Poradniki i mechanika9 sposobów na jakie twój samochód może zostać zhakowany i 6 sposobów jak możesz temu zapobiec

9 sposobów na jakie twój samochód może zostać zhakowany i 6 sposobów jak możesz temu zapobiec

9 sposobów na jakie twój samochód może zostać zhakowany i 6 sposobów jak możesz temu zapobiec
Źródło zdjęć: © Materiał Partnera
Autokult Elektromobilność
13.07.2022 07:49, aktualizacja: 10.03.2023 13:48

Dbanie o bezpieczeństwo samochodu oznacza najczęściej chowanie cennych przedmiotów, zamykanie drzwi i okien i włączenie alarmu, jeśli taki posiada. Ale teraz pojawiło się nowe zagrożenie, o którym wiele właścicieli samochodów nie myśli, hakerzy. Wszystko może zostać zhakowane, nawet twój samochód.

Dzięki zaawansowanym funkcjom, w jakie są one w dzisiejszych czasach wyposażone są one w zasadzie wielkimi jeżdżącymi komputerami, podatnymi na błędy, wirusy i hakerów tak samo jak każdy inny lub urządzenie mobilne. Szczególnie zagrożone są samochody autonomiczne i pojazdy wyposażone w zaawansowane funkcje bezpieczeństwa, takie jak tempomat adaptacyjny, asystent pasa ruchu i automatyczne hamowanie, jak praktycznie każdy pojazd wyprodukowany w ciągu ostatnich kilku lat może zostać poważnie uszkodzony przez hakera.

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak twój samochód może pozornie rozwinąć swój własny umysł, czy powinniśmy być gotowi na włamanie i co możesz zrobić, aby nie stać się ofiarą włamania do samochodu.

Jak hakerzy mogą atakować samochody

Czy haker może zatrzymać twój samochód albo wyłączyć silnik, gdy jedziesz autostradą? Teoretycznie tak, mogliby to zrobić, a także wiele więcej. Oto tylko niektóre ze sposobów w jakie hakerzy mogą uzyskać dostęp do wrażliwych systemów pojazdu i utrudnić jazdę, uczynić ją niebezpieczną lub niewygodna dla kierowcy:

