TestyRenaultRenault Clio Grandtour GT 120 EDC - test

Renault Clio Grandtour GT 120 EDC - test

Renault Clio Grandtour GT 120 EDC - test
Źródło zdjęć: © fot. Rafał Warecki
Rafał Warecki
29.10.2014 19:27, aktualizacja: 18.04.2023 11:07

Segment B już dawno rozgonił nudę, w tej klasie można znaleźć naprawdę ciekawe modele, które nadają się nie tylko do pokonywania kilkunastu kilometrów dziennie w drodze do pracy. Ciekawa stylizacja nadwozia, coraz więcej miejsca w kabinie, bogate wyposażenie i przyjemność z jazdy połączona z akceptowalną ekonomią sprawiają, że wielu mieszkańców dużych miast patrzy na nie inaczej niż kiedyś.

Renault Clio Grandtour GT 120 EDC - test

Klienci decydujący się na wersje kombi nadal jednak nie mają zbyt szerokiego pola do manewru. Mało popularna w tej klasie wersja nadwoziowa sprawia, że w worku podpisanym "segment B" zostaje zaledwie kilka modeli samochodów. Jednym ze specyficznych aut, które czeka na odbiorców o nietypowych wymaganiach jest Renault Clio GT Grandtour - małe kombi, które oferuje coś więcej niż tylko sportowe zacięcie.

Samochód najczęściej kupuje się oczami, jedni widzą lepiej, drudzy gorzej, ale raczej mało kto jeździ samochodem, który w ogóle mu się nie podoba. Nowe Renault Clio już w podstawowych wersjach prezentuje się naprawdę nieźle, a z nadwoziem Grandtour w wersji GT maźniętej błękitem Malte wygląda po prostu świetnie. Dzięki dobrze dobranym dodatkom auto ma w sobie pokłady sportowego wulgaryzmu. Naturalne linie małego Renault podkreślono czarnymi oraz srebrnymi akcentami i osadzono je na dużych obręczach. Takie dodatki jak niemała atrapa dyfuzora czy podwójne końcówki układu wydechowego dodają charakteru. Tym sposobem małe kombi z segmentu B wygląda na trasie jak rasowy pacyfikator z mocą, której wartość jest trzycyfrowa i zaczyna się co najmniej od dwójki. Przecież nie każdy musi wiedzieć, że Clio GT wygląda szybciej niż jeździ i wspomniana dwójka rzeczywiście jest, ale dopiero po środku.

Obraz
© fot. Rafał Warecki

Wnętrze również zdradza usportowiony charakter wersji GT. Od strony wizualnej prezentuje się nieźle, niestety materiały poniżej górnej części deski rozdzielczej łącznie z boczkami drzwi i tunelem środkowym pozostawiają wiele do życzenia w kwestii jakości i spasowania. Wszystko jest bardzo twarde, ugina się pod lekkim naciskiem dłoni i sprawia wrażenie podatnego na zarysowania. Sama kierownica i przednie siedziska są za to po prostu rewelacyjne. Nisko osadzone i bardzo mocno wyprofilowane fotele świetnie podpierają ciało i nie pozwolą na rzucanie po kabinie nawet w najostrzejszych zakrętach.

Obraz
© fot. Rafał Warecki

Mimo niskiej pozycji zza małej i wygodnie wyprofilowanej kierownicy naprawdę dużo widać – spore lusterka boczne i powierzchnia przeszklenia pozwalają na uważną obserwację otoczenia, a w manewrach parkingowych pomaga jeszcze kamera cofania. Do pełni komfortu brakuje tylko jakiegokolwiek podłokietnika i regulacji podparcia odcinka lędźwiowego. Nie zabrakło natomiast bogatej oprawy multimedialnej. Dość mocno rozbudowany system R-Link dzięki bardzo prostemu menu pozwala na szybką obsługę podstawowych funkcji takich jak radio czy nawigacja. W usportowionych wersjach Renault ma jednak coś jeszcze – RS Monitor. Można w nim przeglądać ciekawe parametry pracy silnika takie jak aktualny moment obrotowy oraz moc (również na wykresach), doładowanie turbosprężarki, temperatura oleju, cieczy chłodzącej, powietrza wlotowego, procent otwarcia przepustnicy, a także podglądać warunki pracy dwusprzęgłowej skrzyni biegów czy nawet ciśnienie w układzie hamulcowym. Jakby tego było mało kierowca może rejestrować wykresy przyspieszeń oraz przeciążeń. Jednym słowem całe mnóstwo zabawy o sportowym zabarwieniu w niedużym, rodzinnym kombi segmentu B.

