Wszystko co musisz wiedzieć o Apple CarPlay!

Wszystko co musisz wiedzieć o Apple CarPlay!

Wszystko co musisz wiedzieć o Apple CarPlay!
Źródło zdjęć: © Materiał partnera
02.12.2020 13:31, aktualizacja: 16.03.2023 15:23

Apple CarPlay i Android Auto to obecnie standard, umieszczany fabrycznie w nowych samochodach większości marek. Popularność tych rozwiązań nie dziwi – zastępują nawigację i jednocześnie umożliwiają bezpieczne korzystanie z telefonu podczas jazdy. Jak dokładnie działają i czy można dodać tę opcję do starszych modeli samochodów? Dowiedz się więcej z naszego poradnika!

Czym jest Apple CarPlay?

Apple CarPlay to interfejs, umożliwiający połączenie iPhone’a z systemem multimedialnym samochodu. Co to właściwie oznacza? Po połączeniu telefonu kablem USB – lub, jeśli dany model samochodu obsługuje tę opcję – przez Bluetooth i WiFi, uproszczony ekran smartfona wyświetlany jest na ekranie systemu multimedialnego. Dzięki temu z poziomu auta można korzystać z części aplikacji zainstalowanych na telefonie – wraz z ich danymi. Można więc odtwarzać muzykę – z biblioteki multimediów czy Spotify – korzystać z map i nawigacji.

CarPlay wyświetla też powiadomienia SMS i z komunikatorów – oraz umożliwia ich odczytywanie przez syntezator mowy (nieobsługujący jak dotąd języka polskiego). CarPlay do odtwarzania muzyki wykorzystuje głośniki samochodowe, a podczas używania komend głosowych korzysta z wbudowanego w auto mikrofonu. Sprawia to wrażenie pełnej integracji smartfona z pojazdem.

CarPlay można sterować na 3 sposoby – z poziomu ekranu dotykowego systemu multimedialnego, pokrętłami oraz przyciskami (w tym tymi na kierownicy). Dostępny jest również asystent głosowy, czyli Siri – nadal jednak brak jej polskiej wersji językowej. Co ważne, uruchomienie CarPlay nie wyłącza samochodowego system inforozrywki – oba interfejsy działają równolegle, CarPlay otwiera się nad systemem samochodu, jednak można dowolnie przełączać się między oboma rozwiązaniami.

To ważne w pojazdach, w których sterowanie pewnymi funkcjami samochodu odbywa się przez ekran dotykowy – gdyż sam CarPlay nie umożliwia kontroli nad elementami auta, a jedynie korzystanie z telefonu z poziomu samochodu. Dodatkowo, połączenie z pojazdem nie uniemożliwia normalnego korzystania z telefonu. Jak widać, CarPlay to nie pełne złączenie smartfona i systemu inforozrywki w jeden byt – a raczej udana symbioza, gwarantująca pełną funkcjonalność obu urządzeń.

CarPlay a Android Auto

Ogólna idea CarPlay i Android Auto jest taka sama – wystarczy podłączyć telefon kablem USB do gniazda w samochodzie lub połączyć go przez Bluetooth, by korzystać z funkcji smartfona na ekranie systemu multimedialnego auta. Podstawowa różnica to system operacyjny telefonu – CarPlay przeznaczony jest dla urządzeń z iOS, czyli iPhone’ów, z kolei Android Auto – dla smartfonów działających na Androidzie. Ponadto CarPlay to funkcja, dostępna fabrycznie w każdym iPhonie – nie jest konieczna instalacja dodatkowych aplikacji, by korzystać z interfejsu. Android Auto wykorzystuje oddzielną aplikację – preinstalowaną na smartfonie lub dostępną do pobrania w Google Play. Co ciekawe, jeszcze stosunkowo niedawno aplikacja nie była oficjalnie dostępna w Polsce. Można ją było pobrać z nieoficjalnych źródeł – i mimo to działała bez zarzutu.

