Śnieżyce w mieście. 4 rzeczy, na które trzeba szczególnie uważać

Niezależnie od tego, czy jeździcie po dużym, czy małym mieście, śnieżyca komplikuje sprawne poruszanie się. Oto 4 rzeczy, o których należy bezwzględnie pamiętać, kiedy ulice są ośnieżone. Zapominając o nich, można spowodować zagrożenie.

Nie widać pasów poziomych, więc nie wiadomo, kto w którym kierunku może pojechać. Lepiej wcześniej zwrócić uwagę na znak pionowy i trzymać dystans od innych pojazdów.

Nie widać pasów poziomych, więc nie wiadomo, kto w którym kierunku może pojechać. Lepiej wcześniej zwrócić uwagę na znak pionowy i trzymać dystans od innych pojazdów. (fot. Filip Buliński)

Wszystko sprowadza się do tego, że jezdnie pokryte śniegiem mają niewidoczne oznaczenia poziome. Tylko pozornie może to być małym problemem. Popatrzcie na zdjęcie poniżej, na którym widać przechodzącą przez jezdnię pieszą. Czy jest na przejściu? Nie widać pasów. Kierowca, nie patrząc na znaki pionowe, może wpaść na pieszego, bo droga hamowania jest bardzo długa. Zwłaszcza kiedy będzie to mniejsza uliczka, odśnieżana raczej w ostatniej kolejności.

Pieszy na przejściu w śniegu wygląda jakby po prostu wszedł na jezdnię. Kierowca w takich warunkach powinien myśleć za siebie i za pieszego.

Jeszcze większą trudność mogą sprawić rowerzyści, szczególnie na przejazdach poprzecznych przez jezdnię. Nawet w dobrych warunkach kierowcy często nie widzą rowerzystów podczas skrętu w prawo. Brak widocznej ścieżki rowerowej to dodatkowe utrudnienie. Choć pocieszać może fakt, że w taką pogodę mało kto wsiada na rower.

Trzecią, niezwykle istotną sprawą, są duże skrzyżowania, tzw. ronda oraz zjazdy, wjazdy, zwężenia. W takich miejscach istotne jest trzymanie się swojego pasa ruchu, którego nie widać. Dlatego też w tej sytuacji należy szczególnie pamiętać o zasadzie ostrożności i braku zaufania do innych uczestników ruchu.

Drogowcy ostrzegają. Lista miejsc, gdzie pada śnieg i jest ślisko

GDDKiA opublikowała komunikat o warunkach atmosferycznych i stanie dróg. Na wielu trasach — nawet szybkiego ruchu — sytuacja jest bardzo trudna, drogi są…

Kolizja w takich warunkach będzie wielce kłopotliwa, a do tego może być trudno ustalić jednoznacznego sprawcę. Policja — w obliczu braku widocznych oznaczeń poziomych — może wystawić mandat każdej ze stron za niezachowanie ostrożności. Dlatego, choć niektórych z was irytuje powolny ruch w mieście, to w trudnych warunkach lepiej wolniej niż wcale. Każda kolizja jeszcze bardziej spowolni ten ruch.

Ostatnia rzecz, dotycząca znaków pionowych, ale już bardziej ogólna, to przyczepność w takich miejscach. Jeśli hamujecie awaryjnie, starajcie się utrzymywać tor jazdy tak, by koło nie trafiło na linię na jezdni, gdyż to szczególnie śliski rodzaj podłoża. Można w ten sposób skrócić drogę hamowania nawet o kilka metrów.

Obserwuj nas na Google News:

Zobacz więcej artykułów z serii: Technika jazdy

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Poradniki i mechanika:

Jesienią i zimą tankuj do pełna. Unikniesz kłopotów Kiedy używać kierunkowskazów na skrzyżowaniu z pierwszeństwem łamanym? Poliuretan w zawieszeniu i pod silnikiem – wady i zalety Jak naprawić karoserię? Sposoby na rysy, rdzę, dziury i wgniecenia Ile kosztuje instalacja gazowa do samochodu? Pisk hamulców dokucza? Podpowiadamy, jak sobie z tym radzić Co zrobić z oponami po sezonie? Rozwój silników spalinowych na przestrzeni ostatnich lat Przygotuj swoje auto do wyjazdu na wakacje - poradnik cz. 3 Wycieki płynów w samochodzie – objawy, przyczyny i zagrożenia Jak działa ogrzewanie postojowe webasto? Wracasz za kółko po przerwie – masz problem. Dokupienie godzin na specjalnych warunkach

Popularne w tym tygodniu:

Masz klimatyzację? Musisz znać zasadę 5 minut. Różnicę poczujesz od razu Jak nie zachorować od klimatyzacji w aucie? Wystarczy przestrzegać kilku zasad Rowerzysta nie musi korzystać z drogi dla rowerów? Kontrowersyjny wyrok sądu Przez pięć lat zaoszczędzisz 20 tys. zł i kupisz kolejne auto. Wystarczy dobrze wybrać Zabronione w kamperze. Niektórzy mogą nie wiedzieć Mandat murowany. Będziesz zaskoczony, że takie istnieją Jak zepsuć alkomat? To proste, więc uważaj Czym wyróżnia się leasing samochodu jak abonament?