Najnowszy Mercedes-Benz Klasy E. Znacząco udoskonalone modele w sprzedaży!

Materiał partnera Mercedes-Benz

Mercedes-Benz Klasa E Limuzyna i Kombi doczekały się liftingu. Obejmuje on m.in. sportowo "doszlifowaną" stylizacją oraz nowe, seryjne reflektory LED o smuklejszym kształcie. Do tego znacznie ulepszony system MBUX (Mercedes-Benz User Experience) i wzbogacona gama programów systemu kontroli komfortu ENERGIZING.

Bezpieczeństwo, wsparcie i komfort

Nowa Klasa E otrzymała zaktualizowaną listę systemów wspomagających bezpieczeństwo oraz komfort podróżowania. Ich celem jest wsparcie kierowcy, skutkujące szczególnie wysokim poziomem czynnego bezpieczeństwa: samochód może zareagować nawet wtedy, gdy kierowca nie jest w stanie.

Funkcja wykrywania dłoni na kierownicy Klasy E działa teraz pojemnościowo, zwiększając intuicyjność obsługi podczas jazdy w trybie częściowo zautomatyzowanym. To znaczy, że kierowca może sygnalizować systemom wspomagającym, że nadal ma kontrolę nad pojazdem, po prostu trzymając dłonie na wieńcu kierownicy, który wyposażono w odpowiednie czujniki. Nie musi nią za to wykonywać lekkich ruchów.

Klasa E standardowo wyposażona jest w Aktywny asystent hamowania (Active Brake Assist), który w wielu sytuacjach może wykorzystać autonomiczne hamowanie, aby zapobiec kolizji lub złagodzić jej skutki. Przy prędkościach typowych podczas jazdy w mieście, w zależności od sytuacji, układ może też inicjować hamowanie w przypadku wykrycia stojących pojazdów i przechodzących pieszych, a nawet zapobiegać kolizjom. Obecnie, w ramach pakietu wspomagania bezpieczeństwa jazdy, interwencja jest możliwa również przy skręcaniu połączonym z przecinaniem przeciwległego pasa.

Na życzenie pakiet wspomagania bezpieczeństwa jazdy można uzupełnić o szereg innych funkcji wspomagających z rodziny Intelligent Drive. Obejmują one aktywnego asystenta ograniczeń prędkości (Active Speed Limit Assist), który na podstawie danych nawigacji i informacji pochodzących od asystenta znaków drogowych (Traffic Sign Assist) może reagować na zmiany ograniczenia prędkości. Zakres jego pracy obejmuje także dostosowanie prędkości do przebiegu trasy – z uwzględnieniem zakrętów, rond, punktów poboru opłat i skrzyżowań typu „T”, a także zjazdów z autostrady lub drogi ekspresowej.

Gdy kierowca uruchomi aktywnego asystenta odległości DISTRONIC (Active Distance Assist DISTRONIC) z funkcją dostosowania prędkości do trasy, Klasa E potrafi nawet reagować na bieżące informacje o ruchu drogowym. Podczas jazdy w korku na autostradzie aktywny asystent zatrzymania i ruszania (Active Stop-and-Go Assist) jest w stanie w dużej mierze przejąć zadania związane z utrzymaniem pasa ruchu oraz bezpiecznej odległości od innych aut przy prędkościach do około 60 km/h.

Silnik może automatycznie ponownie uruchomić się w ciągu 1 min po zatrzymaniu. Aktywny asystent kierowania (Active Steering Assist) na drogach wielopasmowych może wspierać kierowcę poprzez funkcję tworzenia korytarza życia, która powoduje zjechanie do krawędzi pasa. Na autostradach, przy prędkościach poniżej 60 km/h, samochód stosuje się do wykrytych oznaczeń pasów i wykorzystuje „inteligencję roju” (inaczej rozproszoną) do ustalenia swojej pozycji względem sąsiadujących pojazdów. Jeśli takowe nie zostaną wykryte, Klasa E śledzi ruch poprzedzającego pojazdu.

