Ten nowoczesny silnik Hondy jest w stanie pokonać ponad 700 tys. km. Udowodnił to jeden z kierowców w Polsce

Ten nowoczesny silnik Hondy jest w stanie pokonać ponad 700 tys. km. Udowodnił to jeden z kierowców w Polsce (fot. mat. prasowe)

Najbardziej niezawodne silniki: 7 takich, przy których "nie trzeba nic robić"

Spotkaliście się z określeniem "w tym silniku nie ma się co psuć"? Jeśli tak, to prawdopodobnie mowa była o jednym z tych, które tu wymieniam. Wybrałem 7 współczesnych jednostek napędowych, które są tak proste i dopracowane, że nie wymagają niczego poza regularnym podstawowym serwisem.

Na tej liście nie znajdziecie żadnego diesla, bo żaden współczesny silnik wysokoprężny nie należy do grupy tych, w których nie trzeba się niczym przejmować lub nie ma się co w nich zepsuć.

Nieco inaczej jest z silnikami benzynowymi, które dzięki prostszej budowie mają znacznie mniej osprzętu, są też mniej wysilone.

Zestawienie oparłem na kilku kryteriach, a są to:

  • Podstawowym kryterium jest niezawodność, a na drugim miejscu trwałość
  • Silnik pozbawiony jakichkolwiek fabrycznych wad czy rozwiązań, które należy poprawiać
  • Silnik musi napędzać w miarę współczesne auto – oferowane po 2000 r.
  • Minimum obsługi przy eksploatacji

Duży przebieg to nie problem. Współczesne silniki, które znoszą nawet 500 tys. km

Nie każdy zakup auta z przebiegiem ponad 300 tys. km musi być błędem. Są bowiem silniki które znoszą to bez problemu, pomimo swojej dość nowoczesnej…

Audi/VW: 1.6 MPI/8V (EA113)

Choć silnik 1.6 MPI o mocy 102 KM, nierzadko oznaczany 1.6 8V, jest uznawany powszechnie za jeden z najprostszych i najmniej problematycznych silników montowanych do współczesnych samochodów, to i tak na tej liście jest jednym z gorszych. Powodem są dwie powtarzalne usterki – cewki zapłonowe i zabrudzona przepustnica.

Silnik 1.6 MPi przetrwał długo w kompaktowych modelach Grupy VW

Ma też dość kłopotliwe umieszczenie świec zapłonowych, co wymaga nieco większego niż w przypadku wielu innych silników nakładu czasowego na ich wymianę. No i na koniec paskowy napęd rozrządu, który trzeba wymieniać co 90 tys. km, więc często.

Wspomniane dwie usterki zdarzają się dość rzadko, ale powtarzają się praktycznie w każdej sztuce na rynku. Swoją drogą, awarie cewek są efektem zużycia, natomiast przepustnica zachodzi brudem głównie w jednostkach eksploatowanych pod niskim obciążeniem. Silnik jest dość paliwożerny, więc taka jazda nie dziwi.

Wielką zaletą tej jednostki jest bezproblemowa praca na LPG. Niektórzy mechanicy ironizują, że ten motor wręcz stworzono do gazu, choć to określenie na wyrost — gdyby tak było, dostęp do świec byłby łatwiejszy. Faktem jest natomiast, że to ostatnia tak dobra jednostka napędowa z koncernu Volkswagena i pewniak, z którym pod maską można kupić każdy model samochodu.

Zobacz również: Nowa Honda Civic Type R - premiera

Wybór jest spory, bo silnik był oferowany m.in. w Golfie do 2012 r. (od IV do VI), Audi A3 8L i 8P czy w Passacie B6, a także w Octavii II do samego końca produkcji.

Fiat: 1.4 16V (StarJet)

Benzynowa jednostka o pojemności 1368 cm³ jest pochodną rodziny FIRE, do której należy także mniejszy i słabszy motor 1.2. Ten pomimo świetnej i niezawodnej konstrukcji ma jednak bardzo niską moc i z tego tylko powodu uważam, że 1.4 jest lepszy.

Ciekawą "przypadłością" silnika Fiata jest roztapianie się obudowy filtra powietrza od spodu. Nie jest to jednak coś, czym powinniście się szczególnie przejmować.