  1. Systemy monitorowania ciśnienia w oponach: Systemy monitorowania ciśnienia w oponach informują kierowców o zbyt niskim lub zbyt wysokim ciśnieniu w oponach ich pojazdu, oferując pomocne ostrzeżenia o konieczności wezwania serwisu, zanim stanie się to większym problemem.Jednak w przypadku ataku hakerzy mogą uruchamiać światła ostrzegawcze, a nawet zdalnie śledzić pojazd za pośrednictwem systemu monitorowania.
  2. Wyłączanie hamulców: Możesz sterować pedałem hamulca, ale to mikroprocesory w komputerze pokładowym decydują o działaniu hamulców. Hakerzy, którzy dostaną się do komputera pokładowego, mogą wyłączyć hamulce, a nawet zatrzymać silnik.
  3. Manipulowanie diagnostyką pojazdu: W dzisiejszych czasach warsztaty i dealerzy w dużej mierze polegają na pokładowych systemach diagnostyki pojazdów w celu wstępnego zdiagnozowania problemów. Jednak pozbawione skrupułów warsztaty mogą manipulować systemem diagnostycznym w taki sposób, aby sprawić wrażenie, że konieczne jest wykonanie napraw, które w rzeczywistości nie są potrzebne.
  4. Zmiana godziny, utworu w radio lub celu podróży GPS: Mając dostęp do systemów pojazdu, hakerzy mogą w prosty sposób dokonywać w nim niewielkich, ale ważnych zmian. Może się zdarzyć coś tak niepokojącego, jak zmiana stacji radiowej. Mogą nawet dostać się do systemu GPS i zmienić cel podróży do którego zmierzasz.
  5. Złośliwe oprogramowanie MP3: Muzyka, której słuchasz w samochodowym systemie nagłośnieniowym może zhakować twój pojazd – nie żartuję. Pobrane pliki z kodami złośliwego oprogramowania mogą dostać się do samochodowego systemu informacyjno-rozrywkowego i przedostać się do innych systemów, w tym tych sterujących pracą silnika i hamulców.
  6. Wymuszenie przyspieszenia: Obecnie elektryczne zamki często posiadają takie funkcje, jak automatyczne zamykanie, gdy samochód zostanie włączony do ruchu lub osiągnie określoną prędkość. Mogą również odblokować się, gdy zostaną uruchomione poduszki powietrzne. Samochody z takimi wzajemnie połączonymi systemami są narażone na problemy, takie jak hakerzy wykorzystujący elektryczne zamki do wymuszenia przyspieszenia samochodu.
  7. Większy zasięg pilota: Bezprzewodowe piloty do kluczy otwierają dziś drzwi samochodu, gdy osoba trzymająca je w ręku znajduje się w pobliżu. Jednak dzięki wzmacniaczom radiowym złodzieje mogą zwiększyć zasięg pilota, odblokowując drzwi samochodu nawet z odległości 9 metrów.
  8. Pobieranie danych dotyczących jazdy: Wiele pojazdów zwłaszcza tych korzystających z GPS lub systemów telemetrycznych, rejestruje dane dotyczące jazdy. W przypadku włamania się do systemu, informacje te mogą zostać wykorzystane do naruszenia prywatności użytkownika, a nawet do ustalenia, gdzie mieszka, pracuje lub zawozi dzieci do szkoły.
  9. Dostęp do smartfonów: Hakerzy mogą być mniej zainteresowani systemami pojazdu, a bardziej telefonem komórkowym podłączonym do pojazdu, który może dać im dostęp do informacji o kartach kredytowych, haseł i danych finansowych. Jeśli uda im się dostać do systemu pojazdu i znaleźć podłączony do niego telefon komórkowy, twoje dane mogą być zagrożone.

Czy twój samochód zostanie zhakowany?

Świadomość, że praktycznie każdy pojazd w dzisiejszych czasach jest narażony na włamanie jest niepokojąca, ale jakie są szanse, że to właśnie ciebie dotknie włamanie do samochodu? W tej chwili jest mało prawdopodobne, abyś miał problem z włamaniem, ale lepiej być bezpiecznym niż żałować. Większość hakerów nie chce zawracać sobie głowy samochodami, ponieważ w przeciwieństwie do komputerów czy telefonów włamania do samochodów nie są opłacalne (tak jak kradzież tożsamości). Ci, którzy włamują się do samochodów, robią to zazwyczaj dla rozrywki lub z czystej złośliwości.

Bardzo niewielu prawdziwych hakerów wzięło na celownik pojazdy. Większość włamań do pojazdów ma charakter teoretyczny lub jest dokonywana przez zespoły badaczy pracujących nad zidentyfikowaniem (i usunięciem) luk w zabezpieczeniach. Większość włamań wymaga znacznej wiedzy specjalistycznej sprzętu, a nawet fizycznego dostępu do pojazdu, co sprawia, że zwykłym hakerom trudno jest dokonać większości włamań do samochodów. Producenci pojazdów doskonale zdają sobie sprawę z zagrożeń związanych z włamaniami do samochodów i nieustannie opracowują środki zaradcze, aby chronić pojazdy przed wirtualnym kłopotami.

