Poradniki i mechanikaZabronione w kamperze. Niektórzy mogą nie wiedzieć

Zabronione w kamperze. Niektórzy mogą nie wiedzieć

Tak podróżować nie wolno, a już tym bardziej na rozkładanym łóżku piętrowym
Tak podróżować nie wolno, a już tym bardziej na rozkładanym łóżku piętrowym
Źródło zdjęć: © fot. mat. prasowe/Volkswagen
Marcin Łobodziński
12.06.2022 07:28, aktualizacja: 13.03.2023 16:59

Na serwisie prawodrogowe.pl padło pytanie do eksperta odnośnie spania w kamperze. Przed nami wakacyjne wyjazdy, niektórzy mają chęć wypożyczyć taki pojazd i mogą kompletnie nie mieć doświadczenia. Nim ocenicie pytanie, pamiętajcie, że każdy kiedyś był nowicjuszem.

Kamper jest pojazdem specyficznym, bo jego wnętrze dzieli się na część podróżną i mieszkalną. W części do podróżowania są normalne fotele (m.in. kierowcy) oraz kanapa – mniej lub bardziej przypominająca taką, jaką montuje się w samochodach. Na tych siedzeniach są pasy bezpieczeństwa, w których można podróżować.

Część mieszkalna kampera to z kolei miejsce do użytku na postoju. Są tam łóżko, łazienka, korytarzyk itp. Część ta łączy się z częścią do podróżowania, ponieważ coś co można nazwać kuchnią jest jednocześnie częścią do podróżowania.

Padło jednak następujące pytanie: Czy w kamperze można spać w łóżku podczas jazdy?

W czasie jazdy nie! Tu nie ma najmniejszych wątpliwości choćby z tego powodu, że łóżko nie jest wyposażone w pasy bezpieczeństwa i nie jest miejscem do siedzenia. Spać można jedynie na fotelach do podróżowania, jeśli mamy zapięte pasy. Podobnie jest z przemieszczaniem się po kabinie – tego podczas jazdy robić nie wolno.

Trzeba też pamiętać, że kamper, pomimo swoich nierzadko ogromnych rozmiarów, jest pojazdem maksymalnie 4- lub 5-osobowym. Podróżować może nim tylko tyle osób, na ile jest zarejestrowany i tyle, ile ma pasów. Niestety, ignorowanie powyższych zaleceń kończy się tragicznie. Nie dość bowiem, że kamper jest wielki, więc wewnątrz jest dużo przestrzeni na "swobodny lot pasażera" niezapiętego w pasy, to w razie zderzenia pojazd zachowuje się jak karton.

Niestety, statystyki wypadków w kamperach pokazują, że często śmierć ponoszą osoby właśnie niezapięte w pasy czy tym gorzej — leżące w łóżku w czasie jazdy. W ogóle kampery mają ponadprzeciętnie wysoki odsetek śmiertelności ich pasażerów w wypadkach drogowych.

Kamper to nie jest taki sam samochód nawet jak zwykłe auto dostawcze, które jest projektowane z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Kamper jest przerobionym pojazdem dostawczym, gdzie głównym zadaniem jest zapewnienie jak najwyższego poziomu komfortu w trakcie użytkowania na postoju.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)