Samochody używaneCitroënUżywany Citroën Xsara Picasso - typowe awarie i problemy

Używany Citroën Xsara Picasso - typowe awarie i problemy

Citroen Xsara Picasso
Citroen Xsara Picasso
Źródło zdjęć: © mat. prasowe / Citroen
Artur Kuśmierzak
11.04.2013 10:00, aktualizacja: 30.03.2023 09:49

Pewnie zastanawiacie się, co wspólnego ma słynny artysta Pablo Picasso z francuskim rodzinnym vanem. Dziś trudno w to uwierzyć, ale pod koniec lat 90. sylwetka Citroëna Xsary Picasso i design jego wnętrza, podobnie jak dzieła Hiszpana, miały szokować. A skąd w tym wszystkim wzięła się Francja? W tym kraju żył, tworzył i zmarł prekursor kubizmu.

Historia modelu

Citroen Xsara Picasso
Citroen Xsara Picasso© mat. prasowe / Citroen

Kolejne modyfikacje przeprowadzono w 2004 roku. Zmieniono wówczas materiały wykończenia wnętrza na znacznie lepsze i delikatnie przemodelowano kilka elementów. Po kolejnych dwóch latach Francuzi na targach motoryzacyjnych w Paryżu odsłonili następcę auta. Nazwano go C4 Picasso, zgodnie z nową nomenklaturą.

Pomimo wprowadzenia na rynek nowego kompaktowego minivana poprzedni model można było kupować u dealerów Citroëna na niektórych rynkach jeszcze przez kolejne lata, aż do roku 2010. Samochód produkowano nie tylko we Francji, ale również w Hiszpanii, Egipcie, Brazylii, Wielkiej Brytanii, a nawet w Chinach. Od 1999 roku sprzedało się ponad 1 736 700 sztuk auta z podpisem Pabla Picassa na przednich błotnikach.

Silniki

  • R4 1,6 8V (90-95 KM)
  • R4 1,6 16V (109 KM)
  • R4 1,8 16V (116 KM)
  • R4 2,0 16V (136 KM)

Diesle:

  • R4 1,6 16V HDI (90-109 KM)
  • R4 2,0 8V HDI (90 KM)

Jeśli mieliście już kontakt z modelami koncernu PSA, to silniki oferowane do Citroëna Xsary Picasso nie będą dla Was zaskoczeniem. Nad osiągami nie warto się rozwodzić, bo po pierwsze są bardzo przeciętne, a po drugie nie one są najważniejsze, tylko ekonomia. Największe wzięcie mają oczywiście jednostki wysokoprężne. Z ich awaryjnością bywa różnie. Najbardziej ryzykownym wyborem jest wariant 1,6 HDI. Co prawda na rynku jest wiele egzemplarzy, które bezproblemowo służą swoim właścicielom, ale zdarzają się też kapryśne sztuki.

Obraz

Źródłem problemów są uszkodzone wtryski, niedziałające jak należy dwumasowe koło zamachowe czy zatarta turbosprężarka. W najmocniejszym dieslu zapycha się filtr cząstek stałych FAP. Naprawy tych wszystkich elementów kosztują sporo, więc jeśli koniecznie zależy Wam na silniku 1,6 HDI, dokładnie sprawdźcie jego stan. Nikt nie chce przecież rujnować swojego rodzinnego budżetu.

Znacznie bezpieczniejszym rozwiązaniem jest zakup starszej konstrukcji 2,0 HDI, w której rzadziej występują problemy z osprzętem. Nie znaczy to, że nie ma ich wcale. Typowe bolączki tego zasilanego olejem napędowym motoru to nietrwała pompa wysokiego ciśnienia i przedwczesne wyeksploatowanie koła zębatego wałka rozrządu.

Citroen Xsara Picasso
Citroen Xsara Picasso© mat. prasowe / Citroen

Ci, którzy nie przepadają za dieslami, mają do wyboru trzy solidne benzyniaki. Trzeba jednak liczyć się z tym, że w jednostkach 1,6 i 1,8 l z czasem zauważalnie wzrasta konsumpcja oleju silnikowego. Motory te nie grzeszą również elastycznością, ale jeśli nie jeździcie zbyt dynamicznie, to moc od 90 do 116 KM powinna w zupełności wystarczyć. Jeżeli jednak chcecie od czasu do czasu kogoś wyprzedzić, lepszą opcją będzie silnik 2,0 l.

Niestety, w tym przypadku trzeba się pogodzić ze spalaniem dochodzącym nawet do 11,5-12 l/100 km podczas jazdy w mieście, chyba że macie lekką nogę. Przed zakupem należy zwrócić uwagę na wycieki oleju silnikowego z zespołu napędowego – dokładne oględziny silnika i skrzyni biegów ochronią przed dodatkowymi kosztami w przyszłości.

Dane techniczne

Citroën Xsara Picasso również. Taki układ w tym aucie w zupełności wystarcza. Kierowcy mogą wybrać albo 5-biegową skrzynię ręczną, albo 4-stopniową przekładnię automatyczną. W zawieszeniu francuskiego auta również nie ma niespodzianek. Z przodu zainstalowano kolumny MacPhersona, a z tyłu belkę skrętną. W testach zderzeniowych Euro NCAP konstrukcja uzyskała bardzo dobry wynik 5 gwiazdek.

Awaryjność

W niektórych egzemplarzach na amortyzatorach zaczynają pojawiać się wycieki. Taką cenę płacimy za wysoki komfort jazdy. Jest jeszcze jedna istotna wada: z czasem na podzespołach zawieszenia może pojawić się rdza! Lepiej przed zakupem sprawdzić, czy jej nie ma.

Właściciele francuskiego minivana narzekają na usterki elektroniki, które pojawiają się w najmniej oczekiwanym momencie i uprzykrzają codzienną eksploatację. Niedziałająca stacyjka, zacinający się centralny zamek, defekty kontrolek czy szwankujące mechanizmy wycieraczek to najczęściej spotykane niedogodności.

Mało tego, humory miewa także system sterowania wentylacją i klimatyzacją. Czasem nie ma wyjścia: trzeba dojechać do najbliższego serwisu w arktycznym mrozie lub w tropikalnym upale.

Naszym zdaniem

Jak na rodzinne auto przystało, Picasso jest bardzo pojemny, ma przestronne wnętrze, sporo schowków i dzięki odpowiednim nastawom zawieszenia zapewnia wysoki komfort podróżowania. To istotne, jeśli lubicie dalsze wypady. Jego zaletą jest również atrakcyjny design, dzięki któremu samochód wolno się starzeje. Mankamentami francuskiej konstrukcji są nagminne awarie elektroniki i elektryki, uboga oferta silnikowa oraz niska jakość materiałów we wnętrzu w autach sprzed liftingu.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (14)