Poradniki i mechanikaBrexit a polskie prawo jazdy. Co w razie kontroli na Wyspach?

Brexit a polskie prawo jazdy. Co w razie kontroli na Wyspach?

Taki dokument wystarczy, by poruszać się po brytyjskich drogach.
Taki dokument wystarczy, by poruszać się po brytyjskich drogach.
Źródło zdjęć: © fot. Aleksander Ruciński
Aleksander Ruciński
08.01.2021 11:19, aktualizacja: 16.03.2023 15:00

Wiele osób zastanawia się, czy w związku z wystąpieniem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, powinniśmy spodziewać się dodatkowych utrudnień np. ze strony tamtejszej policji. Wyjaśniamy tę kwestię.

1 stycznia 2021 roku Wielka Brytania przestała być członkiem UE. Decyzja rodzi wiele konsekwencji prawnych, które mogą dotknąć obywateli innych państw członkowskich wybierających się na Wyspy. Czy powinniśmy mieć powody do obaw podczas kontroli drogowej?

Zarówno Polska, jak i Wielka Brytania przyjęły Konwencję Wiedeńską o ruchu drogowym regulującą podstawowe zasady ruchu drogowego i związanych z nim kwestii. Zgodnie z założeniami traktatu jego postanowienia obowiązują we wszystkich krajach będących jego stronami. Tu warto odnotować, że wzór dokumentu polskiego prawa jazdy, podobnie jak wzór brytyjski spełnia wymogi konwencji. Oznacza to, że oba państwa muszą wzajemnie uznawać obowiązujące dokumenty.

Brexit nic tu nie zmienia, co zresztą znajduje swoje odzwierciedlenie w oficjalnych rządowych komunikatach. Na stronie brexit.gov.pl w zakładce dotyczącej praw jazdy znajdziemy następujące informacje:

"Po zakończeniu okresu przejściowego w dniu 31 grudnia 2020 r. Polska nadal będzie uznawać wydane w Wielkiej Brytanii prawa jazdy jako dokumenty uprawniające do kierowania pojazdami na terytorium Polski w okresie ważności tych dokumentów w oparciu o przepisy Konwencji o ruchu drogowym podpisanej w Wiedniu w 1968 r. [...] Polskie prawo jazdy będzie także honorowane na terenie Wielkiej Brytanii po zakończeniu okresu przejściowego."

Jeśli zostaniecie zatrzymani do kontroli przez brytyjską policję, możecie bez obaw przedstawić funkcjonariuszom polskie prawo jazdy. Warto jednak mieć na uwadze, że powinien być to fizyczny dokument, a nie jego elektroniczny odpowiednik znany jako mPrawo Jazdy. Aplikacja mObywatel jest bowiem honorowana wyłącznie na terytorium Polski.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)