Zakup auta na fakturę. Co z podatkiem i deklaracją PCC?

Zakup auta na fakturę. Co z podatkiem i deklaracją PCC?

Kupując auto od firmy nie musimy składać takiej deklaracji.
Kupując auto od firmy nie musimy składać takiej deklaracji.
Źródło zdjęć: © fot. Marcin Łobodziński
Aleksander Ruciński
24.07.2020 13:42, aktualizacja: 22.03.2023 10:48

Kwestia deklaracji PCC i związanego z nią podatku od czynności cywilno-prawnych jest tematem, który zaprząta głowę większości osób kupujących auto używane. Są jednak sytuacje w których klient jest zwolniony z konieczności zapłaty podatku. Jedną z nich jest zakup pojazdu od firmy.

Decydując się na zakup auta używanego od zwykłego Kowalskiego zazwyczaj jesteśmy skazani na zapłatę 2-procentowego podatku od wartości pojazdu i złożenie deklaracji PCC w urzędzie skarbowym. Choć 2 procent wydaje się znikomą wartością, przy droższych samochodach może przekładać się na sporą kwotę.

Podatku można jednak uniknąć jeśli osoba/firma od której kupujemy pojazd jest w stanie udokumentować transakcję fakturą. Taką możliwość mają zarówno przedsiębiorstwa wyprzedające swój majątek, legalnie działający handlarze, czy osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą.

Kupując auto od podmiotu wystawiającego fakturę nie musicie martwić się fiskusem, co znacząco upraszcza proces zakupu i późniejszej rejestracji auta, nie mówiąc już o tym, że czyni go znacznie tańszym. Warto jednak zauważyć, że choć faktura jest powszechnie obowiązującym dokumentem zastępującym klasyczną umowę kupna sprzedaży, nie ma przeciwwskazań by taką umowę dodatkowo sporządzić.

Można w niej zawrzeć informacje m.in. o przebiegu pojazdu, jego stanie, czy szczegółach technicznych, czego zazwyczaj nie znajdziecie na fakturze. Zabezpieczając się dodatkowo umową zwiększamy swoje szanse na późniejszą realizację ewentualnych roszczeń, gdyby auto po zakupie okazało się dalekie od ideału.

Warto zwrócić uwagę, że sytuacji, w której kupujący jest zwolniony z deklaracji PCC jest więcej. Podatku nie zapłacimy np. wtedy, gdy kupimy auto o wartości mniejszej niż 1000 zł, choć trzeba pamiętać, że mowa tu o faktycznej wartości, a nie sztucznie zaniżonej kwocie wpisanej na umowie.

Drugim, choć niezbyt popularnym sposobem, jest zakup auta poza granicami kraju od osoby, która może być Polakiem. Ważne jednak, aby obie strony umowy, jak i jej przedmiot w momencie zawierania transakcji znajdowały się w innym kraju.

Najpewniejszym i najprostszym sposobem na uniknięcie podatku jest jednak zakup pojazdu od firmy na fakturę dodatkowo zabezpieczoną umową.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)