Nowe przepisy nie wystarczą. Jest luka. "Nigdy nie zostałem zatrzymany"

Nowe przepisy nie wystarczą. Jest luka. "Nigdy nie zostałem zatrzymany"

Nowe przepisy mają wyeliminować pijanych kierowców z dróg, lecz najpierw trzeba ich zatrzymać
Nowe przepisy mają wyeliminować pijanych kierowców z dróg, lecz najpierw trzeba ich zatrzymać
Źródło zdjęć: © materiały prasowe lubuskiej policji / panel Ariadna
Mateusz Lubczański
16.09.2021 06:59, aktualizacja: 14.03.2023 15:08

Nowe przepisy dot. kierowców wprowadzą nie lada rewolucję. W niektórych przypadkach kary mogą sięgnąć 3 tys. zł. Problemem jest nieuchronność kar – większość badanych przez Autokult kierowców nie było zatrzymanych w ciągu ostatnich 3 lat.

Obraz

1500 zł mandatu za wykroczenia przeciw pieszym, podwójna kara za złamanie wybranych przepisów w ciągu dwóch lat, przedłużony okres redukcji punktów karnych, brak możliwości ich redukcji a nawet konfiskata samochodu – rząd nie zamierza ignorować problemów polskich dróg. Pijani kierowcy, wyprzedzanie na pasach, przejazd przez zamknięte zapory kolejowe to chleb powszedni na naszych drogach. Nowe przepisy mają to zmienić - teoretycznie.

Teoretycznie, bo problemem nie jest wysokość kar, a ich nieuchronność. Badanie przeprowadzone przez Autokult wskazuje, że 66 proc. ankietowanych kierowców nie było zatrzymanych do kontroli (np. w formie akcji "trzeźwy poranek") w ciągu ostatnich 3 lat. 45 proc. z nich jeździ autem codziennie lub prawie codziennie. 40 proc. przejeżdża do 10 tys. km rocznie. 23 proc. – do 15 tys. km.

Obraz
© Ogólnopolski panel badawczy Ariadna dla Autokult.pl

Nic więc dziwnego, że 89 proc. badanych kierowców nie ma na koncie żadnych punktów karnych.

– Mam prawo jazdy od 17 lat i nigdy nie zostałem zatrzymany, nawet do rutynowej kontroli – mówi pan Szymon. Te wyniki potwierdza również pan Roman. - Jedyny raz zostałem zatrzymany w 2013 roku przez nieoznakowany radiowóz. Przekroczyłem wtedy prędkość - mówi. Prawo jazdy ma od 2008 roku.

Powodów jest wiele, ale w oczy rzuca się liczba funkcjonariuszy i patroli. Według informacji Niezależnego Samorządowego Związku Zawodowego Policjantów w marcu 2021 roku policja miała 6194 wakaty, co jest wzrostem w stosunku do 4461 wolnych miejsc na początku 2020 roku. Sama policja stwierdza, że w maju 2021 roku liczba wakatów spadła do 4917. NSZZ informuje, że dziennie przeprowadza się ok. 15-17 tys. kontroli ruchu drogowego.

Obraz
© Ogólnopolski panel badawczy Ariadna dla Autokult.pl

Co więcej, o ile 2019 rok był najeżony akcjami policji, tak jeszcze przed wybuchem pandemii mundurowi mieli skupić się nie na działaniach krajowych, a lokalnych. "Policjanci mają już dosyć tych akcji” – powiedział Mariusz Ciarka, rzecznik prasowy Komendy Głównej Policji, w programie "Punkt widzenia" Polsat News. "Chodzi o to, aby bardziej dostosować to do struktur lokalnych" – poinformował.

Nowe przepisy zlikwidują też kursy doszkalające, które pozwalały na zredukowanie 6 punktów karnych. Dotychczas były zaledwie mało znaną ciekawostką – o ich istnieniu nie wiedziało 94 proc. badanych. W myśl nowych przepisów punkty będą kasować się po dwóch latach.

Badanie dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna. Próba ogólnopolska licząca N=1063 osób w wieku od 18 lat wzwyż. Metoda: CAWI. Termin realizacji: 10 – 13 września 2021 roku.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (111)