Lakier naprawi się pod wpływem słońca. Opracowano nową powłokę

Lakier naprawi się pod wpływem słońca. Opracowano nową powłokę

Takie rysy przestaną być problemem
Takie rysy przestaną być problemem
Źródło zdjęć: © fot. Maciej Gomułka
Mateusz Lubczański
11.08.2022 10:40, aktualizacja: 13.03.2023 16:14

Wystarczy 30 minut ekspozycji na promienie słoneczne, by przezroczysta powłoka ochronna przeszła proces samoregeneracji. Materiał opracowali badacze z Korei Południowej.

Zespół badawczy z Koreańskiego Instytutu Technologii Chemicznej opracował przezroczysty materiał, który może zrewolucjonizować ochronę lakieru na samochodach donosi Polska Agencja Prasowa. Mechanizm samonaprawy jest wyzwalany za pomocą światła słonecznego, w szczególności w zakresie fal od 1000 do 1100 nm (czyli bliską podczerwień).

Mechanizm reakcji jest dość prosty. Kiedy materiał pochłania światło słoneczne, jego temperatura rośnie. Energia jest przekształcana w ciepło. To z kolei powoduje, ze polimer automatyczne wygładza zarysowania (przez rekombinację wiązań chemicznych). Co ważne, materiał nie wpływa na kolor samochodu, łatwo miesza się z farbami i jest niedrogi.

Koreańczycy mają również nadzieję na wykorzystanie materiału nie tylko w motoryzacji, ale i elektronice (w tym w smarfonach). Co ciekawe, BMW iX jest wyposażone w grill z poliuretanu, który może również naprawiać drobne rysy, choć potrzebuje na to nawet 24 godziny w temperaturze pokojowej.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)