Rzadkie maserati znalazło dom w Katowicach. 60 lat temu był to najszybszy sedan świata

Rzadkie maserati znalazło dom w Katowicach. 60 lat temu był to najszybszy sedan świata

Maserati Quattroporte w La Squadra (1967)
Maserati Quattroporte w La Squadra (1967)
Źródło zdjęć: © fot. Karol Filipiak/La Squadra
Mateusz Żuchowski
11.05.2022 10:58, aktualizacja: 14.03.2023 12:14

Do salonu La Squadra w Katowicach regularnie trafiają najciekawsze samochody z historii motoryzacji. Teraz dołączył nieprzeciętny włoski klasyk, którego, wedle zapewnień nowego właściciela, będzie można regularnie zobaczyć na ulicach Śląska.

Maserati Quattroporte pierwszej generacji to samochód bardzo ważny nie tylko dla historii tej kultowej marki, ale i w ogóle segmentu samochodów sportowych. W połowie lat 50. ubiegłego stulecia wówczas bardzo uznana i wiekowa już marka Maserati przeszła kompletną metamorfozę z twórcy surowych bolidów wyścigowych w producenta samochodów luksusowych. Proces ten został zwieńczony w roku 1963, gdy Włosi pokazali światu model Quattroporte, czyli "Czterodrzwiowy".

Już nazwa wskazywała na prawdziwy przełom. Maserati wymyśliło tym modelem nowy typ samochodu, który łączył rasowe podzespoły przejęte nieomal wprost z Formuły 1 z reprezentacyjnym nadwoziem limuzyny. Pod maskę trafiał tu początkowo silnik V8 o pojemności 4,2 litra, który generował 260 KM. Wystarczyło to, by Quattroporte w latach 60. pędziło po ówczesnych autostradach z prędkościami rzędu 230 km/h, czym z łatwością zdobyło tytuł najszybszego sedana świata.

Maserati Quattroporte w La Squadra (1967)
Maserati Quattroporte w La Squadra (1967)© fot. Karol Filipiak

W latach 1963–1970 fabrykę w sercu Modeny opuściło 230 egzemplarzy Quattroporte w opisywanej wersji i około 500 w późniejszej, z większym silnikiem V8 4,7 litra. Pierwsze czterodrzwiowe maserati jest modelem pożądanym na rynku kolekcjonerskim, jako że nie tylko jest stosunkowo rzadkie, ale i ważne dla historii. Sukces pierwszej generacji Quattroporte sprawił, że od lat 60. stanowi ono nieodłączny element jej gamy i kolejne generacje są oferowane po dziś dzień (zobacz mój test najnowszej wersji Quattroporte Trofeo).

Prezentowany samochód z 1967 roku, który trafił ostatnio do Polski, jest jednak wyjątkowy nawet na tle reszty produkcji pierwszego Quattroporte. To pierwszy egzemplarz na świecie z certyfikatem Maserati Classiche, który poświadcza zgodność procesu odbudowy z fabryczną specyfikacją przechowywaną w archiwum w Modenie.

Maserati Quattroporte w La Squadra (1967)
Maserati Quattroporte w La Squadra (1967)© fot. Karol Filipiak

To kolejny sukces właścicieli obiektu La Squadra, którzy w jednym miejscu skupiają wyjątkowo pożądane współczesne i klasyczne perły motoryzacji. Ku uciesze fanów samochodów najwyższej próby wiele z tych aut nie trzymają w ukryciu, a prezentują publicznie w salonie w Katowicach.

Co więcej, już zapowiadają, że quattroporte będzie można zobaczyć nie tylko w budynku – zamierzają z niego aktywnie korzystać i pokazywać na ulicach Śląska oraz podczas organizowanych przez La Squadrę spotkań i imprez. Fani motoryzacji będą więc mieli do zobaczenia kolejny ciekawy wóz w tym sezonie.

  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
[1/12]
Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)