Samochody używaneSmartUżywany Smart Forfour I w pigułce - tanie auto, dla odważnych

Używany Smart Forfour I w pigułce - tanie auto, dla odważnych

Smart Forfour I to niezbyt udany eksperyment, średnio udany samochód, ale bardzo ciekawy sposób na odróżnienie się od innych.
Smart Forfour I to niezbyt udany eksperyment, średnio udany samochód, ale bardzo ciekawy sposób na odróżnienie się od innych.
Źródło zdjęć: © fot. mat. prasowe / Daimler
Marcin Łobodziński
04.03.2021 08:55, aktualizacja: 16.03.2023 14:24

Smart Forfour to samochód oparty na tej samej płycie podłogowej i sprzedawany z tymi samymi silnikami co Mitsubishi Colt. Jednak całe nadwozie różni się diametralnie, więc i przeznaczenie auta jest zupełnie inne. Czy należy się bać tego auta?

Smart Forfour I - podstawowe informacje

Roczniki: 2004-2006

Ceny rynkowe: od 6000 zł

Awaryjność: wysoka

Koszty eksploatacji: przeciętne

Wersje nadwoziowe: hatchback

Pojemność bagażnika: 200 l

Silniki benzynowe:

  • 1.2 (64 lub 75 KM)
  • 1.4 (95 KM)
  • 1.5 (109 lub 122 KM)

Silniki Diesla:

  • 1.5 DID (68 i 95 KM)

Wersja sportowa: 1.5 Turbo Brabus (177 KM)

Smart Forfour I w wersji Brabus wbrew pozorom nie wyróżnia się aż tak bardzo od zwykłej, poza silnikiem, który generuje aż 177 KM.
Smart Forfour I w wersji Brabus wbrew pozorom nie wyróżnia się aż tak bardzo od zwykłej, poza silnikiem, który generuje aż 177 KM.© fot. mat. prasowe / Daimler

Zaprezentowany w 2004 r. Smart z czterema drzwiami był eksperymentem, niestety nieudanym. Produkowany tylko przez 3 lata nie otrzymał następcy. Pojawił się co prawda model o tej samej nazwie, ale nie jest to kontynuacja tej koncepcji co pierwsza generacja.

Czym jest Forfour? Przede wszystkim samochodem segmentu B, tak po zamknięciu oczu, całkiem zwyczajnym. Jednak jak nazwa marki wskazuje, konstruktorzy postanowili zrobić wyjątkowo "sprytne" auto. I trzeba przyznać, że tak też się stało. To taki samochód, że można by napisać małą książkę na temat rozwiązań, które was zaskoczą.

Na pewno nie można odmówić smartowi oryginalności i braku charakteru
Na pewno nie można odmówić smartowi oryginalności i braku charakteru© fot. mat. prasowe / Daimler

Należą do nich m.in. poszycie z tworzyw sztucznych, przykręcone do struktury nośnej. Poznacie je po odmiennym kolorze względem np. dachu czy słupków. We wnętrzu są tak praktyczne rozwiązania jak składana niemal w całości kanapa oraz składane oparcia przednich foteli, albo taki drobiazg jak podłokietnik z przodu, który można "przerzucić" na tył.

Wnętrze Smarta Forfour jest bardzo przestronne jak na samochód mierzący 375 cm długości. Miejsca z tyłu jest więcej niż w niejednym kompakcie, więc tak jak dzieci, tak i dorośli będą zadowoleni. Z kolei bagażnik jest maleńki - tylko 200 l pojemności. Natomiast duża możliwość aranżacji wnętrza pozwoli to wybaczyć. Na przykład, można bagażnik powiększyć przez przesunięcie kanapy, bez jej składania.

Obraz
Obraz;

Smart Forfour to samochód dla osób, które chcą się wyróżnić, szukają czegoś ciekawego, o sportowym charakterze. Dlatego też m.in. układ jezdny jest zestrojony inaczej niż w bliźniaczym technicznie Colcie. Jest sztywniejszy i bardziej zwarty. Dynamiczne są też silniki, ale nie każdy.

Benzynowy 1,3 l o mocy 95 KM daje dobre osiągi, ale do sportowego charakteru pasuje motor 1.5 o mocy 109 lub 122 KM. Jeszcze lepiej kupić Brabusa z silnikiem turbo o mocy 177 KM. Co prawda takich aut jest mało, ale da się je znaleźć. Natomiast motor 1,1 litra może zadowolić osiągami tylko w mieście. Generalnie silniki są trwałe i mało problematyczne. Koncern Daimler zmienił oznakowanie silników, by niby odróżnić je od tych w Mitsubishi Colcie, np. 1,1 litra nazywa się 1.2, a 1,3 litra nazywa się 1.4.

Warunkowo można polecić 3-cylindrowego diesla 1.5 CDI, który uchodzi za silnik trwały, choć mało kulturalny. Warunek jest taki, że jeździcie na dystansach minimum 15-20 km, a nie 2-5 km. Wtedy może się opłacać. Choć naprawy elementów osprzętu są drogie, to silnik można nazwać niezawodnym.

Gorzej jest ze skrzyniami biegów. 5-stopniowe manuale nie lubią ostrego traktowania, za to lubią regularne wymiany oleju. Przy zaniedbaniach zaczynają hałasować po przebiegu ok. 150 tys. km. Zautomatyzowana skrzynka Softouch z 6 biegami to nienajlepszy pomysł. Pracuje ospale i bywa bardzo kłopotliwa, a nie każdy mechanik chce się nią zająć.

Smart Forfour
Smart Forfour© fot. mat. prasowe / Daimler

Części mechaniczne, do normalnego serwisu, nie są drogie. Są też w dużym stopniu zamienne z Mitsubishi Coltem. Auto miewa drobne usterki elektryczne. Pod tym względem jest wykonane gorzej niż Colt, choć w tej samej fabryce. I to znacząco, bo o ile Colt zawsze pozostaje mobilny, o tyle smart albo nie pozwoli dostać się do wnętrza (awarie zamków), albo w ogóle pojechać (sterowanie silnikiem). Jeśli natomiast już pojedziecie, to nie zawsze będziecie mieli światła czy wycieraczki.

Zakup Smarta Forfour nie jest obarczony dużym ryzykiem, wystarczy odrobina odwagi. Trzeba się przełamać, by kupić tego "dziwaka", a ten odwdzięczy się bezproblemową eksploatacją. Dobrze jest mieć tylko jakiegoś dobrego elektryka lub samemu czasami pogrzebać.

Typowe usterki:

  • Liczne, choć drobne usterki elektryczne
  • Blokujące się zamki
  • Hałas w przekładni, nieprecyzyjna zmiana biegów
  • Typowe kłopoty diesli
  • Awarie głowicy w autach jeżdżących na LPG

Czego szukać:

Najlepszą wersją samochodu jest model 1.5 litra lub jeszcze lepszą, ale rzadziej spotykaną Brabus.

Czego unikać:

Wersji z automatyczną skrzynią biegów.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)