1.4 dzięki mocy od 95 do 100 KM daje sobie radę nieźle z małymi autami i przeciętnie z kompaktowymi. Sprawia wrażenie silnika, który nie ma mocnej strefy obrotów – niezależnie od obrotów zawsze przyspiesza podobnie, czyli niemrawo. Poniekąd przyznaje się do tego sam producent, stosując krótkie przełożenia w skrzyniach biegów. Dopiero doładowany motor 1.4 T-Jet, który jest pochodną wolnossącej wersji, daje dobre osiągi.

Rozwinięcie konstrukcji FIRE przemianowane na StarJet jest znane od 2003 r. Stosowane m.in. w najmniejszym Fiacie 500 czy w Lancii Ypsilon, w większych Alfie MiTo i Fiacie Grande Punto czy kompaktowych fiatach: Stilo, Bravo i obecnie Tipo. Trafił również pod maskę obecnie oferowanych fiatów 500L.

Pomimo wcale nie tak prostej konstrukcji jak mogłoby się wydawać (m.in. zmienne fazy rozrządu), jego awarie są niezwykle rzadkie, a o wadach nie ma mowy. Jeśli zmieni się pasek rozrządu wraz z kołem zmiennych faz co 120 tys. km, to nic złego się nie wydarzy. Choć samo koło ocenia się i niekoniecznie trzeba je wymieniać.

Nowy Fiat Tipo (2016) 1.4 16V — test, opinia, spalanie, cena

W czasach PRL-u mieliśmy na rynku dwa samochody: małego i dużego Fiata. Po latach włoski producent przygotował podobna ofertę składającą się z…

Honda: 1.8 i-VTEC (seria R)

Tak na dobrą sprawę można by bez problemu wymienić tu 7 silników samej tylko Hondy, które spełniają przyjęte kryteria, ale część z nich powoli znika z obiegu. Do najbardziej wytrzymałych i bezobsługowych należą m.in. seria D stosowana w starszym Civicu VI czy modelu HR-V, a także seria F z Accorda VI.

Silnik Hondy R18 zadebiutował w VIII generacji Civica

Jednak jeśli chodzi o współczesne jednostki to seria R, a konkretnie motor o oznaczeniu R18A1 i A2, zasługuje na największe uznanie. I tylko dlatego nie jednostka L13 z Hondy Jazz, że jest popularniejszy.

Temat 1.8 i-VTEC o mocy 140 KM można by zamknąć słowem "bezawaryjny". Usterki w tym silniku to dzieło przypadku lub wyjątkowych zaniedbań, a zużycie przed pokonaniem 500 tys. km tylko ponadprzeciętnego "talentu" instalatora LPG. Jak przystało na prawdziwą hondę – zużyje się wszystko, a silnik nadal będzie sprawny. I, co warto podkreślić, jednostkę stosowano do 2017 r. w modelu Civic IX.

Łańcuchowy napęd rozrządu pozwala zapomnieć o wszelkich problemach, a zużycie oleju przy jeździe na wysokich obrotach to nie mankament czy wada, lecz naturalna cecha jednostek z VTEC. Co ciekawe, eksploatowane w sposób łagodny praktycznie nie biorą oleju. Nie znoszą jedynie złego traktowania na gazie. Jeśli użytkownik przyzwyczaja się do kontrolki check engine i zapomina o regulacji zaworów, to jest sobie sam winny awarii głowicy.

Przejechał hondą civic ponad 760 tys. km. Teraz czas na następcę

Honda Civic ósmej generacji, popularnie określana mianem "Ufo", to udane i trwałe auto. Przykładem może być egzemplarz z Polski, który od nowości…

Hyundai: 1.4–1.6 16V (Gamma)

Koreańskie silniki z rodziny Gamma stosowane praktycznie od 2006 do 2019/2020 r. należą do jednych z najmniej problematycznych współczesnych jednostek benzynowych. Pomimo zastosowania zmiennych faz rozrządu, te konstrukcje nie zawodzą, a nieduża wada na początku produkcji została już wyeliminowana.

Hyundai Elantra jest ostatnim modelem oferowanym z silnikiem Gamma w wersji z pośrednim wtryskiem paliwa.

