Rozgrzewać samochód na postoju czy nie? Odpowiedź nie jest jednoznaczna

Czy rozgrzewanie silnika na postoju ma sens i czy jest zgodne z prawem? Gdy za oknem mróz, wielu kierowców zastanawia się, czy przed jazdą uruchomić samochód na parę minut. Co na ten temat mówią przepisy?

Wielkimi krokami zbliża się zima. Temperatury na zewnątrz niejednokrotnie spadły już w tym roku poniżej zera, a kierowcy musieli skrobać szyby. Czy w takich sytuacjach powinniśmy rozgrzać silnik przed jazdą?

Czy rozgrzewanie silnika na postoju ma sens i czy jest zgodne z prawem?

Najlepiej zachować "złoty środek". Musimy pamiętać, że zaparkowane auto z uruchomionym silnikiem może generować nadmierny hałas i powodować dodatkową emisję spalin. To z kolei daje podstawy, by policjant nałożył na kierowcę mandat.

Z drugiej jednak strony mamy prawny obowiązek zapewnić sobie dobrą widoczność podczas jazdy. Najlepszym sposobem jest uruchomienie nawiewu i skierowanie go na szyby. Nie zrobimy tego jednak z wyłączonym silnikiem.

Obserwuj nas na Instagramie:

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Poradniki i mechanika:

Wspomaganie kierownicy - jak zbudowany jest układ hydrauliczny i jak działa? Znaki drogowe, które są ważniejsze niż wam się wydaje. Przekazują ważne informacje Jak sprzedać samochód używany? Wygląd jest najważniejszy Nie czas na opony letnie. Poczekaj jeszcze przynajmniej dwa miesiące Przelicznik jednostek mocy silnika Najwydajniejsze fotoradary, rejestratory i odcinkowe pomiary prędkości. W tych miejscach uważaj! Ekologiczne wersje popularnych pojazdów Leki zaburzające zdolność prowadzenia pojazdu [poradnik] System start-stop a podzespoły samochodu - jak będzie z eksploatacją? Rejestrator jazdy za granicą. Czasami lepiej zostawić kamerę w domu Żarówki specjalne typu Blue - imitacje ksenonów [oświetlenie] 5 zasad, dzięki którym będziesz lepszym kierowcą

Popularne w tym tygodniu:

Rozszyfruj oznaczenia opon. Dowiesz się z nich więcej, niż może się wydawać 9 najgorszych rzeczy, jakie możesz zrobić z autem w czasie mrozu Nie mógł zatankować paliwa. Przyczyna zdziwiła nawet mechanika Tuning nie zawsze jest zgodny z prawem. Przez niewiedzę można mieć poważne kłopoty Jak dbać o diesla, żeby przejechać bezawaryjnie więcej niż 300 tys. km? Tym lubią chwalić się sprzedawcy. Uważaj, łatwo wpaść w pułapkę Odmowa przyjęcia mandatu a jego zaskarżenie. Są duże różnice Jak przygotować auto na mróz? Warto pamiętać o kilku kwestiach Domowe sposoby na odmrażanie szyb. Woda jednym z najgorszych? Skrobaczka mosiężna czy plastikowa? Sprawdziłem, która będzie lepszym wyborem Brexit a polskie prawo jazdy. Co w razie kontroli na Wyspach? Większe spalanie zimą. ADAC wskazuje, ile kosztuje ogrzewanie szyb i foteli