Oto podstawowe różnice między CarPlay a Android Auto:

Podłączenie do samochodu

Apple CarPlay

  • Bez konieczności instalacji aplikacji, praktycznie automatycznie po podłączeniu telefonu – wystarczy na telefonie zaakceptować jeden komunikat

Android Auto

  • Wymagana aplikacja, kilka zgód do zaakceptowania na telefonie oraz na ekranie samochodu; nieznacznie trudniejsze, niż w przypadku CarPlay

Obsługa map

Apple CarPlay

  • Możliwa z telefonu i ekranu auta – głosowo i ręcznie; możliwość wyboru ostatnich i zapisanych wcześniej destynacji na ekranie samochodu

Android Auto

  • Możliwa jedynie z poziomu ekranu auta

Powiadomienia z komunikatorów

Apple CarPlay

  • M.in. SMS, WhatsApp, Telegram; brak obsługi Messengera; na ekranie samochodu wyświetlają się same powiadomienia – nie ma możliwości odczytu wiadomości, dostępna jest opcja odczytu przez syntezator mowy, jednak język polski jest niedostępny

Android Auto

  • Messenger obsługiwany; w powiadomieniach wyświetlane fragmenty wiadomości; możliwość odczytu ich treści przez syntezator mowy (brak obsługi języka polskiego)

Funkcje CarPlay

To, co wyświetla się przez CarPlay na ekranie systemu multimedialnego samochodu to dość mocno okrojony interfejs telefonu. Na ekranie wyświetlane są podstawowe aplikacje znane z systemu iOS – Muzyka, Wiadomości, Mapy Apple, Telefon, Audiobooki. Dodatkowo CarPlay umożliwa korzystanie z wybranych aplikacji udostępnianych w AppStore. To głównie aplikacje służące do odtwarzania muzyki i audiobooków – m.in. Spotify, Tidal czy Audible. Od wprowadzenia iOS 12 możliwe jest również korzystanie z zewnętrznych nawigacji – m.in. Google Maps i Waze.

Poza funkcjami związanymi z multimediami i nawigacją CarPlay umożliwia też telefonowanie – rozmówcę w aplikacji Telefon można wybrać z ekranu lub głosowo – a także korzystanie z funkcji SMS i iMessage oraz z komunikatorów (np. WhatsApp). Interfejs wyświetla powiadomienia, odczytuje treść wiadomości oraz umożliwia głosowe wprowadzenie odpowiedzi. Niestety, jak już wspomniano, funkcja odczytu i dyktowania nie działa w języku polskim.

W jakich samochodach dostępny jest fabryczny CarPlay?

CarPlay po raz pierwszy zaprezentowany w 2014 roku. Od tego czasu sukcesywnie wprowadzany był przez producentów samochodów – obecnie znaleźć go można w pojeździe praktycznie każdej marki, czasem nawet w podstawowej wersji wyposażenia. Nie jest to więc rozwiązanie, dostępne tylko dla posiadaczy aut luksusowych i premium – chociaż oczywiście znaleźć je można też w Lamborghini, Ferrari, Bentleyach, Porsche czy Maserati.

Jakie popularne marki wprowadziły więc CarPlay do swoich modeli? M.in. Audi, Alfa Romeo, Citroen, Fiat, Ford, Hyundai, Jeep, Kia, Mercedes, Nissan, Opel, Peugeot, Seat, Skoda, Subaru, Suzuki, Volkswagen. Po długich oporach CarPlay w 2019 wdrożyła też Toyota. Znaleźć go można też w BMW – jednak tu sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Na rynkach zagranicznych interfejs oferowany jest w opcji abonamentowej, z kolei w Polsce przez długi czas dostępny nie był wcale, a gdy już został wprowadzony do oferty, to z jednorazową opłatą.

Obraz
© Materiał partnera

CarPlay w samochodach bez fabrycznego interfejsu

Jeśli masz starsze auto, a chcesz korzystać z CarPlay – nic straconego! Na rynku znaleźć można rozwiązania, takie jak radia wspierające CarPlay czy dedykowane moduły, zastępujące fabryczny ekran systemu multimedialnego samochodu.

Radia samochodowe, wspierające CarPlay oferowane są m.in. przez marki Alpine, Sony, Pioneer i Clairon. By z nich korzystać, należy wymienić dotychczasowe radio – do czego niezbędna będzie odpowiednia ramka montażowa, wiązka kabli i adapter do sterowania z kierownicy.

Rozwiązaniem bliższym fabrycznemu CarPlay są jednak dedykowane moduły, dopasowane do systemu inforozrywki oferowanego przez danego producenta. Przykładem mogą być stworzone z myślą o MMI moduły Audi Apple CarPlay. To rozwiązania plug&play, montowane w miejsce fabrycznego ekranu MMI. Stosunkowo prosta instalacja sprawia, że jest to kusząca opcja dla posiadaczy starszych Audi, bez fabrycznego CarPlay.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)