Jak chronić swój samochód przed hakerami

Hakerzy nie są jeszcze zainteresowani Twoim samochodem. Ale wkrótce może tak się stać. Ponieważ hakerzy zdają sobie sprawę, że mogą przetrzymywać właścicieli samochodów jako zakładników, wykradać dane oraz dokonywać złośliwych czynów i kradzieży za pomocą włamań do samochodów, mogą być coraz bardziej zainteresowani włamywaniem się do pojazdów i nabierać wprawy w tym zakresie. Chociaż większość środków ochrony samochodów musi być wprowadzona na poziomie producenta, są pewne rzeczy, które mogą zrobić zwykli kierowcy, aby chronić pojazdy przed włamaniami:

  1. Nie dodawaj adresu domowego w systemie GPS: Może to być wygodne, ale złodzieje samochodów i hakerzy mogą wykorzystać system GPS do znalezienia adresu domowego. A jeśli mają dostęp do mechanizmu otwierania drzwi garażowych, mogą dostać się nie tylko do Twojego samochodu, ale także do Twojego domu.
  2. Ogranicz bezprzewodowe lub zdalne systemy: Najbardziej narażone na niebezpieczeństwo są systemy, które zdalnie wyłączają lub monitorują pojazd. Podczas gdy wiele innych systemów jest podłączonych przewodowo do komputera pojazdu, systemy bezprzewodowe lub zdalne są często kontrolowane przez Internet i są bardziej podatne na ataki oraz atrakcyjne dla hakerów.
  3. Korzystaj z premium VPN: Korzystanie z VPN na komputerze samochodowym może zaszyfrować Twój ruch i zapobiec ewentualnym cyberatakom hakerów. Dostawcy VPN wysokiej jakości, tacy jak Surfshark, mogą pomóc Ci znacznie zwiększyć Twoje cyberbezpieczeństwo, płacąc jedynie kilka dolarów miesięcznie. Możesz zacząć korzystać z bezpłatnej wersji próbnej VPN (https://surfshark.com/pl/darmowa-wersje-probna-vpn/ follow)na swoim komputerze samochodowym, zanim zapłacisz za subskrypcję. Po 7 dniach bezpłatnej wersji próbnej, jeśli będziesz wystarczająco zadowolony, możesz wykupić miesięczne członkostwo.
  4. Korzystaj z renomowanych sklepów: Każdy, kto ma fizyczny dostęp do Twojego samochodu i wiedzę na temat hakowania, może spowodować problemy z pojazdem. Zostawiając samochód w warsztacie, czy to na kilka minut, godzin czy dni, ryzykujesz, że ktoś z łatwością włamie się do niego - a nawet sprawi, że okaże się, że konieczne są naprawy, które w rzeczywistości nie są konieczne. Może także uzyskać dostęp do takich informacji, jak historia jazdy. Korzystaj tylko z tych warsztatów i salonów, co do których masz pewność, że nie wykorzystają systemów komputerowych Twojego samochodu.
  5. Nie pobieraj niezaufanych aplikacji ani nie korzystaj z przeglądarki internetowej samochodu: System informacyjno-rozrywkowy Twojego samochodu jest niezabezpieczony i gotowy na ataki. Niezaufane aplikacje w systemie informacyjno-rozrywkowym mogą wprowadzić złośliwe oprogramowanie. Nie należy też nigdy korzystać z przeglądarki internetowej w samochodzie. Po prostu używaj telefonu komórkowego, gdy jesteś bezpiecznie zaparkowany.

Bądź na bieżąco z informacjami na temat aktualizacji bezpieczeństwa pojazdu: Spróbujmy lepiej zrozumieć tę sytuację na przykładzie. W przypadku systemu rozrywkowego Jeep Grand Cherokee UConnect wycofano z rynku jeden pojazd z powodu problemów z cyberbezpieczeństwem. Luka umożliwiała dostęp do systemu przyspieszania, radia, hamulców, wycieraczek i innych funkcji samochodu. Dotknięci klienci otrzymali urządzenie USB, które umożliwiło aktualizację oprogramowania pojazdu o nowe funkcje bezpieczeństwa. Wszyscy właściciele pojazdów powinni zwracać uwagę na podobne przypadki wycofania produktu z rynku.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)