Ekojazda hybrydą - jak jeździć oszczędnie? [auta hybrydowe cz.1]

Lexus GS450h - fot. Mariusz Zmysłowski

Lexus GS450h - fot. Mariusz Zmysłowski

Samochody hybrydowe coraz częściej stanowią realny odsetek sprzedaży nowych pojazdów. Jedni patrzą na nie z obrzydzeniem i obawą, drudzy z pewnym podziwem i pożądaniem. Wątpliwości zwykle biorą się z niewiedzy, dlatego chcemy przybliżyć ten temat. Jak oszczędnie jeździć hybrydą?

Po Pierwszym Hybrydowym Grand Prix Toyoty mam pewne spostrzeżenia, które pozwolą jeździć nieco oszczędniej, co nada samochodom hybrydowym sens – kupuje się je przecież dla realnych oszczędności.

W eksploatacji takiego auta ważna jest zmiana myślenia. Nawet jeśli mamy wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu, niekoniecznie jest ono przydatne. Czasem trzeba po prostu zmienić myślenie i przyzwyczajenia.

Peugeot 508 Hybrid 4 RXH - fot. Mariusz Zmysłowski

Po pierwsze ruszamy od razu. Na parkingu i przy delikatnej jeździe pracuje jedynie silnik elektryczny, więc nie ma sensu zwlekać. Silnik spalinowy włączy się w razie potrzeby i nagrzeje podczas samej jazdy. Poza tym jeśli będziemy po włączeniu auta czekać zbyt długo, to niepotrzebnie uruchomimy silnik spalinowy. Zazwyczaj dzieje się to automatycznie po np. 2 minutach od włączenia.

Jeśli mamy do pokonania bardzo krótki dystans, podjeżdżamy np. kilometr do sklepu, to warto jechać powoli na samym silniku elektrycznym. Zaoszczędzi nam to pracy silnika spalinowego i największego zużycia. Nierozgrzany silnik to często spalanie znacznie przewyższające nasze średnie wyniki. Samochody eksploatowane na krótkich dystansach nierzadko zużywają średnio po kilkanaście litrów na 100 km – jako hybrydy bardzo niewiele lub nic.

Honda CR-Z fot. Marcin Pogorzelski

Trzeba pamiętać, że jazda ekonomiczna to nie zawsze jazda ślamazarna. Jadąc autem hybrydowym, powinno się przyspieszać zdecydowanie. Nie należy się przejmować wskazówką wkraczająca na pole Power – zużycie wtedy będzie spore, ale potrwa to krótko. Pozwoli to szybko osiągnąć stałą prędkość, przy której układ napędowy hybrydy optymalnie dobierze parametry.

Zobacz również: Najczęstsze błędy popełniane przez kierowców

Gdy samochód jest już rozpędzony, warto utrzymywać prędkość w przedziale, w którym silnik spalinowy będzie się wyłączał przy zmniejszonym obciążeniu. Optymalny zakres prędkości to 60–80 km/h. Wtedy warto co jakiś czas odpuszczać pedał przyspieszenia, co będzie powodować wyłączenie silnika spalinowego.

Człowiek vs. hybryda [test autokult.pl]

Jeden człowiek, jeden samochód i dwa źródła napędu. Które i kiedy wybrać, żeby jechać możliwie najoszczędniej? Czy można pokonać maszynę sterowaną komputerem obliczonym na niskie spalanie? Postanowiłem to sprawdzić.

Kluczem do oszczędzania jest umiejętność przewidywania. Jeśli wiadomo, że będzie zjazd z wzniesienia albo że za chwilę są światła oznaczające postój, to najlepiej odpuścić pedał przyspieszenia i przełączyć skrzynię w tryb hamowania silnikiem i ładowania akumulatorów. Zyskamy wtedy znaczne pokłady energii i przez określony dystans będziemy mogli jechać za darmo. Samo hamowanie powinno być długie i niezbyt mocne – umożliwi to uzyskanie większej ilości energii na ładowaniu.

Lexus GS450h - fot. Mariusz Zmysłowski

Odzyskiwanie energii podczas hamowania to jedna z największych zalet takich samochodów. Nie zawsze opłaca się koniecznie zdążyć na zielonym świetle. Jeśli wiemy, że będzie się zmieniać, to można spokojnie zacząć hamowanie, bo większość energii kinetycznej zostanie odzyskana i zgromadzona w energii elektrycznej w akumulatorach.

Jeśli nie ma potrzeby przyspieszania, warto utrzymywać pracę pedału przyspieszenia w wartościach oznaczonych jako ECO. Hybrydy skłaniają się ku takiej jeździe i będą taką eksploatację niejako wymuszać.

Lexus CT 200h - fot. Rafał Warecki

Jazda w korkach to świat, w którym hybrydy czują się świetnie. Nie warto wtedy mocno wciskać pedału przyspieszenia, tak aby unikać włączania choćby na moment silnika spalinowego. Każde odpalenie jest bardzo kosztowne, jeśli chodzi o zużycie paliwa. A podjeżdżać w korku można na samym silniku elektrycznym.

