Poradniki i mechanikaZielona naklejka na przedniej szybie to nie moda. Zobacz, co oznacza

Zielona naklejka na przedniej szybie to nie moda. Zobacz, co oznacza

"Zielone" samochody w Niemczech mają zielone naklejki, które pozwalają wjechać w strefy niskoemisyjne
"Zielone" samochody w Niemczech mają zielone naklejki, które pozwalają wjechać w strefy niskoemisyjne
Źródło zdjęć: © fot. Marcin Łobodziński
Marcin Łobodziński
23.08.2021 09:26, aktualizacja: 14.03.2023 15:26

Bardzo często samochody sprowadzone z Niemiec mają na przedniej szybie naklejkę w zielonym kolorze i w kształcie okręgu z dużą czarną cyfrą. Są też naklejki żółte i czerwone, ale rzadziej się je spotyka. Co oznaczają?

Są to naklejki emisyjne o nazwie Umweltplakette lub Feinstaubplakette, stosowane w niektórych niemieckich miastach od 2008 r. Władze lokalne wyznaczają strefy, do których mogą wjechać tylko samochody z odpowiednim kolorem naklejki. Pojazdy z zieloną naklejką mogą wjechać do wszystkich stref niskoemisyjnych.

W praktyce strefy emisyjne wykluczają tylko stare diesle bez filtrów DPF i niespełniające wymagań normy Euro 3.

Jeśli chodzi o benzyniaki i samochody zasilane gazem, to tu nie ma zbyt wyśrubowanych wymagań – wystarczy norma Euro 1, czyli w praktyce samochód wyprodukowany od roku 1993.

Naklejki w kolorze zielonym można zamówić w internecie za ok. 14 euro. Czerwone są niedostępne, ponieważ do niczego nie uprawniają, więc są zbędne. Wyjątkiem jest żółta, która dopuszcza do ruchu wyłącznie w strefie niskoemisyjnej w Neu-Ulm w Bawarii, więc zakup jej ma sens tylko wtedy, kiedy odwiedzacie to konkretne miejsce.

Kiedy zielona naklejka nie jest potrzebna?

Za nieposiadanie zielonej naklejki w strefie niskiej emisji grozi mandat 80 euro. Warto też wiedzieć, że naklejka traci ważność wtedy, kiedy zmienia się numer rejestracyjny pojazdu. Po zakupie auta z Niemiec i przerejestrowaniu go, naklejka już nie pełni swojej funkcji.

Zielona naklejka nie zawsze jest jednak potrzebna, np. nie dotyczy mieszkańców stref niskoemisyjnych. Ale nawet jeśli jedziecie do niemieckich miast, to nie musicie kupować takiej naklejki kiedy:

  • masz niebieską kartę parkingową UE dla osób z niepełnosprawnością – koniecznie umieść ją w widocznym miejscu
  • masz pojazd zabytkowy w myśl niemieckiego rozporządzenia w sprawie rejestracji pojazdów – dowód rejestracyjny trzeba umieścić w widocznym miejscu
  • naklejki nie muszą posiadać użytkownicy motocykli i motorowerów, a także służb i sił zbrojnych spoza Niemiec, ale należących do NATO.

Po czym poznać strefę niskoemisyjną?

Niemieckie miasta oznaczają strefy niskiej emisji kwadratową tablicą z czerwonym okręgiem, w który wpisano "Umwelt" oraz napisem "ZONE" pod okręgiem.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (22)