Z najdłuższego tunelu w Polsce zniknie znak B-5. Co to oznacza dla kierowców?

Z najdłuższego tunelu w Polsce zniknie znak B‑5. Co to oznacza dla kierowców?

Na POW będzie więcej ciężarówek
Na POW będzie więcej ciężarówek
Źródło zdjęć: © mat. prasowe / GDDKiA
Aleksander Ruciński
21.07.2022 13:37, aktualizacja: 13.03.2023 16:32

GDDKiA donosi o zmianach na Południowej Obwodnicy Warszawy (POW), które zaczną obowiązywać do 1 sierpnia i potrwają wstępnie do 30 września. Chodzi o zniesienie obowiązujących dotychczas ograniczeń tonażowych.

Jak donosi Polska Agencja Prasowa (PAP), powołująca się na rzeczniczkę warszawskiego oddziału GDDKiA Małgorzatę Tarnowską, 1 sierpnia, na dwa miesiące przestanie obowiązywać godzinowy zakaz poruszania się pojazdów o masie dopuszczalnej przekraczającej 16 ton. Decyzja dotyczy całego odcinka pomiędzy węzłami Opacz i Lubelska, wliczając w to najdłuższy tunel w Polsce.

Dotychczasowy zakaz obowiązywał w godzinach szczytu, tj. od 7 do 10 rano i od 16 do 20. Na podstawie analiz ruchu zdecydowano się jednak znieść ograniczenia.

"Zaprojektowany układ drogowy od węzła Konotopa do węzła Lubelska, w przekroju dwie jezdnie po trzy pasy ruchu wraz z jezdniami zbiorczo-rozprowadzającymi na węźle Opacz, zapewnia planowany poziom warunków bezpieczeństwa ruchu. Stąd podjęcie decyzji o czasowym zniesieniu ograniczeń w ruchu dla pojazdów o masie dopuszczalnej powyżej 16 ton. Obserwacja, a następnie analiza ruchu będą stanowić materiał do dalszego rozwoju strategii zarządzania ruchem w Warszawskim Węźle Drogowym" – mówi Małgorzata Tarnowska, cytowana przez PAP.

Decyzja nie niesie ze sobą konieczności dokonania poważnych zmian w infrastrukturze drogowej. Wystarczy zasłonięcie znaków B-5 z tabliczkami 16 t oraz tablic F-6. Zasłonięte lub usunięte zostanie też oznakowanie wyznaczające zatoczki do kontroli pojazdów zlokalizowane na węźle Warszawa Lotnisko i pomiędzy węzłami Lubelska a Patriotów.

W pierwszych dniach obowiązywania nowych przepisów w okolicy można spodziewać się wzmożonych patroli policji oraz inspekcji transportu drogowego. Funkcjonariusze będą przyglądać się zachowaniu kierowców i reagować na nieprawidłowości.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)