Jak ustrzec się przed nieuczciwym mechanikiem?

Jak ustrzec się przed nieuczciwym mechanikiem?

Serwis
Serwis
Artur Kuśmierzak
16.06.2013 21:30, aktualizacja: 07.10.2022 21:28

Znalezienie dobrego mechanika to dla użytkowników aut nie lada wyzwanie. Można zapytać znajomych kogo polecają lub przeszukać fora internetowe. Czasami jednak trzeba liczy na siebie samego, jak ustrzec się przed oszustami?

Przede wszystkim powinniście w chwili oddania auta do serwisu sporządzić protokół zdawczo-odbiorczy w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach. Jakie informacje powinien zawierać? Przede wszystkim listę zleconych usterek, które mechanik ma usunąć. Warto również spisać przebieg auta, stan paliwa, a nawet opisać dodatkowe wyposażenie. Tak opracowany dokument zagwarantuje Wam solidny dowód na wypadek ewentualnych roszczeń. Dla świętego spokoju można jeszcze opróżnić wszystkie schowki i bagażnik. To jednak nie koniec papierkowej roboty, co jeszcze zalecają prawnicy?

Warto również zawrzeć z serwisem umowę o dzieło o dokonanie naprawy pojazdu, przez którą przyjmujący zamówienie – czyli serwis samochodowy – zobowiązuje się do wykonania oznaczonego dzieła, a zamawiający – do zapłaty wynagrodzenia – tłumaczy Jakub Brykczyński z Kancelarii Brykczyński i Partnerzy.

Jakie elementy powinny zostać zawarte w takim dokumencie? Najważniejszy z nich to klauzula, że serwis nie może dokonywać żadnych napraw przekraczających pierwotne ustalenia bez wcześniejszej zgody właściciela samochodu. Mechanicy nie mogą też wyjeżdżać autem poza teren serwisu samochodowego. Taka umowa pozwoli Wam uniknąć niespodziewanych wydatków nie tylko na niepotrzebnie wymienione części, ale także na uzupełnienie wykorzystanego paliwa. Wyjątkiem może być sytuacja, przy której naprawa może wymagać nieco dłuższej jazdy testowej - np. po naprawach układu hamulcowego.

Obraz

Jaką odpowiedzialność ponosi serwis za wyrządzone szkody? Kontraktową i deliktową. Ta pierwsza wynika ze szkód spowodowanych niewykonaniem lub nienależytym wykonaniem umowy. Z kolei odpowiedzialność deliktowa związana jest z czynem zabronionym lub niezawartym w umowie. Co jeszcze można zrobić, aby oddając samochód do mechanika nie martwić się o jego stan?

Można dodatkowo zabezpieczyć się, korzystając z monitoringu pojazdów, który umożliwia śledzenie auta w czasie rzeczywistym za pomocą zwykłej przeglądarki internetowej. - mówi Małgorzata Słodownik, manager działu handlowego monitoringu pojazdów Fotis.pl.

Podczas odbierania samochodu trzeba koniecznie spisać protokół odbioru pojazdu dokładnie sprawdzając czy auto nie ma żadnych: wgnieceń, rys czy otarć. Musicie wpisać też informacje o przebiegu, stanie zbiornika paliwa i dodatkowym wyposażeniu. Trzeba również sprawdzić, które podzespoły zostały wymienione i porównać je do części wypisanych na fakturze VAT.

Źródło: Korkowo.pl

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)