Obraz
© fot. Rafał Warecki

Wspominając o charakterze Clio GT Grandtour warstwo dodać że dłuższa jazda z kompletem pasażerów nie męczy, jeśli na tylnej kanapie posadzi się dwie osoby o wzroście około 160-170 cm. Bagażnik bezproblemowo mieści walizkę każdego z nich, a w załadunku pomaga bardzo nisko poprowadzony próg. Nawet z pełnym obciążeniem auto wydaje się dynamiczne, daje dużo przyjemności z jazdy i pewnie trzyma się drogi – jak to się mówi – jedzie jak po sznurku zachowując udany kompromis między komfortem i ponad przyzwoitą trakcją.

Obraz
© fot. Rafał Warecki

Silnik jak na swoją niskolitrażową pojemność brzmi bardzo przyjemnie. Mimo niewielkiej mocy maksymalnej, która wynosi 120 KM auto zachowuje się wyjątkowo żwawo, szczególnie przy niższych prędkościach. Dobijając do wskazania 80 km/h można odnieść wrażenie że jest dużo szybsze niż na papierze, do 120 km/h nadal nie jest źle, jednak powyżej tej wartości zapał do dalszego przyspieszania wyraźnie stygnie, a zmierzone osiągi okazują się gorsze od deklaracji producenta. Nie można powiedzieć że jak na silnik 1,2 l Clio GT Grandtour sobie nie radzi, wyraźnie czuć za to, że brakuje tutaj nieco pojemności do wykorzystania właśnie w trasie, a mały silniczek z malutką turbosprężarką zaczyna sapać. Przy prędkościach okołoautostradowych dochodzi też jeszcze jedna sprawa – dość głośny hałas w kabinie, który utrudnia rozmowy między pasażerami.

Obraz
© fot. Rafał Warecki

Sama jednostka napędowa to jednak nie wszystko, w prezentowanym egzemplarzu współpracuje z nią dwusprzęgłowa skrzynia o sześciu przełożeniach, która całkiem dobrze dogaduje się z silnikiem. W sportowym trybie RS cały czas trzyma wysokie obroty szybko reagując przy tym na pociągnięcie odpowiedniej łopatki do ręcznej zmiany biegów. Nieco szybsza mogłaby być reakcja na gwałtowne wciśnięcie pedału gazu w normalnym trybie jazdy. Czasem sterownik odczytuje zamiar kierowcy bezbłędnie, a innym razem trzeba chwilę poczekać na wnioski i zrzucenie oczka czy dwóch. Frajda z jazdy jednak kosztuje nawet przy tak małym motorze, częste deptanie pedału gazu okupione jest spalaniem na poziomie 11-12 l/100 km – to sporo jak na 1,2 l. Łagodna jazda autostradowa z prędkością 140 km/h to natomiast kwestia wyświetlenia przy topornych zegarach wartości 8,5-9 l/100 km.

Obraz
© fot. Rafał Warecki

Renault Clio GT Grandtour mimo niepowalających osiągów sprawia wrażenie dzikiego. To właśnie powoduje szeroki uśmiech na twarzy, tym szerszy im wyższe obroty silnika i samochód nie zasapie się do prędkości okołoautostradowych. Są auta szybkie i takie, które szybkie tylko udają. Clio Grandtour GT należy do tej drugiej grupy, ale robi to w sposób najlepszy z możliwych, udaje sportowca nie tylko wyglądem, ale całym sobą i dlatego robi to tak wiarygodnie. Przy tym wszystkim warto też pamiętać, że to całkiem spore kombi które bez problemu zmieści rodzinę dając przy okazji kierowcy masę frajdy z jazdy, szczególnie we wspomnianym trybie RS. Sportowe kombi segmentu B? Jestem na tak.