Chodzi o łańcuch rozrządu, który nie wytrzymywał zakładanego przez producenta dożywotniego przebiegu. Nawet gdyby tak zostało, to nie jest specjalnym problemem jego wymiana, a rozciągnięcie łańcucha nie powodowało negatywnych konsekwencji, jedynie hałas.

Silniki benzynowe Hyundaia z wielopunktowym wtryskiem były oferowane także w autach marki Kia. Do niedawna jeszcze w nowych samochodach, natomiast stosowane do dziś wersje GDI oraz T-GDI to ich rozwinięcie.

Warto jeszcze wiedzieć, że zasadniczo motor 1.4 o mocy ok. 100 KM różni się od 1.6 o mocy do 128 KM jedynie skokiem tłoka. Popularne modele z jednostkami Gamma MPI to i20, i30, Rio, Ceed, ix20, Venga, Soul, Elantra. Silniki wielokrotnie były oferowane w autach z fabryczną instalacją LPG.

Używany Hyundai i30 1.4 / 1.6 MPI (2007–2012) – poradnik kupującego

Po latach bycia marką egzotyczną i niechcianą Hyundai postanowił odmienić swój wizerunek tworząc w Niemczech centrum projektowe, gdzie powstała cała…

Mitsubishi: 1.6 MIVEC (4A92)

Motor o oznaczeniu 4A92 to absolutny rekordzista niezawodności. Ma łańcuch rozrządu i wielopunktowy wtrysk benzyny, a także zmienne fazy rozrządu. Wskazanie w nim choćby jednej powtarzalnej usterki jest praktycznie niemożliwe. Do 2019 r. był stosowany w modelu ASX. Innym popularnym modelem z tą jednostką, choć już nieoferowanym, był Lancer ostatniej generacji.

Silnik 1.6 MIVEC jest jednym z niezawodnych silników świata.

Motor ma moc 117 KM i jego jedyną bolączką eksploatacyjną była… skrzynia biegów. 5-stopniowy manual ma krótkie przełożenia i średnio nadaje się na dłuższą trasę. Jest też przez to mało ekonomiczny przy wyższej prędkości.

Usterki pojawiają się zwykle podczas pracy na gazie (głowica). Motor ten generalnie się do tego nie nadaje, choć przy odpowiedniej wiedzy instalatora i dbałości użytkownika, nie stanowi to większego problemu. Nawet Mitsubishi w Polsce oferowało krótko fabryczne LPG, ale po problemach z instalacjami i silnikiem zrezygnowało.

Toyota: 1.8 VVT-i hybrid (2ZR-FXE)

Właściwie wszystkie silniki benzynowe stosowane przez Toyotę w układach hybrydowych powinny się tu znaleźć, ale najbardziej zasłużyła sobie na to najpopularniejsza jednostka o pojemności 1.8, mocy 99 KM i oznaczeniu 2ZR-FXE, bo stosowana w największej liczbie sprzedanych samochodów (m.in. Prius, Auris, Corolla, C-HR, Lexus CT 200h). Co więcej, jest to silnik używany do dziś.

Nowa Toyota Corolla wciąż używa silnika znanego od 10 lat

Od bazowego silnika 2ZR-FE różni się stopniem sprężania i fazami rozrządu, co pozwala na pracę w cyklu Atkinsona. Dzięki temu jest ekonomiczny, a dodatkowy motor zapewnia odpowiednią dynamikę.

O spięcie wszystkiego dba niemalże niezniszczalny łańcuch rozrządu i dopóki w jednostce jest olej, a w układzie chłodzenia ciecz, motor nie zepsuje się. To silnik zrobiony na zasadzie: zapomnij, że istnieje.

Znane są przypadki przedwczesnego zużycia pompy wody, jak w niemal wszystkich motorach 2ZR, ale trudno to uznać za istotną wadą. Pojawia się wyciek płynu, ale tylko świadomie można silnik przegrzać do poważnej awarii.

Jedną z większych zalet użytkowych tego silnika jest możliwość montażu instalacji autogazu. Nawet testowałem niedawno samochód w takiej konfiguracji.

