Nawigacja GSP - 3 wskazówki, jak wybrać najlepszą?

Nawigacja GSP - 3 wskazówki, jak wybrać najlepszą?

Nawigacja GSP - 3 wskazówki, jak wybrać najlepszą?
Źródło zdjęć: © materiał partnera
Platforma Autokult
09.02.2021 12:29, aktualizacja: 16.03.2023 14:39

Obecnie rzadko korzysta się z tradycyjnej papierowej mapy. Zastąpiła ją nawigacja GSP, czyli urządzenie powszechnie stosowane nie tylko przez zawodowych kierowców, ale również przez osoby, które podróżują na wakacje czy w odwiedziny do krewnych.

1.Mapy i ich aktualizacja

2.Wydajność podzespołów

3.Wielofunkcyjna nawigacja GPS

Wybór odpowiedniej nawigacji GPS może się okazać wyzwaniem, szczególnie jeśli wiedza na temat jej przydatnych funkcji jest znikoma. Warto więc kierować się kilkoma wskazówkami, które pomogą wybrać funkcjonalne urządzenie.

Mapy i ich aktualizacja

Dobra nawigacja GPS nie może obejść się bez aktualnych map. Największa bolączką tych urządzeń są właśnie nieaktualne mapy, a jest tak z dwóch powodów. Po pierwsze producenci rzadko udostępniają aktualizację dostępnych tras, a po drugie, aktualizacje te są zbyt kosztowne dla użytkownika nawigacji. Wybierając więc odpowiednie urządzenie, warto zwrócić uwagę na ilość i jakość map oraz częstotliwość i koszt ich aktualizacji. Tylko nawigacja GPS z aktualnymi mapami będzie działać efektywnie.

Wydajność podzespołów

Podobnie jak laptop, smartfon czy tablet, również nawigacja GPS posiada kilka ważnych dla jej działania podzespołów. Wybierając urządzenie, warto więc sprawdzić ich parametry, ponieważ to od nich zależy płynność działania nawigacji. Ważne są głównie pamięci RAM i proces - im lepsze, tym nawigacja GPS będzie działała płynniej.

Oprócz podzespołów, w nawigacji liczą się również jej cechy zewnętrzne - solidna obudowa, a przede wszystkim, czytelny ekran dotykowy. Ekran powinien być na tyle duży, aby można było wygodnie z niego korzystać, a wybrana trasa była wyraźnie widoczna. Komfort korzystania z nawigacji poprawi również prosty interfejs, dzięki któremu obsługa urządzenia będzie intuicyjna i poradzi sobie z nią nawet największy laik. Dodatkowo, uwagę warto również na jakość uchwytu i mocowania do szyby - im solidniejsze, tym większa pewność, że nawigacja nie spadnie w trakcie jazdy lub nie będzie za mocno drgała. Atutem będzie również możliwość zmiany głosu lektora.

Wielofunkcyjna nawigacja GPS

Nadrzędnym zadaniem nawigacji GSP jest pokazywanie trasy, jednak trasa ta nie zawsze musi być taka sama. Użytkownik powinien mieć wybór, czy chce jechać trasą najkrótszą, najszybszą, a może taką, która omija płatne odcinki autostrad. Przydatną funkcją nawigacji jest udzielanie informacji o bieżących zdarzeniach drogowych, np. wypadkach na trasie lub korkach. Uwzględniając takie informacje, można szybko zmienić trasę i uniknąć zatorów na drodze.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)