Za kierownicą podczas upałów. Czasami lepiej przełożyć podróż

Upał stwarza doskonałe warunki do wypoczynku nad wodą. Kiedy jednak czeka nas długa trasa, wysoka temperatura może być wrogiem kierowców. Jak sobie z nią radzić?

— Zawsze, gdy jest powyżej 30 stopni ciepła, należy mieć coś do picia. W nagrzanym samochodzie ta temperatura może być dużo wyższa, na postoju do 50 stopni. Jeśli nie ma klimatyzacji, lepiej nie jechać w godzinach największego upału. Warto wziąć ze sobą napój izotoniczny lub wodę mineralną i uzupełniać płyny w organizmie – powiedział w programie "Newsroom" WP dr Michał Sutkowski z Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce.

Odwodnienie może być niebezpieczne. Jego pierwszym objawem mogą być skurcze mięśni — na przykład łydek. W czasie prowadzenia samochodu to nie tylko niedogodność, ale zagrożenie dla bezpieczeństwa. Wraz z dalszym pogłębianiem się odwodnienia mogą wystąpić zawroty głowy, gorączka, drgawki, iluzje wzrokowe, a nawet utrata przytomności. Każdy z tych objawów za kierownicą stwarza ryzyko spowodowania wypadku.

W samochodach wyposażonych w klimatyzację problem rozwiązuje jej użycie. Warto jednak dbać o czystość układu poprzez regularną wymianę filtrów oraz profesjonalne serwisowanie. Nieodpowiedzialne używanie klimatyzacji również może być zagrożeniem. Częste zmiany warunków — podróż z ustawioną bardzo niską temperaturą i natychmiastowe wyjście z zimnej kabiny na upał — mogą spowodować różne dolegliwości — z katarem czy bólem gardła na czele. Lepiej więc zachować umiar.

Obserwuj nas na Instagramie:

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Aktualności:

W ciągu 10 lat jakość dróg w Polsce znacznie się poprawiła. Niestety, na tle Europy wciąż wypadamy przeciętnie Rally Islas Canarias 2013 [ERC] - Kopecký po raz trzeci, Kubica znów na barierce BlueSport mało prawdopodobny, następca Phaetona pewny - co planuje Volkswagen? Nie będzie całkowitego zakazu wyprzedzania ciężarówkami. Zostaje po staremu Rowery zyskują na popularności w czasie koronawirusa. Trzeba się na to przygotować DMC McLaren MP4 12C Velocita SE GT - jeszcze więcej mocy Oto gama silnikowa dla odświeżonego Hyundaia Genesis Coupe! [aktualizacja] Nowy supersamochód w przygotowaniu Niemiecki automobilklub przeciwko normie Euro 7. Zbiera podpisy Porsche 924 Carrera GTS trafi na aukcję. Jest bardzo rzadkie, więc może być dobrą inwestycją VW New Beetle w wersji... pick-up Ponad 12.000 Can-Amów Spyder z wadliwym układem kierowniczym

Popularne w tym tygodniu:

Szykuje się nowy bat na piratów. Fotoradar ZURAD będzie mógł śledzić 32 auta na raz Chevrolet Camaro COPO to 9,4-litrowa bestia dla tych, którym nie w smak elektryfikacja Alpina póki co nie przewiduje elektryfikacji silników. Powód? "Bo nasi klienci dużo jeżdżą" Naprawa stłuczki w audi e-tronie kosztowała 31 tys. dolarów. Cennik ASO wszedł na nowy poziom To może być najdroższe porsche w historii. 917K o mocy 628 KM trafi na aukcję Trzeba było go wyjąć z samochodu. Kierowca miał 3 promile na trasie S3 Izera z dofinansowaniem od państwa. 250 mln zł na rozwój polskiego auta elektrycznego Volkswagen przeniesie produkcję silników Diesla z całej Europy do Polski Morgan zrobił terenówkę. Plus Four CX-T to ziszczenie marzeń klientów Próg zwalniający na drodze rowerowej. Zainstalowano go w Sopocie Rodzinny Samochód Roku Wirtualnej Polski 2021: Kia Sorento Co oznacza symbol ryby na aucie? Znaczenie popularnej naklejki