Nowe dowody rejestracyjne od 16 maja. Pod jednym warunkiem

Nowe dowody rejestracyjne od 16 maja. Pod jednym warunkiem

Wymiana dokumentów nie będzie obowiązkowa. Co więcej, nie musimy mieć dowodu podczas kontroli drogowej
Wymiana dokumentów nie będzie obowiązkowa. Co więcej, nie musimy mieć dowodu podczas kontroli drogowej
Źródło zdjęć: © mat. prasowe lubuskiej policji
Mateusz Lubczański
15.04.2022 08:47, aktualizacja: 14.03.2023 12:31

Nowy wzór dowodów rejestracyjnych nie ułatwi życia kierowcom, ale utrudni oszustom. Dokumenty mają być produkowane od połowy maja, o ile przepisy w ogóle zostaną ogłoszone. Pozostał miesiąc.

Warto na wstępie wyjaśnić dwie rzeczy. Wprowadzenie nowego wzoru dowodów rejestracyjnych nie oznacza, że zmotoryzowani będą zobowiązani do wymiany dokumentów. Dowody z nowym wzorem trafią do osób, które będą rejestrować pojazd lub wymieniać zniszczony kwitek.

Nowe dowody rejestracyjne – od kiedy?

Wprowadzenie przepisów nie oznacza też, że automatycznie po 16 maja otrzymamy w okienku lepiej zabezpieczony dokument. Urzędy mogą wydawać "stare" dowody rejestracyjne do 11 lipca 2022 roku. W połowie maja rusza bowiem produkcja kwitów, więc musi trochę potrwać, zanim dotrą na biurka urzędników.

Oczywiście te zmiany stoją pod znakiem zapytania. Przepisy mające wprowadzić nowe dowody rejestracyjne dalej znajdują się w Rządowym Centrum Legislacji. Z jednej strony jest to "tylko" rozporządzenie, które nie wymaga długiej ścieżki legislacyjnej, z drugiej ostatnia zmiana w dokumentach datowana jest na 21 lutego 2022 roku.

Nowe dowody rejestracyjne – co się zmienia?

Zdecydowanie więcej niż może się wydawać na pierwszy rzut oka. Nie ma tu niestety ukłonu w stronę kierowców, którzy liczyli na więcej miejsc do wbijania pieczątek z przeglądów, bo i samego dowodu nie musimy mieć przy sobie w przypadku kontroli drogowej na terenie Polski. Nie zmieni się też układ tabelek. Pojawią się za to nowe zabezpieczenia.

Mówi o nich rozporządzenie. Nowe dowody rejestracyjne mają między innymi dwutonowy znak wodny, włókna zabezpieczające niewidoczne w świetle dziennym, lecz aktywne w ultrafiolecie, mikrodruki pozytywowe, tło giloszowe z drukiem irysowym, elementy wykonane techniką druku stalorytniczego, folię laminującą w sposób trwały zintegrowaną z podłożem czy skorelowany z grafiką, perforowany laserowo numer rejestracyjny pojazdu.

Z podrobionych dokumentów mogą korzystać paserzy, którzy chcą wywieźć kradzione auta za granicę. Przestępcy gustują w autach zdecydowanie młodszych niż jeszcze kilka lat temu. Wschodni kierunek eksportu był popularny, ale biorąc pod uwagę obecną sytuację polityczną, może się to zmienić.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)