W czwartek 17 lutego ogólnopolska akcja policji. Mundurowi sprawdzą przejścia

W czwartek 17 lutego ogólnopolska akcja policji. Mundurowi sprawdzą przejścia

Od 1 stycznia mandat za wykroczenia względem pieszych jest bolesny
Od 1 stycznia mandat za wykroczenia względem pieszych jest bolesny
Źródło zdjęć: © Policja
Tomasz Budzik
17.02.2022 06:45, aktualizacja: 14.03.2023 13:18

Kolejny tydzień i kolejna ogólnopolska akcja policji. Podczas działań o kryptonimie "Niechronieni uczestnicy ruchu" mundurowi będą obserwować okolice przejść dla pieszych i przejazdów rowerowych.

Od lat połowa wypadków z udziałem pieszych ma miejsce na przejściach. Choć policja nie opublikowała jeszcze raportu podsumowującego zdarzenia drogowe w 2021 r., to wszystko wskazuje na to, że ani zmiana prawa o pierwszeństwie na "zebrze", ani podwyższenie kwot mandatów nie uzdrowiły sytuacji. Policja po raz drugi w tym miesiącu prowadzi ogólnopolską akcję "Niechronieni uczestnicy ruchu".

"Nadzorem objęte zostaną miejsca, które są szczególnie niebezpieczne, np. przejścia przez ruchliwe jezdnie lub przejścia, na których dochodziło do potrąceń pieszych", powiedział cytowany przez Polską Agencję Prasową Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami kierowca zbliżający się do przejścia ma obowiązek zachować szczególną ostrożność i zwolnić, jeśli szybsza jazda mogłaby narazić pieszych na niebezpieczeństwo. Kierujący ma także obowiązek ustąpić pierwszeństwa pieszym będącym już na przejściu oraz na nie wchodzącym. Zgodnie z nowym taryfikatorem za wykroczenie w tym zakresie kierowca zostanie ukarany mandatem w kwocie 1500 zł.

Dużym i tak naprawdę wciąż nierozpoznanym problemem na polskich drogach jest wyprzedanie na przejściach dla pieszych lub bezpośrednio przed nimi, a także omijanie pojazdów, których kierowcy zatrzymują się, by przepuścić pieszych. Tu również taryfikator przewiduje karę w wysokości 1500 zł. Problem w tym, że wielu kierowców nawet nie wie, że popełnia wykroczenie.

Jak informuje policja, mundurowi będą też przyglądać się zachowaniom samych pieszych. "Apelujemy do pieszych, aby zastanowili się, czy kierowcy mogą ich dostrzec i czy wejście na jezdnię jest w tym momencie bezpieczne" - powiedział Robert Opas. "Piesi powinni pamiętać o zakazie korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię lub torowisko, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych – w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych" - dodał cytowany przez PAP policjant.

Jak informuje policja, w 2021 roku doszło do 4 755 wypadków z udziałem pieszych. Zginęło w nich 527 osób.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (39)