Rajd Hiszpanii – atak Latvali, zwycięstwo i mistrzostwo Ogiera

Rajd Hiszpanii – atak Latvali, zwycięstwo i mistrzostwo Ogiera

Marcin Łobodziński
26.10.2014 12:52, aktualizacja: 08.10.2022 08:58

Rajd Hiszpanii dobiegł końca. Pojedynek Latvala vs. Ogier również. Sébastien Ogier po raz drugi w karierze sięga po mistrzostwo świata.

Sébastien Ogier po raz drugi został rajdowym mistrzem świata i skutecznie kontynuuje trwającą od 11 lat dominację francuskich kierowców w WRC. Duet teamu Volkswagena stanął dziś na dwóch najwyższych stopniach podium po zawziętej walce o zwycięstwo w Hiszpanii.

Jari-Matti Latvala podjął próbę dogonienia Ogiera za wszelką cenę i wygrał wszystkie z dzisiejszych czterech odcinków specjalnych, z próbą Power Stage włącznie. Mistrz świata doskonale kontrolował tempo Fina i wygrał rajd z przewagą 13,9 s. Trzeci na mecie zameldował się Mikko Hirvonen z M-Sportu, dla którego może to być już przedostatni rajd w karierze na najwyższym poziomie.

Wyjątkowo dobra jazda Mikko Hirvonena - coś, czego już dawno nie oglądaliśmy
Wyjątkowo dobra jazda Mikko Hirvonena - coś, czego już dawno nie oglądaliśmy© fot. MSport

Poza podium znalazł się Mads Østberg. Norweg musiał dziś trzymać ciśnienie ze względu na szarżującego za nim Daniego Sordo. Jeszcze bardziej zacięty pojedynek toczył się za Hiszpanem, gdzie o 6. pozycję walczył Thierry Neuville z Andreasem Mikkelsenem. Górą był dziś kierowca Hyundaia, ale nie ze względu na lepsze tempo, lecz z powodu błędu załogi Volkswagena, która spóźniła się na start odcinka i dostała 10-sekundową karę.

Robert Kubica, który wystartował do dzisiejszych odcinków ukończył Rajd Hiszpanii na 17. miejscu notując czasy na poziomie 9. – 11. miejsca. Z Polaków w Hiszpanii startowały jeszcze dwie inne załogi, obie we Fiestach R2. Szymon Kornicki i Przemysław Mazur ukończyli rajd na 32. miejscu w generalce i na 6. w RC4. Hubert Ptaszek pilotowany przez Kamila Kozdronia na przedostatnim oesie zostali sklasyfikowani na 52 pozycji w rajdzie i na 20. w RC4. W chwili pisania artykułu nie było ich jeszcze na mecie ostatniej próby.