Na co zwracać uwagę podczas kupna motocykla? [poradnik]

Niewłaściwy wybór motocykla nierzadko skutkuje spędzeniem całego sezonu na serwisowaniu maszyny, co odbija się na liczbie przejechanych kilometrów, a przede wszystkim na tym, że radość z jazdy nie jest taka, jak oczekiwaliśmy. Bo kiedy inni jeżdżą, nasz motocykl stoi w warsztacie. Jak tego uniknąć? Kluczowym momentem są oględziny przyszłego motocykla. Osoba, która wie, czego się wystrzegać, nie ryzykuje, że do swojego garażu przyprowadzi minę.

fot. australianblog.com.au

Najczęściej o tym, czy nabędziemy motocykl nowy lub używany, decyduje stan domowego budżetu. Jak wszyscy wiemy, przewaga nowej maszyny nad używaną jest bardzo duża: jednoślad jest na pewno bezwypadkowy, objęty okresem gwarancyjnym i, co ważne (przynajmniej na początku), koszty eksploatacyjne są bardzo niewielkie. Nie każdy może sobie jednak pozwolić na taki luksus. Dotyczy to zwłaszcza osób, które dopiero zaczynają przygodę w świecie jednośladów. Są jednak tacy, którzy mogą, ale nie chcą „nówki z salonu” – tak po prostu, z przekonania: bo wybór motocykli jest większy albo są miłośnikami starszych modeli. Powodów jest wiele.

Kiedy już zdecydujemy się, by nabyć używany sprzęt, i rozpoczniemy poszukiwania w Internecie, to będzie pierwszy moment, kiedy będziemy mogli odrzucić już część ogłoszeń. Trzeba być wyczulonym już na same opisy motocykli. Określenia „igła”, „jeżdżony tylko do kościoła” lub „stan jak nówka” nie zawsze, choć bardzo często mogą wskazywać, że w rzeczywistości jest zupełnie inaczej.

Jeżeli nie mamy pojęcia o tym, co oglądamy, warto zasięgnąć opinii innych, bardziej doświadczonych znajomych lub użytkowników tematycznych stron internetowych. Kiedy sami lub z czyjąś pomocą wybierzemy kilka najbardziej interesujących ogłoszeń, pora na oględziny.

Na co zwrócić uwagę podczas oględzin motocykla

Podczas oględzin, tak jak podczas wyboru maszyny, jeżeli nie mamy pewności co do umiejętności oceny, warto zabrać ze sobą kogoś bardziej doświadczonego, kto pomoże w ocenie motocykla.

Na co z

Zobacz również: Jak prawidłowo przewozić dzieci w samochodzie?

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Motocykle:

Najmocniejszy elektryczny cruiser: Voxan Wattman [aktualizacja] Nowe stunt-wideo Ewy Pieniakowskiej [aktualizacja] Podsumowanie tygodnia w sporcie motocyklowym 19.12-26.12.2013 Romet przedstawia dwa motocykle typu allroad Yamaha zajmie się produkcją samochodów Świąteczne życzenia od motocyklowych producentów [aktualizacja] Jak bezpiecznie zimować motocykl? [poradnik] Kobiety w sporcie motocyklowym? FIM jest na tak! Futurystyczny J Concept - propozycja Kawasaki [aktualizacja] Suzuki GSX-R 750 na 2014 rok: skazany na sukces? Motocyklowe patronaty medialne Autokult.pl na 2014 rok BMW R NineT według Urban Motor Jazda na bogato: BMW K1600 GTL Exclusive 2014 [aktualizacja] Damsko-męska sesja na Ducati Panigale Buspasy dla krakowskich motocyklistów W poszukiwaniu najznakomitszych wąsów z Bridgestone Bros Unieruchomienie motocykla na odległość? To już możliwe Projekt motocykla Audi Supersport 10R Tragiczny wypadek podczas Sic Supermoto Days Wyścigi bez ograniczeń: Isle of Man TT Dwanaście generacji prędkości Hondy: historia modelu CBR900RR Podaruj Kilometr - charytatywna wyprawa do Mongolii Amatorska reklama Ducati, która robi wrażenie BMW R 1200RT: turysta z Niemiec