Quo vadis, kratko?

Quo vadis, kratko?

Quo vadis, kratko?
Piotr Wielgus
17.12.2013 10:12, aktualizacja: 08.10.2022 09:53

Komisja Europejska podjęła już decyzję w sprawie wniosku Polski o odstępstwo od unijnych przepisów podatkowych. Wyraziła ona zgodę na propozycję naszego rządu, a nowe przepisy mają w teorii zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2014 roku. W praktyce jednak mogą wejść w życie później.

Do 31 grudnia bieżącego roku przy zakupie samochodu osobowego wykorzystywanego do prowadzenia działalności gospodarczej przysługuje odliczenie 60% VAT, jednak nie więcej niż 6000 zł. Taki stan prawny obowiązuje na mocy tzw. pierwszej decyzji derogacyjnej wydanej przez Komisję Europejską. Wiemy już, że druga derogacja będzie pozwalać na odliczenie 50% podatku VAT od zakupu pojazdu, paliwa i wydatków eksploatacyjnych. Jednak problematyczna jest kwestia wejścia w życie nowych przepisów.

Zanim się to stanie, decyzja Komisji Europejskiej musi jeszcze uzyskać aprobatę Rady Unii Europejskiej, a później przejść zwyczajową drogę legislacyjną w Polsce. Z jednej strony jest więc wysoce nieprawdopodobne, żeby udało się wprowadzić drugą decyzję derogacyjną w życie z początkiem przyszłego roku, z drugiej - znamy przypadki błyskawicznego przepychania ustaw przez Sejm.

Na niekorzyść nowej derogacji dodatkowo wpływa fakt, że lada chwila zacznie się okres świąteczny, który może spowolnić tok sprawy. Jest zatem prawie pewne, że od 1 stycznia 2014 roku przejściowo powrócą przepisy sprzed pierwszej decyzji derogacyjnej, które pozwalają na odliczenie 100% podatku VAT od zakupu, paliwa i eksploatacji samochodu osobowego z kratką. Ten moment postanowili wykorzystać importerzy aut, którzy przygotowali specjalne oferty dla przedsiębiorców, pozwalające nabyć pojazd przygotowany w ten sposób, żeby umożliwić korzystne odliczenie VAT od jego zakupu.

Od chwili wejścia w życie nowej decyzji derogacyjnej będzie ona obowiązywać w Polsce do końca 2016 roku. Chwilowy powrót sławnej kratki byłby zatem nie lada prezentem noworocznym dla wszystkich przedsiębiorców.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)