Poradniki i mechanika5 prostych i skutecznych sposobów na upały – każdy może je stosować

5 prostych i skutecznych sposobów na upały – każdy może je stosować

Klimatyzacja to nie wszystko. Są proste i tanie metody radzenia sobie z upałami w aucie.
Klimatyzacja to nie wszystko. Są proste i tanie metody radzenia sobie z upałami w aucie.
Źródło zdjęć: © fot. Autokult.pl
Marcin Łobodziński
16.06.2021 08:22, aktualizacja: 14.03.2023 16:10

Jak przygotować się na nagły wzrost temperatur? Używanie klimatyzacji to nie jest jedyne rozwiązanie. Oto 5 prostych patentów, które pozwolą wytrzymać upał za kółkiem. Warto o nich pamiętać, gdy robi się cieplej.

Parkuj z głową

W czasie upałów warto zwrócić uwagę na to, gdzie się parkuje i w jaki sposób. Jeśli jest wybór, znajdź miejsce zacienione, np. pod drzewem lub pod dużym budynkiem od strony, z której będzie cień. Jeśli wracasz do auta wcześnie po południu, można spróbować parkować od północy, a jeśli późnym popołudniem, to najlepiej od wschodu.

Dość istotny jest także sposób parkowania. Można na przykład próbować tyłem do słońca. Miejscem, przez które auto nagrzewa się najmocniej, jest przednia szyba. Parkuj więc tak, by była ona nachylona pod jak najmniejszym kątem do słońca.

Zakryj szybę matą przeciwsłoneczną

Mata przeciwsłoneczna to wydatek kilkunastu złotych, a skuteczny jak nic, co do tej pory wymyślono. Założenie jej na przednią szybę nie tylko zdecydowanie obniża nagrzewanie się auta, ale też chroni jego wnętrze przed... roztopieniem.

Warto bowiem wiedzieć, że mocno rozgrzana deska rozdzielcza może się topić lub łuszczyć, tak samo jak niektóre jej elementy, np. pokrętła i przyciski. Dość ryzykowne jest kładzenie różnych rzeczy na kokpicie i w miejscach dostępnych dla promieni słonecznych, np. przednich siedzeniach. Mogą się roztopić, a nawet spowodować pożar auta.

Uchyl szyby w aucie, zasłoń dach

Zacznę od tego, że pozostawienie niezabezpieczonego samochodu, w razie jego kradzieży, może być problematyczne, ale są miejsca, które można uznać za bezpieczne na tyle, żeby była możliwość pozostawienia uchylonych szyb. Wystarczy, że będzie dmuchał delikatny wiatr, by auto regularnie przewietrzało się, a nawet bez wiatru w samochodzie będzie jakakolwiek wentylacja. Również uchylenie szyberdachu może pomóc.

Natomiast zdecydowanie warto użyć wszystkich fabrycznych osłon przeciwsłonecznych (rozłożyć przednie), zarówno tych na przednią szybę, jak i na szklany dach, który jest dość popularną opcją w autach premium i SUV-ach. Przez duży, nieosłonięty szklany dach auto może się nagrzać wyjątkowo mocno.

Otwórz drzwi przed jazdą i szyby w czasie jazdy

Zanim ruszysz rozgrzanym autem na trasę, warto otworzyć szeroko drzwi na 2-3 minuty, a na minutę przed jazdą zamknąć je, uchylić szyby i włączyć klimatyzację.

Również przez pierwsze kilka minut, zwłaszcza jazdy po mieście, warto mieć uchylone szyby. W ten sposób prędzej pozbędziesz się gorącego powietrza z samochodu.

Ogrzewanie i klima w razie zagrzania

W czasie upałów, szczególnie w ruchu miejskim, silnik samochodu może się nadmiernie rozgrzać, o czym informuje wskaźnik temperatury lub czerwona kontrolka. Jeśli dojdzie do takiej sytuacji, nie należy panikować. Zanim zatrzymasz auto i wezwiesz pomoc, zastosuj szybko jedną z dwóch metod.

Jeśli podczas jazdy klimatyzacja nie była włączona, zrób to. Jeśli układ jest sprawny, natychmiast uruchomi wentylator, który dość skutecznie schłodzi nie tylko skraplacz, ale i chłodnicę auta.

Kiedy to nie pomoże lub jeśli klimatyzacja była już włączona, to włącz ogrzewanie. Uchyl szyby, by nie przegrzać się w aucie i ustaw temperaturę na maksymalną, a wentylator na najszybszy nadmuch (ręcznie, również w klimatyzacji automatycznej). Pomoże to odebrać ciepło z układu i zazwyczaj działa, jeśli usterka powodująca przegrzanie jest nieduża. Jazda jest wówczas niekomfortowa, ale da się bezpiecznie dla silnika dojechać w ten sposób do domu lub do mechanika.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)