Toyota Corolla 1.8 Hybrid LPG: już taniej nie pojedziesz

Jeżeli szukasz naprawdę ekonomicznych rozwiązań i taniego w utrzymaniu samochodu, już dziś warto pomyśleć o hybrydzie. Jednak tej propozycji nic nie…

Volvo: 2.4 R5 (244S)

Motor 244S stosowany był w znanych modelach pierwszej generacji marki Volvo: C30, S40, V50, S60, S80 i V70. Jego kariera skończyła się w 2010 roku. Jednostka prosta technicznie i stosunkowo duża, mało obciążona, dość dynamiczna i paliwożerna przy szybkiej jeździe. W wersji wolnossącej rozwija moc 140 lub 170 KM, a w doładowanej 193 lub 200 KM, jednak tu skupiamy się na odmianie bez turbo.

5-cylindrowy silnik 2.4 w okresie 2000-2012 trafił do niemal wszystkich modeli Volvo

Motor doskonale współpracuje z instalacją LPG. Jedynym obszarem, z którym czasami trzeba udać się do mechanika jest dolot, a konkretnie przepustnica. W wyniku dobrego przebiegu momentu obrotowego silnik pracuje z reguły na niskich obrotach, co skutkuje niekiedy silnym zabrudzeniem. Regularnie czyszczona nie powinna sprawiać żadnych problemów.

Niekiedy usterce ulegnie przepływomierz lub cewka, ale to też nic szczególnego, zwłaszcza po przebiegu 300 tys. km lub wyższym. Zasadniczo nawet przy niesprawnej cewce motor dalej pojedzie bo ma 5 cylindrów i cewki jednoiskrowe. Jak widać, nie jest to więc silnik całkowicie bezawaryjny, ale nawet usterka któregokolwiek z tych obszarów, które się psują, nie skutkuje unieruchomieniem lub brakiem możliwości uruchomienia. Szkoda jedynie, że nie zastosowano łańcuchowego napędu rozrządu, a pasek wraz z napędem osprzętu trzeba wymieniać co 150 tys. km.

Obserwuj nas na Instagramie:

Zobacz więcej artykułów z serii: Silnik

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Poradniki i mechanika:

5 rzeczy, które mogą ułatwić użytkowanie auta zimą, a nie kosztują praktycznie nic W samochodzie z carsharingu zmień nawyki, bo mogą cię zgubić Polecane przez eksperta od LPG: 6 najlepszych nowoczesnych jednostek do gazu Ogniowo wodorowe - jak to działa? Samochód hybrydowy. Ile możesz na nim zaoszczędzić? Skrzynia biegów - dlaczego jedno przełożenie nie wystarczy? Dlaczego nie warto kupować używanych opon. Promocje są bardziej opłacalne Obszywanie kierownicy skórą – co warto wiedzieć? Cewka zapłonowa - jak zdiagnozować jej usterkę? Filmy z rejestratorów i zdjęcia samochodów: czym może grozić ich publikacja? Resory piórowe - relikt przeszłości? Niekoniecznie Z "ksenonami" niedługo się pożegnamy. Wyprą je LED-y i... zwykłe żarówki

Popularne w tym tygodniu:

Prawo jazdy z kodem 78. Mniej stresu i wymagań, większa szansa na zdanie Kierunkowskaz niezgody. Polacy się kłócą, ale sądy i policja mówią jasno Typ zbiornika ma znaczenie. Nie każdy przejdzie badanie Wysoka kara za błąd po kupnie auta. Brak czasu nie jest wymówką Chcesz uniknąć płacenia OC? Nie musisz mieć żółtych tablic Wymiana oleju "popsuła" skrzynię biegów? Eksperci wyjaśniają dlaczego Dlaczego auto elektryczne ładuje się wolno? Nie panikuj. Czasem tak po prostu musi być Dolewka oleju może słono kosztować. W nowych autach trzeba uważać Eksperci radzą: jak dobrze kupić samochód z automatyczną skrzynią biegów? Minimum 1000 zł za brak przeglądu. Rząd chce walczyć z "gruzami", ale myli przepisy Jak rozpoznać uszkodzenie alternatora? Regeneracja nie zawsze się opłaca Specjaliści radzą. Jest jedna metoda na sprawdzenie kondycji diesla