Śnieżyce w mieście. 4 rzeczy, na które trzeba szczególnie uważać

Niezależnie od tego, czy jeździcie po dużym, czy małym mieście, śnieżyca komplikuje sprawne poruszanie się. Oto 4 rzeczy, o których należy bezwzględnie pamiętać, kiedy ulice są ośnieżone. Zapominając o nich, można spowodować zagrożenie.

Nie widać pasów poziomych, więc nie wiadomo, kto w którym kierunku może pojechać. Lepiej wcześniej zwrócić uwagę na znak pionowy i trzymać dystans od innych pojazdów.

Nie widać pasów poziomych, więc nie wiadomo, kto w którym kierunku może pojechać. Lepiej wcześniej zwrócić uwagę na znak pionowy i trzymać dystans od innych pojazdów. (fot. Filip Buliński)

Wszystko sprowadza się do tego, że jezdnie pokryte śniegiem mają niewidoczne oznaczenia poziome. Tylko pozornie może to być małym problemem. Popatrzcie na zdjęcie poniżej, na którym widać przechodzącą przez jezdnię pieszą. Czy jest na przejściu? Nie widać pasów. Kierowca, nie patrząc na znaki pionowe, może wpaść na pieszego, bo droga hamowania jest bardzo długa. Zwłaszcza kiedy będzie to mniejsza uliczka, odśnieżana raczej w ostatniej kolejności.

Pieszy na przejściu w śniegu wygląda jakby po prostu wszedł na jezdnię. Kierowca w takich warunkach powinien myśleć za siebie i za pieszego.

Jeszcze większą trudność mogą sprawić rowerzyści, szczególnie na przejazdach poprzecznych przez jezdnię. Nawet w dobrych warunkach kierowcy często nie widzą rowerzystów podczas skrętu w prawo. Brak widocznej ścieżki rowerowej to dodatkowe utrudnienie. Choć pocieszać może fakt, że w taką pogodę mało kto wsiada na rower.

Trzecią, niezwykle istotną sprawą, są duże skrzyżowania, tzw. ronda oraz zjazdy, wjazdy, zwężenia. W takich miejscach istotne jest trzymanie się swojego pasa ruchu, którego nie widać. Dlatego też w tej sytuacji należy szczególnie pamiętać o zasadzie ostrożności i braku zaufania do innych uczestników ruchu.

Drogowcy ostrzegają. Lista miejsc, gdzie pada śnieg i jest ślisko

GDDKiA opublikowała komunikat o warunkach atmosferycznych i stanie dróg. Na wielu trasach — nawet szybkiego ruchu — sytuacja jest bardzo trudna, drogi są…

Kolizja w takich warunkach będzie wielce kłopotliwa, a do tego może być trudno ustalić jednoznacznego sprawcę. Policja — w obliczu braku widocznych oznaczeń poziomych — może wystawić mandat każdej ze stron za niezachowanie ostrożności. Dlatego, choć niektórych z was irytuje powolny ruch w mieście, to w trudnych warunkach lepiej wolniej niż wcale. Każda kolizja jeszcze bardziej spowolni ten ruch.

Ostatnia rzecz, dotycząca znaków pionowych, ale już bardziej ogólna, to przyczepność w takich miejscach. Jeśli hamujecie awaryjnie, starajcie się utrzymywać tor jazdy tak, by koło nie trafiło na linię na jezdni, gdyż to szczególnie śliski rodzaj podłoża. Można w ten sposób skrócić drogę hamowania nawet o kilka metrów.

Obserwuj nas na Instagramie:

Zobacz więcej artykułów z serii: Technika jazdy

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Poradniki i mechanika:

Przeszukanie samochodu. Co należy wiedzieć? Manager floty - obowiązki i zarobki Uszkodzenia mechaniczne sprzęgieł – nadmierny poślizg sprzęgła [sprzęgło] Cewka zapłonowa dwuiskrowa – budowa i zasada działania Przekładnia ślimakowa i globoidalna - budowa i działanie układu kierowniczego Czy da się sprawdzić przebieg samochodu? Skuteczne i nieskuteczne metody 27-letni lakier kontra zestaw do usuwania rys za 40 zł. Sprawdziłem, kto wygra pojedynek Silniki Mazdy Sky-G i Sky-D - więcej niż ewolucja Skoda Kodiaq - poradnik kupującego w pigułce Najlepsze opony zimowe w rozmiarze 255/35 R19 Co trzeba i co warto zrobić po zakupie samochodu używanego? Nowy sposób na wyłudzenie pieniędzy od kierowców. Kłódka na klamkę

Popularne w tym tygodniu:

Twój pasażer trzyma nogi na desce – przeczytaj, a już nigdy mu nie pozwolisz Jak nie zachorować od klimatyzacji w aucie? Wystarczy przestrzegać kilku zasad Ostatni raz w czasie upału umyłem auto za dnia. Nocą wyjdzie lepiej i taniej Mandaty za prędkość to najniższa forma kary. Gorzej, kiedy sprawa trafi do sądu 5 prostych i skutecznych sposobów na upały – każdy może je stosować Wybierasz się autem do lasu? O tym musisz pamiętać, inaczej narażasz się mandat Co skraca trwałość automatycznej skrzyni biegów? Tych rzeczy unikaj, jeśli możesz