Poradniki i mechanikaCzy Twój samochód na pewno jest czysty? Sprawdź, jak go wyczyścić

Czy Twój samochód na pewno jest czysty? Sprawdź, jak go wyczyścić

Czy Twój samochód na pewno jest czysty? Sprawdź, jak go wyczyścić
Źródło zdjęć: © Materiał Partnera
26.07.2022 07:49, aktualizacja: 13.03.2023 16:29

Przyszła wiosna, a wraz z nią czas sprzątania, czyszczenia i wiosennych porządków. Nie chodzi tutaj tylko o porządki domowe – przed letnim sezonem zdecydowanie warto zajrzeć też do samochodu. Podczas zimy nasze pojazdy często są nieco bardziej zaniedbywane, więc nadchodzące ciepłe dni są świetnym sposobem na to, żeby odpowiednio je wyczyścić. Dzisiaj pochylimy się nad tym tematem trochę bardziej – jak wyczyścić samochód, na zewnątrz i wewnątrz? Zaraz poznasz odpowiedź – zapraszamy do czytania!

Czyszczenie samochodu – dlaczego jest tak ważne?

Podczas planowania wiosennych porządków, zdecydowanie powinniśmy uwzględnić też nasze samochody. Musimy pamiętać o tym, że brak regularnego mycia samochodu od zewnątrz może prowadzić do trwałych zmian w powłoce lakierniczej. W najgorszym scenariuszu może to nawet przyśpieszyć proces korozji, którego z całą pewnością wolałby uniknąć każdy właściciel samochodu.

Wizyty na myjni są bardzo ważne dla utrzymania samochodu w odpowiednim stanie, nie możemy jednak zapominać także o jego wnętrzu. W samochodzie często spędzamy długie godziny, wymagające od nas pełnego skupienia na prowadzeniu. Czyste wnętrze samochodu może nam pomóc utrzymać odpowiedni poziom koncentracji i zredukuje zmęczenie, towarzyszące pokonywaniu kolejnych kilometrów.

Mycie samochodu od zewnątrz – jakie mamy opcje?

Gruntowne sprzątanie i mycie samochodu najlepiej jest zacząć od dokładnego umycia powłoki lakierniczej. Mamy tutaj do wyboru kilka opcji – skorzystanie z myjni automatycznej, mycie ręczne czy wizyta na myjni bezdotykowej. Która z nich będzie najlepsza?

Zdecydowanie odradzamy wizyty na myjniach automatycznych. Może oferują one niewielką oszczędność czasu i wysiłku, jednak grube włókna mechanicznych szczotek mogą się okazać ogromnym wyzwaniem dla lakieru w samochodzie. Nadużywanie myjni tego typu może doprowadzić nawet do powstania zarysowań na powłoce pojazdu, które ciężko będzie nam później zatuszować bez wizyty u lakiernika.

Jeśli więc tylko mamy taką możliwość – najlepiej będzie odrzucić myjnie automatyczne na rzecz myjni bezdotykowych lub ręcznych.

Mycie ręczne auta jest świetną opcją dla tych z nas, którzy cenią sobie dokładność i nieskazitelny wygląd samochodu. To świetna opcja, która pomoże nam umyć samochód jak żadna inna – ma jednak kilka wad.

Podstawową z nich jest fakt, że musimy dysponować odpowiednim miejscem, gdzie możemy się pokusić o takie czyszczenie. Kolejnym problemem jest fakt, że mycie ręczne na dwa wiadra jest procesem zajmującym dużo czasu i nie każdy może być chętny na spędzanie długich minut na dokładnym szorowaniu samochodu.

Najlepszą, a przynajmniej najbardziej uniwersalną opcją, są myjki bezdotykowe. Świetnie łączą one zalety obu poprzednich rozwiązań – są wygodne i proste w użyciu, jednocześnie pozwalając nam osiągnąć bardzo zadowalające efekty.

Jak efektywnie umyć lakier w samochodzie?

Jeśli zdecydujemy się na skorzystanie z myjni automatycznej, to dokładne umycie samochodu nie powinno sprawić nam zbyt wielu trudności. By to zrobić, wystarczy postępować zgodnie z instrukcjami, które tam znajdziemy. Problem jednak może pojawić się w sytuacji, kiedy będziemy chcieli umyć nasze auto ręcznie – jak to zrobić, żeby nie zarysować lakieru?

