Nowa Toyota Yaris – bezpieczeństwo to standard

Partner akcji: Toyota

Zestaw nowoczesnych systemów bezpieczeństwa oferowany w standardowym wyposażeniu samochodu miejskiego? Takie rzeczy tylko w nowej Toyocie Yaris.

Internetowe mądrości głoszą, że tylko duże samochody są w stanie zapewnić bezpieczeństwo. Takiej klasyfikacji wymyka się jednak Toyota Yaris. Ten miejski model od lat znany jest z wysokiego poziomu bezpieczeństwa, jaki zapewnia kierowcy i pasażerom.

Pokazano to już w pierwszej generacji samochodu, który zyskał sporą popularność, natomiast Yaris w drugiej odsłonie tylko to potwierdził – model z 2005 roku otrzymał maksymalną notę 5 gwiazdek w testach zderzeniowych Euro NCAP. Był też jedynym samochodem w segmencie wyposażonym w kolanową poduszkę powietrzną dla kierowcy. W modelu trzecie generacji dostępny był po raz pierwszy pakiet systemów bezpieczeństwa Toyota Safety Sense – ten maluch w standardowym wyposażeniu miał wiele nowoczesnych funkcji.

To jednak historia. Teraz, wraz z debiutem nowego Yarisa, poziom zaawansowania samochodu miejskiego wszedł na znacznie wyższy pułap. Bezpieczeństwo w tym aucie jest zapewniane z trzech stron. Biernie dba o to nowa konstrukcja samochodu, nazywa się ona TNGA i dotychczas była wykorzystywana jedynie w większych i droższych modelach Toyoty. Zapewnia ona większą sztywność oraz wyższe bezpieczeństwo, m.in. dzięki odpowiednio zaprojektowanym strefom kontrolowanego zgniotu.

Za bezpieczeństwo pasażerów aktywnie dbają natomiast poduszki bezpieczeństwa. Dwie? Cztery? Sześć? Nic z tych rzeczy – na pokładzie każdej Toyoty Yaris znajdziemy aż 8 poduszek, które są gwarantem bezpieczeństwa w trakcie zderzenia. Poza oczywistymi elementami w Yarisie debiutuje również nowa, centralna poduszka powietrzna dla kierowcy i pasażera – ma ona wspierać poduszki czołowe, dodatkowo zwiększając bezpieczeństwo.

W dzisiejszych czasach przełom w dziedzinie bezpieczeństwa najbardziej podkreślają nowoczesne systemy wspomagające kierowcę – w tym przypadku Yaris jest nie o jedną, ale w zasadzie o dwie generacje bardziej zaawansowany technicznie. W każdym egzemplarzu tego modelu seryjnie znajdują się nie tylko funkcje monitorowania zmęczenie kierowcy, odczytywania znaków drogowych, alarmująca o niezamierzonym przekroczeniu pasa ruchu czy ostrzegająca przed kolizją, ale też kilka najnowocześniejszych rozwiązań.

Wśród nich jest aktywny tempomat, który dzięki nowemu radarowi montowanemu z przodu samochodu (ma on bardzo duży zasięg), jest w stanie utrzymywać stałą prędkość za poprzedzającymi pojazdami, a także automatycznie hamuje, jeżeli robi to auto z przodu oraz przyspiesza, gdy ponownie może rozpędzić się do zadanej przez kierowcę prędkości. Nowy Yaris otrzymał też zaawansowaną kamerę milimetrową, która ze szczytu przedniej szyby skanuje otoczenie przed samochodem – dzięki temu Yaris „widzi” nie tylko inne pojazdy, ale także rowerzystów oraz pieszych, dzięki czemu systemy mogą automatycznie zahamować auto, aby uniknąć kolizji.

Nowoczesna kamera daje jeszcze jedną korzyść – skanuje pasy namalowane na jezdni i pozwala, aby system utrzymywania auta na pasie ruchu działał bardzo precyzyjnie, utrzymując samochód dokładnie między liniami. Jeżeli jednak na drodze nie ma wydzielonych pasów ruchu, kamera będzie śledzić pozycję auta jadącego z przodu, a nawet może skanować drogę w poszukiwaniu krawędzi asfaltu. Dzięki temu systemy wspomagające Yarisa zapewniają bezpieczeństwo w każdych warunkach drogowych.

Więcej o Toyocie Yaris nowej generacji oraz o zaawansowanych systemach wspomagających kierowcę można dowiedzieć się z powyższego filmu. W trakcie cyfrowej premiery swojego nowego modelu Toyota umożliwiła poznanie Yarisa z każdej możliwej strony.

Partner akcji: Toyota

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Media corner:

Toyota Camry. Ulubieniec Polaków od ponad 20 lat Ułatw sobie życie zimą. Zadbaj o komfort i bezpieczeństwo Ranking: Jak jeździ się po obrzeżach polskich miast? Zatrzymaj smog. Poznaj hybrydy Lexusa Alfa Romeo 4C “Samochodem roku 2013” według magazynu FHM Lion’s Bank oferuje ekskluzywną kartę Maserati Startuje konkurs Mazda Design 2014 Lampy robocze w ofercie OSRAM CWS T-1, czyli powrót polskiej legendy motoryzacji Podróż Mustangiem Mach-E po Polsce. Odc. 2 - Manor House Bezpieczny rowerzysta z OSRAM LEDsBIKE Półpokrowiec, a może pokrowiec przeciwgradowy? Jaki wybrać?

Popularne w tym tygodniu:

Gran Turismo Elettrificato, czyli jak VW doprawił emocjami swojego elektrycznego SUV'a