Śnieżyce w mieście. 4 rzeczy, na które trzeba szczególnie uważać

Niezależnie od tego, czy jeździcie po dużym, czy małym mieście, śnieżyca komplikuje sprawne poruszanie się. Oto 4 rzeczy, o których należy bezwzględnie pamiętać, kiedy ulice są ośnieżone. Zapominając o nich, można spowodować zagrożenie.

Nie widać pasów poziomych, więc nie wiadomo, kto w którym kierunku może pojechać. Lepiej wcześniej zwrócić uwagę na znak pionowy i trzymać dystans od innych pojazdów.

Nie widać pasów poziomych, więc nie wiadomo, kto w którym kierunku może pojechać. Lepiej wcześniej zwrócić uwagę na znak pionowy i trzymać dystans od innych pojazdów. (fot. Filip Buliński)

Wszystko sprowadza się do tego, że jezdnie pokryte śniegiem mają niewidoczne oznaczenia poziome. Tylko pozornie może to być małym problemem. Popatrzcie na zdjęcie poniżej, na którym widać przechodzącą przez jezdnię pieszą. Czy jest na przejściu? Nie widać pasów. Kierowca, nie patrząc na znaki pionowe, może wpaść na pieszego, bo droga hamowania jest bardzo długa. Zwłaszcza kiedy będzie to mniejsza uliczka, odśnieżana raczej w ostatniej kolejności.

Pieszy na przejściu w śniegu wygląda jakby po prostu wszedł na jezdnię. Kierowca w takich warunkach powinien myśleć za siebie i za pieszego.

Jeszcze większą trudność mogą sprawić rowerzyści, szczególnie na przejazdach poprzecznych przez jezdnię. Nawet w dobrych warunkach kierowcy często nie widzą rowerzystów podczas skrętu w prawo. Brak widocznej ścieżki rowerowej to dodatkowe utrudnienie. Choć pocieszać może fakt, że w taką pogodę mało kto wsiada na rower.

Trzecią, niezwykle istotną sprawą, są duże skrzyżowania, tzw. ronda oraz zjazdy, wjazdy, zwężenia. W takich miejscach istotne jest trzymanie się swojego pasa ruchu, którego nie widać. Dlatego też w tej sytuacji należy szczególnie pamiętać o zasadzie ostrożności i braku zaufania do innych uczestników ruchu.

Drogowcy ostrzegają. Lista miejsc, gdzie pada śnieg i jest ślisko

GDDKiA opublikowała komunikat o warunkach atmosferycznych i stanie dróg. Na wielu trasach — nawet szybkiego ruchu — sytuacja jest bardzo trudna, drogi są…

Kolizja w takich warunkach będzie wielce kłopotliwa, a do tego może być trudno ustalić jednoznacznego sprawcę. Policja — w obliczu braku widocznych oznaczeń poziomych — może wystawić mandat każdej ze stron za niezachowanie ostrożności. Dlatego, choć niektórych z was irytuje powolny ruch w mieście, to w trudnych warunkach lepiej wolniej niż wcale. Każda kolizja jeszcze bardziej spowolni ten ruch.

Ostatnia rzecz, dotycząca znaków pionowych, ale już bardziej ogólna, to przyczepność w takich miejscach. Jeśli hamujecie awaryjnie, starajcie się utrzymywać tor jazdy tak, by koło nie trafiło na linię na jezdni, gdyż to szczególnie śliski rodzaj podłoża. Można w ten sposób skrócić drogę hamowania nawet o kilka metrów.

Obserwuj nas na Instagramie:

Zobacz więcej artykułów z serii: Technika jazdy

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Poradniki i mechanika:

Silnik 1.6 THP - czy warto kupić auto z taką jednostką? Co zrobić ze zużytym oleje - poradnik Nowe samochody z prywatnego importu – przegląd rynku samochodów z USA Jak wybierać letnie opony? - poradnik Nocowanie kamperem poza kempingiem – o czym warto pamiętać? Jak dobrze kupić używane auto z silnikiem Diesla? Jakie są objawy awarii pompy wspomagania? Tabliczki do znaków drogowych (typ T) z opisem Usterki układu hamulcowego: awarie zacisku Do czego służy zawór EGR, co się w nim psuje i czy warto go wyeliminować? Jak długo mogę jeździć na OC poprzedniego właściciela? Polisa nie zawsze odnawia "się sama" Dlaczego pasek napędu osprzętu ma coraz trudniejsze życie?

Popularne w tym tygodniu:

Prawo jazdy z kodem 78. Mniej stresu i wymagań, większa szansa na zdanie Kierunkowskaz niezgody. Polacy się kłócą, ale sądy i policja mówią jasno Typ zbiornika ma znaczenie. Nie każdy przejdzie badanie Wysoka kara za błąd po kupnie auta. Brak czasu nie jest wymówką Spokojna jazda też psuje auto. Oto 5 usterek, które na to wskazują Znak jest, ale mandatu nie przyjmuj. Prawnik tłumaczy, co musisz zrobić Wymiana oleju "popsuła" skrzynię biegów? Eksperci wyjaśniają dlaczego Masz naklejkę z imieniem dziecka? Zerwij, nim dojdzie do tragedii Dolewka oleju może słono kosztować. W nowych autach trzeba uważać Czy można pomijać biegi w manualnej skrzyni? To zależy od kilku czynników Dlaczego auto elektryczne ładuje się wolno? Nie panikuj. Czasem tak po prostu musi być Eksperci radzą: jak dobrze kupić samochód z automatyczną skrzynią biegów?