Unia Europejska rozważa wprowadzenie rejestratorów jazdy

Komisja Europejska sprawdziła czy obowiązkowy montaż rejestratorów jazdy miałby wpływ na poprawę bezpieczeństwa na drogach.

Event Data Recorders (EDR) to rejestratory jazdy, które zapisują w pamięci podstawowe informacje o ruchu pojazdu. Ich montaż w samochodzie pozwalałby monitorować wszystkie ważniejsze parametry samochodu i jego ruchu, co mogłoby pozwolić na dokładniejsze ustalenie przyczyn wypadków. Komisja Europejska opublikowała raport w tej sprawie, opracowany na jej zlecenie przez Transport Research Laboratory (TRL). Zbadano, czy obowiązkowy montaż EDR poprawiłby ogólne bezpieczeństwo na drogach.

Według przeprowadzonych badań rejestratory mogłyby być pomocne przy ustalaniu przyczyn wypadków oraz ich sprawcy. Większa kontrola nad pojazdami poprawiłaby też ogólny poziom bezpieczeństwa. TRL ustaliło, że montaż takich urządzeń w 30% pojazdów mógłby realnie poprawić bezpieczeństwo, a wprowadzenie powszechnego obowiązku również obniżyć koszty montażu do poziomu 20 euro. Obecnie brakuje jednak stosownych regulacji prawnych, zgodnie z którymi Unia mogłaby w taki sposób kontrolować ruch drogowy.

Zobacz również: Nowy Peugeot 308 SW i 308 GTi - podsumowanie serii testów

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Aktualności:

Nowy model McLarena w 2015 roku [aktualizacja] Porsche Macan od TechArt [aktualizacja] Facelifting Mazdy CX-5 [aktualizacja] Ford zwiastuje nowe auto sportowe [aktualizacja] Zapowiedź Škody Fabii R5 Wyjątkowa Alfa 4C Definitiva V8 od Lazzarini Design Ekskluzywne Range Rovery ze schowkami na karabiny Technologia z Toyoty TS040 HYBRID w nowym Priusie Mercedes-Benz SLK od AMG Performance Studio Robert Kubica w Citroënie, ale prywatnym Super GP2 – kolejny pomysł dla Formuły 1 Qoros zapowiada model 3 City SUV [aktualizacja] Henrik Fisker wraca z muscle carem Mercedes-Benz przedstawia nową nomenklaturę modeli i silników Lexus LF-C2 czeka na debiut w Los Angeles Pagani Huayra 730S jak Zonda Tricolore Nietypowy wyścig: odrzutowy rower kontra Ferrari Volkswagen Golf R400 zadebiutuje w przyszłym roku Mercedes-Benz najbardziej oszukuje na zużyciu paliwa Aston Martin DB9 Volante Morning Frost - powiew chłodu od Q KTM i Reiter Engineering przygotują wyścigowego X-Bowa Fiat Bravo odmłodzony na rynek brazylijski Węglowe monokoki w WRC - radykalne zmiany w konstrukcji samochodów Fernando Alonso w McLarenie na 99 procent

Popularne w tym tygodniu:

Honda NSX odnaleziona w rosyjskim lesie. Właściciel zostawił ją tam specjalnie Nowe dzieło Singera i Williamsa. Porsche 911 zwala z nóg VC-T - rewolucyjny silnik Infiniti w sprzedaży od 2018 roku Kłopoty Dębicy. Wadliwe opony Frigo 2 Koenigsegg z kolejnym rekordem. Agera RS najszybszym produkcyjnym samochodem na świecie Przejechał Chevroletem Corvette ponad milion kilometrów. Teraz oddał samochód do muzeum Jakich aut elektrycznych chcą Polacy? Są badania Powrót do przeszłości! Je Design bierze się za Seata Leona Cupra Najtańsi ubezpieczyciele. Ranking OC, AC i NNW Przywiązał telefon i tablet do kierownicy. Policjant nie mógł wyjść ze zdziwienia Pomiędzy Veloce a Quadrifoglio. Alfa Romeo Giulia może wkrótce dostać nową wersję Opel na francuskich częściach. Poznaliśmy szczegóły restrukturyzacji