Poradniki i mechanikaJak wymienić olej w automatycznej skrzyni biegów? [poradnik]

Jak wymienić olej w automatycznej skrzyni biegów? [poradnik]

Automatyczna skrzynia biegów
Automatyczna skrzynia biegów
Źródło zdjęć: © fot. mat. prasowe
Maciej Gis
25.10.2013 10:00, aktualizacja: 30.03.2023 12:03

Coraz większe ceny usług serwisowych sprawiają, że dużo osób próbuje naprawiać samochody na własną rękę. Jak w domowym garażu wymienić olej w automatycznej skrzyni biegów?

Jedną z prostych czynności, którą możemy wykonać samodzielnie jest wymiana oleju w silniku lub w manualnej skrzyni biegów. W przypadku przekładni automatycznych sprawa jest bardziej skomplikowana. W wielu przypadkach olej można jedynie odessać, a do tego potrzebne jest specjalne urządzenie.

Warto też pamiętać, że przepracowany płyn hydrauliczny trzeba utylizować. Nie można go wylać gdziekolwiek. Jeśli jednak olej można po prostu zlać do pojemnika i wiecie co z nim zrobić, to największe problemy są już rozwiązane.

Jak wymienić olej w automacie?

Jeśli skrzynia biegów ma tradycyjny korek spustowy, to cały proces wymiany oleju jest podobny jak w przypadku innych przekładni. Trzeba natomiast wiedzieć, że zależnie od typu skrzyni automatycznej, wymiana oleju może być połowiczna - spuścicie tylko połowę zawartości zużytego oleju. Cały olej można odessać lub wylać dopiero po demontażu przekładni.

Inna sprawa to filtr oleju skrzyni biegów, który czasami też jest wymienny. Może to jednak wymagać demontażu przekładni, gdyż wielu producentów zakłada dożywotną jego trwałość.

Najlepiej jest wymieniać olej, spuszczając go najpierw przez otwór spustowy, a następnie przez zdjęcie miski olejowej. W niektórych typach przekładni po odkręceniu miski można nawet wymienić filtr.

Kolejnym krokiem przy wymianie oleju jest oczyszczenie powierzchni styku miski olejowej i uszczelki. Po wykonaniu tej czynności najlepiej założyć nową uszczelkę. Po jej założeniu należy złożyć całość i wlać odpowiedni olej do skrzyni.

Po wlaniu wymaganej ilości oleju włączamy silnik pojazdu (skrzynia biegów ustawiona na pozycji P-(parking) i sprawdzamy poziom oleju. W starszych konstrukcjach przekładnie wyposażone były w bagnet pomiarowy, a w nowszych pomiar odbywa się za pomocą czujników i komputera. W przypadku zbyt małej ilości oleju wyłączamy jednostkę napędową i uzupełniamy olej. Są też takie przekładnie, w których olej sprawdza się na wyłączonym silniku, choć to dość rzadkie rozwiązanie.

Jak często wymieniać olej w automatycznej skrzyni biegów?

Przekładnie automatyczne są bardziej podatne na uszkodzenia niż manualne. Jest to związane ze zdecydowanie bardziej skomplikowaną i zaawansowaną konstrukcją, jak i większą liczbą części zastosowanych przy jej budowie.

Kluczowa dla trwałości przekładni jest regularna wymiana oleju. Producenci skrzyń zwykle zalecają pierwszą wymianę po większym przebiegu, na przykład po 100 tys. km, a następne już nieco częściej. Generalnie, w normalnie używanym aucie osobowym olej hydrauliczny warto wymieniać co 40 tys. km.

Jeśli eksploatacja jest bardziej intensywna (ciągnięcie przyczepy lub jazda w trudnym terenie), to dobrze jest skrócić ten dystans do 20-30 tys. km. W pojazdach terenowych każda jazda związana z głębokim i długotrwałym brodzeniem powinna skłonić do wymiany oleju w skrzyni.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)