Uważaj na "późne żółte" - nowe fotoradary w 18 polskich miastach

Uważaj na "późne żółte" - nowe fotoradary w 18 polskich miastach

Liczba urządzeń na skrzyżowaniach wzrośnie ponad dwukrotnie.
Liczba urządzeń na skrzyżowaniach wzrośnie ponad dwukrotnie.
Źródło zdjęć: © fot. gettyimages
Aleksander Ruciński
20.01.2021 07:55, aktualizacja: 16.03.2023 14:52

Na polskich drogach przybędzie co najmniej 30 fotoradarów - wynika z informacji o przetargu na zakup nowych urządzeń opublikowanej przez GITD. Ich zadaniem będzie poprawa bezpieczeństwa na najniebezpieczniejszych skrzyżowaniach w kraju.

Jak donosi Polska Agencja Prasowa, GITD ogłosiła przetarg na zakup i instalację 30 nowych urządzeń pomiarowych, które staną w 18 polskich miastach. Radary mają działać na zasadzie wideodetekcji co oznacza, że udokumentują wykroczenia takie jak np. przejazd na czerwonym świetle i umożliwią identyfikację sprawcy.

"Deklarowane przez producentów możliwości urządzeń, zostaną sprawdzone w trakcie testów przeprowadzonych w warunkach zbliżonych do rzeczywistych warunków drogowych. Wybrany wykonawca będzie miał 72 tygodnie od podpisania umowy na przekazanie urządzeń do użytkowania" - mówi Monika Niżniak, rzeczniczka GITD cytowana przez PAP.

Przy okazji poznaliśmy też kilka lokalizacji, w których powinniśmy spodziewać się nowych urządzeń. Fotoradary pojawią się m.in. na skrzyżowaniu al. Prymasa Tysiąclecia i ul. Wolskiej w Warszawie czy skrzyżowaniu al. Mickiewicza i ul. Żeromskiego w Łodzi. Na liście znajdzie się większość newralgicznych miejsc wskazanych przez Instytut Transportu Drogowego jako szczególnie niebezpieczne.

Dodatkowe 30 punktów oznacza, że liczba radarów na polskich skrzyżowaniach wzrośnie ponad dwukrotnie. Obecnie system CANARD wykorzystuje 20 takich urządzeń, zamontowanych stacjonarnie. Niżniak, w rozmowie z PAP dodaje jednak, że w planach są już kolejne przetargi. Między innymi na dostawę 11 pojazdów z urządzeniami, które wspomogą dokumentowanie wykroczeń nie tylko przy pomocy pokładowych systemów, ale i przenośnych fotoradarów.

Łącznie poza wspomnianymi, projekt zakłada jeszcze zakup 39 urządzeń do pomiarów odcinkowych, 26 radarów dokumentujących przekroczenie prędkości w danych punktach i 5 wideoradarów na przejazdach kolejowych. Łącznie GITD zamierza przeznaczyć na realizację planów 162 mln zł, z czego aż 137,7 mln pochodzi ze środków UE.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (33)