Leki mogą działać na kierowcę jak alkohol. Jest propozycja zmiany przepisów

Niektóre leki powinny być oznakowane jak papierosy czy butelki zawierające alkohol — uważa ekspert do spraw bezpieczeństwa drogowego Marek Konkolewski. Ich działanie może dawać takie skutki, jak wypicie kilku piw. Można przez to wpaść w poważne kłopoty.

— Rzadko mówi się na temat leków, a te działają podobnie jak alkohol czy narkotyki. I można ponieść podobne konsekwencje – powiedział w programie "Newsroom" Wirtualnej Polski Marek Konkolewski, były policjant, dziś zajmujący się kwestiami ruchu drogowego. — Informacja o tym, że po danym leku nie wolno prowadzić pojazdu, powinna znaleźć się na opakowaniu leku, a nie tylko na ulotce. Wiele osób nie czyta ulotek, w wielu przypadkach taka informacja jest trudna do znalezienia. Należy opracować katalog leków, po których nie powinniśmy wsiadać za kierownicę. Leki ratują nasze życie i zdrowie, więc widzimy je pozytywnie. Tymczasem jednocześnie mogą one poważnie zagrozić nam i innym, jeśli po ich zażyciu wsiądziemy za kierownicę – dodał Marek Konkolewski.

Z ekspertem trudno się nie zgodzić, a temat jest teraz szczególnie istotny. Na przełomie lata i jesieni wiele osób zmaga się z przeziębieniem, często na własną rękę, przy pomocy środków kupionych w aptece. Jak się okazuje, nie muszą być one tak niewinne, jak można byłoby sądzić. Paracetamol nie rzutuje na zdolność do prowadzenia pojazdów. Ale takie preparaty często są lekami złożonymi. Oprócz głównego składnika może znajdować się tam efedryna, pseudoefedryna czy fenylefryna. Przy przekroczeniu dawek terapeutycznych takie leki mogą na ośrodkowy układ nerwowy działać pobudzająco. Jeśli dodatkowymi składnikami są dekstrometorfan, kodeina, feniramina, chlorfenamina lub triprolidyna, lek może działać depresyjnie. Może też rzutować na zdolność do kierowania.

Jak informuje krakowski Instytut Ekspertyz Sądowych, efedrynę zawiera m.in. syrop Tussipect, a pseudoefedrynę Acatar Acti Tabs, Gripex Max, Acatar Zatoki, Actifed Actitrin, Apselan, Aspirin Complex i Sudafed. Fenylefrynę znajdziemy w składzie leków takich jak Gripex SinuCaps, Theraflu, Choligrip, Fervex, Febrisan czy Vicks Symptomem max.

Dekstrometorfan znajduje się m.in. w Gripex Noc, Actifed Actitrin, syropie przeciwkaszlowym DexaPini czy TussiDrill, a triprolidyna lekach takich jak Acatar Acti Tabs, Actifed czy Acitrin. Leki te są dostępne w aptekach bez recepty.

Przekroczenie dawek sugerowanych w ulotce nawet w przypadku leków wydawanych bez recepty może prowadzić do stanu, w którym prowadzenie pojazdu stanowi zagrożenie. Co więcej, w razie zatrzymania przez policję taka osoba jest traktowana jak kierujący po alkoholu czy środkach odurzających i może ponieść takie same konsekwencje.

Obserwuj nas na Instagramie:

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Aktualności:

Marki, dla których silnik jest piętą Achillesa. Zestawienie Warranty Direct Będzie R-linia wszystkich modeli VW? BMW M6 Gran Coupé już zjeżdżają z taśmy produkcyjnej! Odświeżone Volvo S80L przyłapane w Chinach Zapowiedź Porsche Cayenne GTS na rok 2015 M-Sport podaje skład na sezon 2014. Kubica w zespole! Piękna brunetka i BMW M3 [wideo] Lamborghini wstrzymuje produkcję z powodu koronawirusa. Na razie do 25 marca Opel Enigma - odrodzona Calibra wg Davida Cardoso 142 km/h na ograniczeniu do 40. Policja ma nową "ulubioną" drogę Nissan Patrol Simpson - przez pustynię, na pustynię Koniec z paliwem poniżej 4 zł/l. Rośnie popyt, rosną ceny

Popularne w tym tygodniu:

Nowy wymiar przestrzeni. Lexus ES dla kierowców wymagających komfortu Ford odświeżył Focusa. Dostał nową twarz i największy tablet w klasie Zapomnij o "zimówkach". Prognoza pogody jasno pokazuje, jakie opony wybrać Odebrał lamborghini z salonu. Po kilku godzinach zarekwirowała je duńska policja Użytkownicy kupiliby je ponownie. 9 używanych aut dla rodziny, które nie rozczarują Diesel jak benzyna. Ceny paliw na stacjach biją kolejne rekordy Toyota Mirai pobiła rekord Toyoty Mirai. Bo 1000 km zasięgu to za mało Praca marzeń - zapłacą 1000 funtów za obejrzenie wszystkich odcinków "Top Gear" Hyundai postawi na własne półprzewodniki, by w przyszłości być niezależnym od kryzysów Nikt nie zgłosił się po auta. Mercedesy i porsche trafią na sprzedaż Legenda wraca do Polski. Aston Martin ma nowego dystrybutora Podeptał lamborghini w Warszawie. Właściciel obiecuje 10 tys. zł za wskazanie wandala