Zupełną podstawą jest tutaj zastosowanie dwóch wiader z wodą i odpowiednio miękkiej gąbki. W jednym wiadrze moczymy gąbkę wraz z detergentem, natomiast w drugim ją wyżymamy. Da nam to pewność, że nie przeniesiemy przypadkiem na powierzchni gąbki jakichś drobinek piasku czy innych substancji, które mogą zarysować lakier.

Czyszczenie auta wewnątrz – jak to zrobić?

Po dokładnym umyciu powierzchni lakieru w naszym aucie możemy przystąpić do czyszczenia jego wnętrza. Najlepiej podzielić tę czynność na trzy etapy. Pierwszym z nich będzie dokładne pozbycie się z wnętrza samochodu wszystkich przedmiotów, które są tam zbędne. Wielu z nas spędza w aucie dużo czasu, więc naturalnie będą tam pojawiały się jakieś odpadki – butelki po napojach, paragony ze stacji benzynowych czy papierki. Przed przystąpieniem do sprzątania naszego auta dobrze będzie się ich pozbyć, żeby ułatwić sobie zadanie. Jeśli w naszym aucie nagminnie pojawia się dużo nieczystości, warto pomyśleć o samochodowym koszu na śmieci – jeśli będziemy tam na bieżąco umieszczać wszystkie odpadki, będziemy mieć znacznie łatwiejsze zadanie.

Jak odkurzyć wnętrze samochodu?

Kolejnym etapem czyszczenia wnętrza samochodu powinno być jego dokładne poodkurzanie. W tym celu także możemy skorzystać z pomocy myjni samochodowych, gdyż na większości z nich znajdziemy także odkurzacze. Pamiętajmy jednak, że nie są one darmowe i jeśli chcemy utrzymać w aucie nienaganną czystość przez dłuższy czas, znacznie lepszą opcją może być zakup odkurzacza ręcznego.

Odkurzacz ręczny może się okazać niezastąpiony w utrzymywaniu samochodu w należytym porządku. Pamiętajmy jednak, że klasyczne odkurzacze podłączane do zapalniczek cechują się raczej niską mocą ssania i dokładne odkurzenie wszystkich zakamarków auta za ich pomocą może być nieco problematyczne. Zdecydowanie lepiej będzie postawić na odkurzacz pionowy, który będziemy mogli wykorzystać także w domu, taki jak Electroux PQ92. Ten odkurzacz to w pełni funkcjonalny odkurzacz bezprzewodowy, który może w każdej chwili przekształcić się w bardziej kompaktowe urządzenie, za pomocą wyciąganej jednostki ręcznej. Dzięki sporej mocy nie będzie miał on żadnych problemów z odkurzaniem, natomiast po skończonym sprzątaniu auta będziemy mogli włożyć go w stelaż i przekształcić w pełni funkcjonalny odkurzacz pionowy do domu.

Warto zwrócić uwagę na to, że dzięki długiej pracy na baterii PQ92 nie będzie od nas wymagał dodatkowego ładowania w trakcie pracy. Jedno naładowanie starczy na około 55 minut ciągłego działania odkurzacza, co będzie w pełni wystarczające do dokładnego odkurzenia każdego samochodu. Ułatwić to mogą także specjalne akcesoria Pure 9Q KIT19, w których znajdziemy ssawki dedykowane dla każdego miłośnika motoryzacji, pozwalające dotrzeć w nawet najbardziej ukryte zakamarki samochodu.

Czyszczenie szyb i plastików

Po dokładnym odkurzaniu jedyną czynnością, jaką będziemy musieli jeszcze wykonać, jest wyczyszczenie szyb od wewnątrz i przetarcie plastikowych elementów w środku samochodu. W przypadku szyb najważniejszy jest wybór dobrego detergentu, który pozwoli nam dokładnie umyć szyby, nie zostawiając przy tym zacieków. W tym celu świetnie sprawdza się domowy środek czystości, czyli woda z octem. Po umyciu szyb zwróćmy jeszcze uwagę na ich dokładne osuszenie.

Czyszczenie plastików najlepiej będzie sobie zostawić na sam koniec. Jeśli zaczniemy odkurzanie po czyszczeniu plastików, jest duża szansa, że wzbity w powietrze kurz przyklei się do środka myjącego plastikowe elementy. W tym przypadku sprawa nie jest zbyt skomplikowana – wystarczy zaaplikować odpowiedni detergent na szmatkę i dokładnie przetrzeć nią całe wnętrze samochodu.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)