głośne skrzypienie elementów wnętrza podczas pokonywania nierówności przy temperaturach oscylujących już wokół zera stopni Celsjusza, a największymi zaletami ogólna ergonomia i rozplanowanie konsoli centralnej.

Mimo że niezbyt kulturalnie pracujący silnik swoim dźwiękiem przypomina o zapłonie samoczynnym, jazda Toyotą Avensis pozwala poczuć, że ten samochód ma zapewnić stosunkowo wysoki komfort i relaksującą podróż. Niezbyt skomplikowane zawieszenie zestrojone jest komfortowo i pozwala odpocząć nawet podczas pokonywania mniej równych dróg, nie powodując przy tym nadmiernych przechyłów, które mogłyby wzbudzić w kierowcy uczucie niepewności czy braku stabilności na drodze. Podobnie zachowuje się całkowicie neutralny układ kierowniczy, który nie gubi precyzji, ale również nie powala na kolana reakcją na szybkie ruchy wieńcem.

Toyota Avensis Wagon mimo sporych gabarytów jest również dość zwrotna. Pozycja za kierownicą, powierzchnia przeszklenia czy lusterka pozwalają wystarczająco wyczuć odległość, a w manewrach pomaga dodatkowo kamera cofania skierowana bezpośrednio na krawędź tylnego zderzaka.

Obraz

Najsłabszy dostępny silnik wysokoprężny, czyli jednostka 2,0 D-4D rozwijająca 124 KM mocy, radzi sobie z dużym Avensisem zaskakująco dobrze. Auto oczywiście trudno zaliczyć do sprinterów, ale jest przyjemnie żwawe już od 2000 obr./min. i w razie potrzeby potrafi zaskoczyć zrywnością, co potwierdza migający symbol kontroli trakcji. Siłę napędową rozdzielono na sześć naprawdę długich biegów, dzięki czemu mimo wąskiego zakresu prędkości obrotowych nie trzeba zbyt często sięgać dłonią do precyzyjnie przemieszczającego się lewarka o stanowczym, lekkim skoku.

Toyota Avensis jest samochodem całkowicie poprawnym. Ma wszystkie szablonowe cechy nudnego samochodu, jednak należy pamiętać o tym, że niektórzy dokładnie takiego auta szukają, a ci, którzy choć trochę wstydzą się do tego przyznać, mogą ubrać swój samochód w takie pakiety jak Toyota Motorsport. W końcu słowo "sport" w dzisiejszych czasach w świecie motoryzacji ma tak samo mierną siłę wyrazu jak słowo "miłość" w natrętnych reklamach dookoła nas.

  • Naprawdę atrakcyjny wygląd
  • Przestronne wnętrze i pakowny bagażnik
  • Komfort podróżowania
  • Dobra zwrotność
  • Całkiem zadowalająca jak na 124 KM dynamika
  • Skrzypiące przy niewielkim mrozie elementy wykończenia
  • Niezbyt kulturalny silnik
Ogólna ocena samochodu:[stars]7[/stars]Zobacz inne testy samochodów marki Toyota!

Toyota Avensis 2,0 D-4D Premium Motorsport - dane techniczne

Testowany egzemplarz: Toyota Avensis 2,0 D-4D Premium Motorsport
Silnik i napęd
Układ i doładowanie:R4, Turbodoładowanie
Rodzaj paliwa:Olej napędowy
Ustawienie:Poprzecznie
Rozrząd:DOHC 16V
Objętość skokowa:1998 cm3
Stopień sprężania:15,8
Moc maksymalna:124 KM przy 3600 rpm
Moment maksymalny:310 Nm przy 1600-2400 rpm
Objętościowy wskaźnik mocy:62 KM/l
Skrzynia biegów:6-stopniowa manualna
Typ napędu:Przedni (FWD)
Hamulce przednie:Tarczowe, wentylowane
Hamulce tylne:Tarczowe
Zawieszenie przednie:Kolumna McPhersona
Zawieszenie tylne:Double Wishbone
Układ kierowniczy:Zębatkowy, wspomagany
Średnica zawracania:b.d.
Koła, ogumienie przednie:215/55 R17 Nokian WR A3
Koła, ogumienie tylne:215/55 R17 Nokian WR A3
Masy i wymiary
Typ nadwozia:Kombi
Liczba drzwi:5
Współczynnik oporu Cd (Cx):0,29
Masa własna:1635 kg
Stosunek masy do mocy:13,2 kg/KM
Długość:4780 mm
Szerokość:1810 mm
Wysokość:1480 mm
Rozstaw osi:2700 mm
Rozstaw kół przód/tył:1550/1540 mm
Prześwit (przód/tył):b.d.
Pojemność zbiornika paliwa:60 l
Pojemność bagażnika:543-1610 l
Specyfikacja użytkowa
Ładowność maksymalna:465 kg
Osiągi
Katalogowo:Pomiar własny(*):
Przyspieszenie 0-100 km/h:10,1 s
Prędkość maksymalna:200 km/h
Zużycie paliwa (miasto):5,6 l/100 km8,0 l/100 km
Zużycie paliwa (trasa):3,9 l/100 km6,5 l/100 km
Zużycie paliwa (mieszane):4,6 l/100 km7,3 l/100 km
Emisja CO2:120 g/km
Test zderzeniowy Euro NCAP:5 gwiazdek
Cena
Testowany egzemplarz:ok. 130 000 zł
Model od:83 900 zł
Wersja silnikowa od:100 900 zł

*Warunki zimowe, temperatura około 0° C

Toyota Avensis 2,0 D-4D Premium Motorsport - zdjęcia

Obraz
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
[1/14]
Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (28)