We wtorek szczyt tygodniowej akcji policji. Posypią się mandaty i polecą "prawka"

We wtorek szczyt tygodniowej akcji policji. Posypią się mandaty i polecą "prawka"

W wielu regionach kraju na drogach będzie więcej policjantów
W wielu regionach kraju na drogach będzie więcej policjantów
Źródło zdjęć: © Policja
Tomasz Budzik
20.09.2021 08:41, aktualizacja: 14.03.2023 15:07
  • Wszystkie ręce na pokład i cały sprzęt w ruch - zapowiada policja. We wtorek 21 września drogówka nie będzie próżnować, a efektami finału tygodniowej akcji ma być coś więcej niż mandaty i zatrzymane prawa jazdy.

W 2020 r. na milion mieszkańców na polskich drogach zginęło 65 osób. Tym samym zajęliśmy czwarte od końca miejsce wśród państw Unii Europejskiej. Nie mamy tak doskonałej sieci dróg jak Niemcy czy Francuzi, ale przykład Czech (48 osób na milion mieszkańców) czy Słowacji (45 osób) pokazał, że i u nas może być znacznie lepiej, jeśli uczestnicy ruchu, a przede wszystkim kierowcy, będą się rozsądniej zachowywali. Właśnie po to Roadpol - stowarzyszenie europejskich policji drogowych - powołał do życia akcję "Road Safety Days".

W 2021 r. akcja trwa od 16 do 22 września. U jej podłoża leży idea, by w tych dniach nikt nie zginął na drogach państw biorących w niej udział. W Polsce jak na razie się nie udaje. Według danych policji w dniu rozpoczęcia akcji - 16 września - na polskich drogach zginęło 6 osób. W kolejnych dniach było to 5 osób i 2 osoby. W niedzielę 19 września wypadki pochłonęły życie aż 11 ofiar.

W 2021 r. jak dotąd były tylko 4 dni bez śmierci na drogach. Ostatni z nich zdarzył się 19 maja. Statystyki pokazują, że policja ma jeszcze dużo do zrobienia, a 21 września może być najbardziej pracowitym dniem tej formacji w roku. Co będzie się działo?

– Wszystkie ręce na pokład i cały sprzęt w ruch. W Kielcach nad przejściami dla pieszych będzie latał policyjny dron. Doświadczenie pokazuje, że właśnie w takich miejscach ten sprzęt najlepiej przyczynia się do poprawy bezpieczeństwa. Funkcjonariusze z miernikami prędkości i w radiowozach z wideorejestratorami będą patrolować drogi. Będzie to również dzień wzmożonych kontroli trzeźwości. Z większą częstotliwością będziemy także korzystać z narkotestów – powiedział Autokult.pl kom. Artur Putowski, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach.

  • Ważna jest również edukacja, więc będziemy informować o zmianach w przepisach, jakie zaszły w 2021 r., rozdamy ulotki informacyjne i odblaski, bo ze względu na coraz wcześniej zapadający zmrok warto nosić takie elementy – dodał policjant.
Myślisz, że grupa Speed pojawia się tylko na autostradach? Błąd. Nieoznakowany radiowóz może zatrzymać cię nawet na osiedlowej drodze
Myślisz, że grupa Speed pojawia się tylko na autostradach? Błąd. Nieoznakowany radiowóz może zatrzymać cię nawet na osiedlowej drodze© Policja

– Na drogach będzie więcej policjantów. Patrole pojawią się przede wszystkim tam, gdzie jest najwięcej wypadków. Większym dozorem obejmiemy też miejsca, w których kierowcy popełniają najwięcej wykroczeń zgłaszanych przez innych uczestników ruchu na skrzynkę "Stop agresji drogowej". Będziemy sprawdzali przede wszystkim prędkość, ale uwagę zwrócimy również na trzeźwość – informuje Joanna Biel-Radwańska z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie.

– W Małopolsce wzmożone działania policji trwają już od ubiegłego tygodnia. Przeprowadziliśmy akcję "Prowadzę, jestem trzeźwy", która polegała nie tylko na kontroli trzeźwości, ale też uświadamianiu kierujących co do przepisów dotyczących alkoholu i prowadzenia. Policjanci apelowali również o brak przyzwolenia na jazdę po alkoholu – mówi policjantka.

– Niezależnie od tego, czy po kieliszku chce nas wieźć członek rodziny, przyjaciel czy współpracownik. Funkcjonariusze prosili również, aby zgłaszać na numer 997 każdy przypadek dziwnie zachowującego się kierowcy oraz ostrożność, jeśli zdecydujemy się na zatrzymanie obywatelskie. Należy pamiętać, że nie każdy jadący wężykiem kierowca jest nietrzeźwy. Zdarza się, że podobne efekty może dać nagłe pogorszenie stanu zdrowia. Spokojna reakcja lub telefon na policję mogą wtedy ocalić komuś życie – radzi Joanna Biel-Radwańska.

– Kontrole na drogach prowadzone są codziennie. Tym razem w większym stopniu stawiamy na prewencję i edukację – stwierdza w rozmowie z Autokult.pl kom. Maciej Święcichowski z biura prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu.

– 16 września ruszyła kampania skierowana do pieszych informująca o przepisach obowiązujących ich względem tramwajów. 21 września wraz z zarządem dróg miejskich i strażą miejską zapraszamy mieszkańców na spotkanie, podczas którego będzie można zadać policjantom każde pytanie dotyczące organizacji ruchu drogowego i zasad jazdy. Wraz z automobilklubem będziemy też prowadzić akcję promującą bezpieczeństwo i dotyczącą zasad pierwszej pomocy. Każdemu polecam skorzystanie z symulatora dachowania. Takie doświadczenie naprawdę daje do myślenia i może zmienić sposób, w jaki prowadzimy samochód – dodaje policjant.

Codziennie na polskich drogach giną ludzie. W szybkim tempie nie poprawimy zaniedbanej przez lata infrastruktury drogowej, nie wymienimy również samochodów na nowe i bezpieczne. Możemy jednak zmienić swój sposób prowadzenia auta, jazdy na rowerze czy hulajnodze albo korzystania z przejść dla pieszych. I właśnie po to są takie akcje.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (114)