Ubezpieczenia samochodowe - co warto o nich wiedzieć?

Ubezpieczenia samochodowe - co warto o nich wiedzieć?

Ubezpieczenia samochodowe - co warto o nich wiedzieć?
22.09.2020 12:33, aktualizacja: 22.03.2023 10:11

Wybierając ubezpieczenie samochodu, powinniśmy zwrócić uwagę na szereg parametrów, nie kierując się tylko ceną. W ten sposób, decydując się na najtańszą opcję, możemy mocno się zdziwić, gdy dojdzie do zdarzenia, a pomoc ubezpieczyciela będzie niewystarczająca. Co więc jest ważne? O czym pamiętać, wybierając polisę?

Zdecydowana większość ludzi chce jak najtaniej wykupić polisę OC, mając nadzieję, że mimo niskiej ceny, pakiet będzie wystarczający. To oczywiste, że w wielu obszarach szukamy oszczędności, kłopot w tym, że są takie produkty - i tym właśnie jest polisa ubezpieczeniowa dla samochodu - gdzie lepiej kierować się innymi przesłankami. To zbyt ważna sprawa, aby najważniejszym warunkiem była cena. Wymieńmy więc to, co najważniejsze!

OC - nie kierujmy się tylko ceną!

Zacznijmy od tego, co każdy kierowca wykupić musi, a więc ubezpieczenie OC. Co prawda, zakres ochrony w przypadku tej obowiązkowej polisy jest uregulowany w ustawie (z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych) i choć w każdym zakładzie wygląda tak samo, to mimo wszystko różnią się cenowo. Dlaczego?

Można zadać też pytanie, że jak zakres jest identyczny, to po co przepłacać? Chociaż firmy biorą pod uwagę te same parametry, m.in. wiek kierowcy, jego historię itp., to jednocześnie inaczej je oceniają. Równie ważne są też parametry pozapłacowe danego ubezpieczenia - co to takiego?

To dodatkowa pomoc na wypadek zdarzenia, której często brakuje u najtańszych ubezpieczycieli. Gdy nic się nie dzieje, nie zwracamy na to uwagi, ale jak już wpadniemy w kłopoty, docenimy to, co oferuje nam nasza firma. Mogą to być różne opcje, na przykład samochód zastępczy do 3 dni (jak mieliśmy wypadek lub skradziono nam auto), pomoc drogowa, na którą nie trzeba czekać pół dnia, bo dojedzie w przeciągu pół godziny czy holowanie na dużą odległość - do 100 km lub więcej.

A co z innymi ubezpieczeniami?

OC jest obowiązkowym ubezpieczeniem, więc nawet jak byśmy nie planowali jego kupna, nie mamy tu wyjścia. Inaczej jest z dodatkowym pakietem AutoCasco. Do tej grupy dobrowolnych opcji zalicza się też inne ubezpieczenia komunikacyjne. Zawsze warto rozpatrzyć ich zakup, a jeśli nie wiemy, na co się zdecydować, dobrze skorzystać z intuicyjnego kalkulatora OC dostępnego adresem Porowneo.pl.

Tutaj tak samo, jak w przypadku AC, nie powinniśmy oceniać ubezpieczenia tylko przez pryzmat jego ceny. Zamiast tego, warto dopasować je do własnych potrzeb, oceniając, czy ubezpieczyciel oferuje takie opcje jak na przykład wariant likwidacji szkody, wybierając warsztat, w którym zostanie ona usunięta. Zapoznajmy się dokładnie z zakresem ubezpieczenia, decydując się na różne opcje - ochronę od kradzieży lub wypadku, a może tylko wybrane ryzyka.

Inne ubezpieczenia dobrowolne - co o nich wiemy?

Poza obowiązkowym OC i dobrowolnym AC możemy też skorzystać z oferty innych polis. Jedną z nich jest Assistance zapewniająca określony rodzaj pomocy - serwisową, medyczną czy informacyjną. Ciekawie też przedstawia się ubezpieczenie szyb, dzięki czemu szybko je wymienimy, gdy zajdzie taka potrzeba. Można też ubezpieczyć kluczyki, co wydaje się błahym problemem, ale tak nie jest, gdyż często zagubienie jednej pary to konieczność wymiany zamków w drzwiach i stacyjce, a często też ponownym kodowaniem immobilisera. Jak nietrudno zgadnąć, trochę to kosztuje.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)