Plusy:

Świetny wygląd zewnętrzny

Rewelacyjne fotele i ukształtowanie wieńca kierownicy

Przestronność i funkcjonalność jak na segment B

Dynamika przy niższych prędkościach

Sportowy charakter (skutecznie udawany)

Minusy:

Niektóre materiały wykończenia wnętrza

Hałas w kabinie przy wyższych prędkościach

Sztuczna skóra na kierownicy powoduje pocenie się dłoni

Wysoka cena

Ogólna ocena samochodu: 8/10

  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
[1/18]

Renault Clio Grandtour GT 120 EDC - dane techniczne

Testowany egzemplarz: Renault Clio Grandtour GT 120
Silnik i napęd:
Układ i doładowanie:R4, turbodoładowanie
Rodzaj paliwa:Benzyna
Ustawienie:Poprzecznie
Rozrząd:16V
Objętość skokowa:1197 cm3
Stopień sprężania:9,5
Moc maksymalna:120 KM przy 4900 rpm
Moment maksymalny:190 Nm przy 2000 rpm
Objętościowy wskaźnik mocy:100 KM/l
Skrzynia biegów:6-biegowa, dwusprzęgłowa EDC
Typ napędu:FWD (koła przednie)
Hamulce przednie:Tarczowe
Hamulce tylne:Bębnowe
Zawieszenie przednie:Kolumna MacPhersona
Zawieszenie tylne:Belka skrętna
Układ kierowniczy:Zębatkowy, wspomagany
Średnica zawracania:10,6 m
Koła, ogumienie przednie:205/45 R17
Koła, ogumienie tylne:205/45 R17
Masy i wymiary:
Typ nadwozia:Kombi
Liczba drzwi:5
Współczynnik oporu Cd (Cx):b.d.
Masa własna:1261 kg
Stosunek masy do mocy:10,5 kg/KM
Długość:4277 mm
Szerokość:1732 mm
Wysokość:1433 mm
Rozstaw osi:2589 mm
Rozstaw kół przód/tył:b.d.
Pojemność zbiornika paliwa:45 l
Pojemność bagażnika:443 l
Osiągi:
Katalogowo:Pomiar własny:
Przyspieszenie 0-100 km/h:9,4 s9,4 s
Prędkość maksymalna:199 km/h
Zużycie paliwa (miejskie):6,6 l/100 kmod 9,0 l/100 km
Zużycie paliwa (pozamiejskie):4,4 l/100 kmod 8,0 l/100 km
Zużycie paliwa (mieszane):5,2 l/100 km8,5 l/100 km
Emisja CO2:120 g/km
Test zderzeniowy EuroNCAP:5 gwiazdek
Cena:
Testowany egzemplarz:ok. 75 000 zł
Model od:44 450 zł
Wyposażenie
Wybrane wyposażanie testowanej wersji GT:Standardowe: Opcjonalne
Dodatki stylistyczne nadwozia:Pakiet stylistyczny GTLakier metalizowany GT (2300 zł)
Dodatki stylistyczne wnętrza:Pakiet stylistyczny GT-
Koła i opony:Obręcze 17'-
Komfort:Tapicerka z elementami sztucznej skóry, fotele i kierownica GT z łopatkami, czujnik światła i deszczu, karta Hands Free, elektryczne szyby i lusterka, klimatyzacja automatycznaCzujniki cofania (1000 zł), kamera cofania (1500 zł)
Bezpieczeństwo:6 poduszek powietrznych, Hill Start Assist, isofix, ABS + ESP + ASR, światła do jazdy dziennej LED-
Multimedia:R-Link - multimedialny tablet z ekranem dotykowym 7", nawigacją TomTom®, radioodtwarzaczem z przestrzennym dźwiękiem 3D Sound by Arkamys®, Bluetooth®, gniazdem USB i jack, Renault BASS REFLEX, system R-LinkSystem RS Monitor 2.0 (1000 zł)
Mechanika:Zawieszenie sportowe GT-
Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (40)