Jak zmienić ubezpieczyciela? Poradnik od A do Z jak zmienić ubezpieczyciela.

Jak zmienić ubezpieczyciela? Poradnik od A do Z jak zmienić ubezpieczyciela.

Jak zmienić ubezpieczyciela? Poradnik od A do Z jak zmienić ubezpieczyciela.
Źródło zdjęć: © Materiał partnera
16.12.2020 08:51, aktualizacja: 16.03.2023 15:15

Według polskiego prawa każdy pojazd osobowy musi być objęty ubezpieczeniem OC. Polisa chroni kierowcę na wypadek spowodowania kolizji i poszkodowania osób trzecich. Zakres OC nie zmienia się bez względu na to u kogo została zawarta umowa, jednak oferty ubezpieczycieli różnią się m.in. sposobem naliczania zniżek oraz ceną. Chcesz zmienić towarzystwo ubezpieczeniowe? Sprawdź, jak to zrobić.

Umowa polisy OC na samochód osobowy zawierana jest na rok. W tym czasie ubezpieczyciel zobowiązuje się do wypłaty odszkodowania ofiarom wypadku spowodowanego przez ubezpieczonego kierowcę. Następnie polisa jest automatycznie przedłużana na kolejny okres. Nie chcesz kontynuować OC u tego samego ubezpieczyciela? A może znalazłeś lepszą ofertę i nie wiesz, jak wymówić polisę? Dowiedz się więcej!

Czy wypowiedzenie umowy ubezpieczenia OC jest możliwe?

Zastanawiasz się, czy możesz wypowiedzieć polisę w trakcie trwania umowy? Wszystkie informacje o warunkach rezygnacji znajdziesz w OWU, czyli ogólnych warunkach ubezpieczenia. Jednak zakończyć współpracę z ubezpieczycielem możesz tylko w 3 sytuacjach:

  • kiedy zbliża się koniec trwania umowy – warto sprawdzić, czy na rynku jest korzystniejsza oferta,
  • po zakupie auta z ważnym OC – możesz zdecydować, czy wolisz ofertę dawnego właściciela, czy chcesz wybrać inną,
  • gdy doszło do zawarcia podwójnego ubezpieczenia – dotyczy to sytuacji, w której Ty podpisałeś nową umowę na polisę, ale zapomniałeś wypowiedzieć starej.

Jeśli nie chcesz narazić się na dodatkowe koszty, sprawdź, kiedy można wcześniej wypowiedzieć polisę OC.

Jak wypowiedzieć polisę OC?

Sama chęć zrezygnowania z aktualnego OC nie wystarczy. Jeśli chcesz zawrzeć nową umowę, musisz powiadomić o tym obecne towarzystwo. Aby to zrobić, najpóźniej w ostatnim dniu trwania polisy dostarcz do swojego ubezpieczyciela stosowne wypowiedzenie.

Dokument musi być w formie papierowej i najlepiej, jeśli wręczysz go osobiście w placówce TU lub u pośrednika. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że rezygnacja z polisy została wykonana prawidłowo i informacja o zakończeniu współpracy dotarła do ubezpieczyciela.

Jaki jest wzór wypowiedzenia OC?

Dokument rezygnacji z polisy powinien zawierać:

  • personalia właściciela pojazdu,
  • informacje techniczne samochodu,
  • szczegółowe dane polisy.

Nie wiesz, czy poprawnie sformułowałeś wniosek o zakończenie umowy? Zobacz aktualny wzór wypowiedzenia OC np. w serwisie internetowym wypowiadamOC.pl. Wystarczy, że uzupełnisz formularz umieszczony na stronie, a system wygeneruje dla Ciebie odpowiedni dokument. Podczas wypełniania pól obok kwestionariusza wyświetli Ci się podgląd tego, jak ostatecznie będzie wyglądać wniosek o rezygnację z OC. Przygotowany dokument otrzymasz na adres e-mail podany w formularzu. Nie zapomnij go wydrukować i wysłać do swojego TU.

Gdzie znaleźć nowe OC?

Jeśli zdecydowałeś się wypowiedzieć umowę, pamiętaj o tym, żeby zachować ciągłość ubezpieczenia. Nowa polisa musi obowiązywać od dnia zakończenia starej umowy, dlatego warto poszukać lepszej oferty, jeszcze zanim złożysz rezygnację z aktualnego OC. Aby poznać dostępne oferty na rynku, skorzystaj z internetowej porównywarki ubezpieczeń.

Znajdziesz tam propozycje polis od kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych. Uzupełnij formularz, zapoznaj się z każdym ubezpieczeniem, a następnie zawrzyj umowę na polisę od dnia, w którym zakończysz starą. To proste rozwiązanie, które zapewni Ci ochronę przez cały czas.

Nie musisz przepłacać za swoje OC. Rezygnacja z polisy, która Ci nie odpowiada jest bardzo prosta i szybka. Skorzystaj już dziś.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)