Podobnie z manewrami. Wszelkie parkowania, które oznaczają zazwyczaj duże zużycie względne, należy wykonywać na silniku elektrycznym. Tryb taki zazwyczaj można wymusić wciśnięciem odpowiedniego przycisku.

Toyota Auris 1,6 Multidrive S Prestige vs Toyota Auris HSD Prestige — sztuka wyboru [test autokult.pl]

Samochody hybrydowe nie mają w naszym kraju łatwego życia. Niski apetyt na paliwo nie jest w stanie zrekompensować braku jakichkolwiek ulg i przywilejów związanych z posiadaniem ekologicznego auta, relatywnie wysokiej ceny zakupu oraz braku zaufania do nowych i teoretycznie nieznanych technologii. Czy samochód hybrydowy w Polsce faktycznie jest czymś mało racjonalnym? Odpowiedzi na te oraz wiele innych pytań postanowiłem poszukać, testując nową Toyotę […]

Jeżeli wiemy, że dojeżdżamy już na miejsce, to można również użyć silnika elektrycznego i zużyć zgromadzoną w trakcie jazdy energię. Należy wtedy nie przekraczać prędkości, przy której tryb elektryczny automatycznie się wyłącza (zazwyczaj około 50 km/h).

Citroen DS5 Hybrid 4 - fot. Mariusz Zmysłowski

Kluczem do sprawnej i oszczędnej jazdy hybrydą jest doświadczenie i poznanie samego samochodu. Jeśli dodatkowo kierowca dobrze zna trasę, to może w pełni wykorzystać potencjał hybrydy w oszczędzaniu. Te samochody naprawdę potrafią być oszczędne przy niekoniecznie wolnej jeździe.

Auta hybrydowe są oszczędne nie tylko w mieście. Hybrydą ponad dwustukilometrową trasę w pełnym ruchu można pokonać w mniej więcej trzy godziny przy spalaniu około 4l/100 km, a to naprawdę świetny wynik, trudny do osiągnięcia nawet dla niewielkiego diesla.

Toyota Prius FL Prestige — 7 ekoprzykazań [test autokult.pl]

Żyjemy w czasach, w których ekologia i motoryzacja są nierozłączne. Emisja dwutlenku węgla oraz jak najniższe średnie spalanie skutecznie przyćmiły to, co bardzo ważne, czyli radość z jazdy. “Zielone” samochody nigdy mnie nie fascynowały, a zapewnienia producentów o ich pozytywnym wpływie na Ziemię zupełnie do mnie nie trafiają. Czy jakieś auto będzie w stanie zmienić moje sceptyczne nastawienie do motoryzacyjnego ekostylu?

To dopiero początek rozwoju takich samochodów i ich możliwości pewnie się zwiększą, a technologia stanieje. Już jest cenowo porównywalna z silnikami Diesla. Może nie warto się zamykać na nowe technologie, bo jazda na co dzień takimi samochodami pozwoli zachować paliwo dla naszych ukochanych spalinowych potworów.

Zobacz więcej artykułów z serii: Poradniki eksploatacyjne

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Poradniki i mechanika:

Regeneracja wtryskiwaczy Common Rail Smarowanie mechanizmów różnicowych - czy wymiana oleju jest konieczna? Eksploatacja świec zapłonowych – ocena wyglądu świecy Łańcuchy tekstylne - lepsza alternatywa dla stalowych? Świece zapłonowe - budowa i zasada działania Jak eksploatować samochód z instalacją gazową? Tramwaj czy auto - kto ma pierwszeństwo? Amortyzatory o zmiennej charakterystyce tłumienia - ciecze magnetoreologiczne Amortyzatory o zmiennej charakterystyce tłumienia - sterowanie zaworami elektromagnetycznymi Porównanie napędu Mazda SKYACTIV kontra Škoda TSI&DSG Opony zimowe - na co zwrócić uwagę Škoda Octavia 1,2 TSI - którą wersję silnika i jaką skrzynię lepiej wybrać? Amortyzatory o zmiennej charakterystyce tłumienia Jak dbać o oświetlenie pojazdu? Jaka prędkość na autostradzie jest najlepsza? Strefa ruchu i strefa zamieszkania - czym się różnią? Dlaczego opona zimowa lepiej sprawdza się podczas zimy? Jak kupować używane auto z instalacją LPG? – strona techniczna Czujniki ciśnienia w oponach TPMS – jak to działa? Czy zakup oszczędnego silnika się zwróci? Wtryskiwacze Common Rail – zasada działania Jak zabezpieczyć auto przed solą? Światła w samochodzie - kiedy włączyć jakie? Światła – oczy Twojego samochodu

Popularne w tym tygodniu:

Auto sprawne, ale nie można nim jeździć? Wady prawne samochodu Ranking DEKRA 2018. Najlepsze samochody z największym przebiegiem "Wymieniona turbosprężarka" - uważaj na takie ogłoszenia. Na autach po taniej naprawie możesz się przejechać Kierowcy sportowych aut ignorują przednie tablice rejestracyjne. Podpierają się przepisami Nie daj się nabrać na tanią naprawę turbo. Sprawdź, jak powinno być to zrobione Jednoczesna zmiana pasa ruchu – kto ma pierwszeństwo? Test letnich opon ADAC 2018. Ogumienie dla kompaktów i aut miejskich