Poradniki i mechanikaPrzekroczony limit punktów karnych: egzamin kontrolny ostatnią deską ratunku

Przekroczony limit punktów karnych: egzamin kontrolny ostatnią deską ratunku

Egzamin kontrolny jest ostatnią szansą na sprawne odzyskanie uprawnień
Egzamin kontrolny jest ostatnią szansą na sprawne odzyskanie uprawnień
Źródło zdjęć: © licencja/GettyImages
05.09.2022 11:09, aktualizacja: 13.03.2023 15:53

Już za niecałe dwa tygodnie (17 września 2022 r.) kierowcy nie zredukują punktów karnych, uczestnicząc w szkoleniach, jednak nie wszyscy wiedzą, że można podejść do egzaminu kontrolnego nawet po przekroczeniu limitu i to bez szkolenia.

Dzień 16 września 2022 r. to ostatni, w którym zdobyte punkty karne będzie można zredukować podczas kursów edukacyjnych. Choć teoretycznie same szkolenia będą mogły się odbywać po tym terminie, to należy się spieszyć, gdyż nie wszystkie Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego będą prowadziły je tak długo. Natomiast jeśli chodzi o punkty karne zdobyte od 17 września, w świetle nowych przepisów, takiej możliwości już nie będzie.

Ostatni dzwonek

Do tej pory obowiązujące przepisy mówią, że do szkolenia może przystąpić raz na pół roku kierowca, który posiada prawo jazdy przez okres min. roku i nie przekroczył liczby 24 pkt. karnych.

– Szkolenia odbywają się u nas codziennie także w soboty i niedzielę, bo zainteresowanie jest bardzo duże – mówi Autokult.pl Katarzyna Sztabińska, Kierownik Działu Szkoleń WORD Białystok. – Jeśli w danym dniu jest większa liczba zainteresowanych niż pomieści jedno szkolenie, dodajemy kolejne. Wszystkich chętnych przeszkolimy.

Egzamin ostatniej szansy

Kursy szkoleniowe, nawet przed 17 września, na niewiele się jednak zdadzą, jeśli przekroczymy dozwolony limit 24 pkt. karnych. Nie oznacza to natomiast, że mamy związane ręce nawet w tak trudnej sytuacji – pozostaje bowiem możliwość podejścia do tzw. egzaminu kontrolnego. Ten sposób na odzyskanie uprawnień będzie możliwy również po zmianie przepisów, czyli od 17 września.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że taka forma “ratunku” jest dostępna tylko dla osób z większym stażem za kierownicą.

Nie dla “świeżaków”

Kierowca, który posiada uprawnienia krócej niż rok i w tym czasie przekroczy liczbę 20 pkt. straci dokument, a nie zostanie on mu zatrzymany. Jak zatem mają postępować pozostali, kiedy przekroczą limit punktów?

– W sytuacji, gdy kierowca przekroczy limit punktów karnych, policja wnioskuje o kontrolne sprawdzenie jego kwalifikacji w ramach posiadanych uprawnień oraz o obowiązkowe poddanie się badaniu psychologicznemu w zakresie psychologii transportu – wyjaśnia Anna Czerwonka z biura prasowego w kancelarii prezydenta miasta Lublin.

Najpierw decyzja – później wniosek

Wydział komunikacji jest jednostką, która wydaje decyzję administracyjną o zatrzymaniu prawa jazdy i skierowaniu kierowcy na egzamin kontrolny. Informuje też zainteresowanego o obowiązku poddania się badaniu psychologicznemu.

Aby odzyskać uprawnienia do kierowania pojazdami, kierowca powinien złożyć do urzędu wniosek o wygenerowanie Profilu Kandydata na Kierowcę wraz z dołączonym orzeczeniem psychologicznym stwierdzającym brak przeciwwskazań do kierowania pojazdami silnikowymi – instruuje Anna Czerwonka.

– Kolejnym etapem jest wygenerowanie Profilu. Z nim należy zapisać się na egzamin kontrolny (część teoretyczną, a później praktyczną) w dowolnie wybranym ośrodku ruchu drogowego – wyjaśnia Czerwonka.

Terminy "standardowe"

Zapytałem więc, jak długo trzeba czekać na egzaminy (stan na dzień 5 września 2022r.).

Terminy egzaminów kontrolnych i "standardowych" są takie same, na teorię można zapisać się jeszcze w tym tygodniu (do 9 września br.), a na egzamin praktyczny 29-30 września – takie informacje otrzymałem z WORD-u w Zielonej Górze.

Podobny grafik ma kielecki WORD – w przypadku pozytywnego zaliczenia egzaminu teoretycznego, można liczyć na podejście do praktycznego około 20 września.

Jak zatem wygląda egzamin kontrolny w praktyce?

Wspomnienia Czytelnika

"Zdawanie egzaminu po paru latach jeżdżenia przysporzyło chyba jeszcze więcej nerwów niż za pierwszym razem" - pisze nasz czytelnik Patryk.

"Okazało się jednak, że przybrał on nieco <<uproszczoną>> formę". Jak opisuje Patryk, po manewrach na placu wyjechał na ulicę, gdzie po mniej więcej 5 min. jazdy egzaminatorka zapytała go, jak to się wydarzyło, że uzbierał tyle punktów.

Happy end i co dalej?

"Zamieniliśmy jeszcze kilka słów, po czym powiedziała, żebym <<pojeździł sobie>> jakieś 15 min. i wrócił do ośrodka" wspomina nasz czytelnik. "Zanim dojechaliśmy dokument potrzebny do odzyskania przeze mnie prawa jazdy był gotowy" – kwituje Patryk.

W przypadku pozytywnego wyniku egzaminu kontrolnego, kierowca składa wniosek o zwrot zatrzymanego elektronicznie prawa jazdy oraz wnosi opłatę ewidencyjną w wysokości 50 gr – mówi Czerwonka.

W razie niepowodzenia

Co dzieje się jednak, jeśli nie uda nam się uzyskać pozytywnego wyniku jak Patrykowi?

W przypadku negatywnego wyniku urząd wydaje decyzję o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdami silnikowymi danej kategorii. W takim przypadku kierowca może ubiegać się o przywrócenie uprawnień, składając kolejny wniosek o Profil Kandydata na Kierowcę i przystępując do egzaminu – tłumaczy rozmówczyni Autokult.pl

– Co istotne, egzaminy kontrolne, pomimo likwidacji kursów redukujących punkty karne, nadal będą przeprowadzane – kończy urzędniczka.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (14)