Izery będą produkowane na Śląsku. Łącznie ma tam powstawać 5 modeli

Izery będą produkowane na Śląsku. Łącznie ma tam powstawać 5 modeli

Elektryczne Izery będą powstawać na Śląsku
Elektryczne Izery będą powstawać na Śląsku
Źródło zdjęć: © fot. Mateusz Lubczański
Filip Buliński
28.07.2020 12:31, aktualizacja: 13.03.2023 13:04

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, już w połowie 2023 roku z taśmy produkcyjnej polskiej fabryki Izery zjedzie pierwszy elektryk. Zakład ma powstać na Śląsku, ale jego bramy będzie opuszczało więcej niż tylko 2 zaprezentowane modele.

Zdążyliśmy już poznać zarówno logo, jak i nazwę nowej, polskiej marki, a także pierwsze dwa prototypy, które zapowiadają pierwsze modele. Pewne jest już także miejsce, w którym będą montowane auta. Spośród 23 lokalizacji producent ostatecznie zdecydował się na Śląsk, co oznacza, że nowa fabryka będzie w sąsiedztwie m.in. Fiata czy Opla.

Dokładnie miasto nie jest jednak jeszcze znane, jednak zgodnie z zapewnieniem, ma to być ważny punkt logistyczny. Istotnym dla całego łańcucha dostaw jest fakt, że poddostawcy również zlokalizowani są na terenie wspomnianego województwa.

Nowa inwestycja, której budowa według planu ma ruszyć w 3 kwartale 2021 roku, zapewni niecałe 3 tys. nowych miejsc pracy, a biorąc pod uwagę pobudzenie całego sektora – nawet 15 tys. miejsc. Zakończenie budowy jest planowane na koniec 2022 roku, a uruchomienie taśm – pół roku później. Dwa zaprezentowane przez ElectroMobility Poland prototypy to dopiero początek drogi. W planach jest montaż łączenie 5 modeli, które mają być zaprojektowane przez Torino Design.

Jest lepiej, niż się wydaje

Choć wielu uważa, że branża motoryzacyjna w Polsce jest praktycznie martwa, ponieważ nie mamy własnej marki, rzeczywistość jest zgoła inna. Jesteśmy jednym z największych dostawców części dla marek z Europy czy Azji – powstają u nas m.in. silniki, hamulce, pasy bezpieczeństwa czy poduszki powietrzne. Wraz z produkcją całych samochodów (zarówno dostawczych volkswagenów, jak i osobowych fiatów), sektor ten odpowiedzialny jest obecnie za 8 proc. PKB.

Jeśli produkcja seryjna Izery dojdzie do skutku, wartość ta na pewno urośnie. Pokazane prototypy wyglądają obiecująco i mamy nadzieję, że (tym razem) marzenia o polskim aucie zostaną sfinalizowane.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (18)