Rozgrzewać samochód na postoju czy nie? Odpowiedź nie jest jednoznaczna

Czy rozgrzewanie silnika na postoju ma sens i czy jest zgodne z prawem? Gdy za oknem mróz, wielu kierowców zastanawia się, czy przed jazdą uruchomić samochód na parę minut. Co na ten temat mówią przepisy?

Wielkimi krokami zbliża się zima. Temperatury na zewnątrz niejednokrotnie spadły już w tym roku poniżej zera, a kierowcy musieli skrobać szyby. Czy w takich sytuacjach powinniśmy rozgrzać silnik przed jazdą?

Czy rozgrzewanie silnika na postoju ma sens i czy jest zgodne z prawem?

Najlepiej zachować "złoty środek". Musimy pamiętać, że zaparkowane auto z uruchomionym silnikiem może generować nadmierny hałas i powodować dodatkową emisję spalin. To z kolei daje podstawy, by policjant nałożył na kierowcę mandat.

Z drugiej jednak strony mamy prawny obowiązek zapewnić sobie dobrą widoczność podczas jazdy. Najlepszym sposobem jest uruchomienie nawiewu i skierowanie go na szyby. Nie zrobimy tego jednak z wyłączonym silnikiem.

Obserwuj nas na Instagramie:

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Poradniki i mechanika:

Mechanicy są zgodni: tryb serwisowy long life zabija silniki Co zrobić, gdy nie możesz zapłacić za paliwo? Jest wiele rozwiązań Moc maksymalna hybrydy – sumaryczna czy systemowa? Wtryskiwacze Common Rail – zasada działania Sprzęgło sportowe, wyczynowe, spiekowe i zero-jedynkowe Gwarancja na samochód – na co zwracać uwagę Zmiany w Peugeotach 908 [technika wyścigowa odc. 36] Systemy bezpieczeństwa i wspomagania jazdy – kiedy i jak działają oraz czy warto im zaufać? Czyszczenie i regeneracja reflektorów - poradnik Regularny serwis klimatyzacji pozwoli zaoszczędzić nawet kilka tys. zł. Ile trzeba wydać na sprawną klimę Karta kierowcy – kary jakie mogą czekać kierowcę Co należy sprawdzić w samochodzie przed wyjazdem?

Popularne w tym tygodniu:

Nie sprzedawaj, jeśli masz. 10 aut, które szybko zyskują na wartości Wysoka kara za błąd po kupnie auta. Brak czasu nie jest wymówką Chcesz uniknąć płacenia OC? Nie musisz mieć żółtych tablic Wymiana oleju "popsuła" skrzynię biegów? Eksperci wyjaśniają dlaczego Znaku nie ma, ale mandat dostaniesz. Takie są przepisy Minimum 1000 zł za brak przeglądu. Rząd chce walczyć z "gruzami", ale myli przepisy Dlaczego auto elektryczne ładuje się wolno? Nie panikuj. Czasem tak po prostu musi być Specjaliści radzą. Jest jedna metoda na sprawdzenie kondycji diesla Jak ładować auto elektryczne w domu? Oto co musisz wiedzieć Typ zbiornika ma znaczenie. Nie każdy przejdzie badanie Jak rozpoznać uszkodzenie alternatora? Regeneracja nie zawsze się opłaca Prawo jazdy z kodem 78. Mniej stresu i wymagań, większa szansa na zdanie