Najnowsza generacja systemu multimedialnego MBUX (Mercedes-Benz User Experience)

Standardowo Klasa E wyposażona jest w dwa wyświetlacze o przekątnej 10,25” (26 cm) – ustawione obok siebie, tak aby uzyskać efekt szerokoekranowy. Opcjonalnie dostępne są dwa ekrany 12,3” (31,2 cm). Grafika o wysokiej jakości wizualnej łączy znakomitą czytelność i atrakcyjność formy, a jednocześnie podkreśla intuicyjny charakter struktury menu, które można teraz obsługiwać także poprzez dotykową matrycę centralnego wyświetlacza.

Unikalną cechą system operacyjnego MBUX (Mercedes-Benz User Experience) jest zdolność uczenia się – to zasługa sztucznej inteligencji. Dzięki funkcjom predykcyjnym MBUX może przewidzieć, co użytkownik zamierza zrobić w następnej kolejności. Na przykład każdy, kto wracając we wtorek z pracy, często dzwoni do konkretnej osoby, właśnie w tym dniu tygodnia otrzyma na ekranie sugestię z wybraniem danego numeru telefonu.

Na uwagę zasługuje również wykorzystanie rozszerzonej rzeczywistości do wyświetlania wskazówek nawigacji – obraz wideo otoczenia zostaje automatycznie wzbogacony o przydatne informacje, takie jak strzałki czy numery domów. System pomaga również podczas postoju na skrzyżowaniu z sygnalizacją świetlną: jeśli Klasa E jest pierwszym samochodem na światłach, na ekranie wyświetla się widok sygnalizatora. Nie ma już więc potrzeby „wyglądania” przez szybę, gdy nie widać aktualnego światła. Z kolei opcjonalny asystent wnętrza MBUX pozwala na intuicyjną obsługę różnych funkcji poprzez rozpoznawanie ruchu dłoni.

Zrelaksuj się

Kontrola komfortu ENERGIZING scala różne systemy samochodu z zakresu komfortu i wykorzystuje oprawę muzyczną oraz oświetleniową, a także funkcje masażu i ogrzewania lub wentylacji do stworzenia konkretnej atmosfery we wnętrzu. Cel: zadbanie o samopoczucie podróżujących nawet podczas wymagających lub monotonnych podróży.

Nowością jest trener ENERGIZING COACH, który bazuje na inteligentnym algorytmie i zaleca określony program w zależności od sytuacji i użytkownika. Jeśli ten korzysta z zegarka bądź opaski firmy Garmin®, dokładność zaleceń jest optymalizowania z uwzględnieniem osobistych parametrów, takich jak poziom stresu lub jakość snu odczytane przez samochód z tego urządzenia (przypominającego zegarek).

W hybrydach plug-in (Limuzyna i Kombi) debiutuje program „drzemki” (PowerNap), który przydaje się podczas przerwy w podróży albo w trakcie ładowania akumulatora na trasie. Program składa się z trzech faz – zasypiania, snu oraz budzenia się – i może poprawić wydajność kierowcy, zapewniając mu „zastrzyk” nowej energii.

URBAN GUARD chroni pojazd przed wandalami i przestępcami

Dla Klasy E dostępne są pakiety opcji ochrony pojazdu URBAN GUARD i URBAN GUARD Plus. URBAN GUARD składa się z antykradzieżowego systemu alarmowego, zabezpieczenia przed odholowaniem z wizualnym i dźwiękowym ostrzeżeniem w przypadku wykrycia zmiany położenia pojazdu, a także z syreny alarmowej, systemu monitorowania wnętrza oraz wstępnej instalacji układu wykrywającego kradzież i szkody parkingowe. URBAN GUARD Plus uzupełnia te elementy o możliwość wskazania lokalizacji skradzionego samochodu.

Wszystkie wersje Klasy E, Limuzyna, Kombi i All-Terrain można już zamawiać w salonach Mercedes-Benz.

Materiał partnera Mercedes-Benz

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Media corner:

Nowe LED-owe światła do jazdy dziennej firmy OSRAM Połowa Polaków już może przesiąść się do elektryka. I nie płacić za prąd Sandero Stepway i Duster 4x4 - podróż wzdłuż Wisły dwiema Daciami Najlepsze i najtańsze ubezpieczenie OC i AC Mitsubishi Pajero 2014 w polskich salonach Gran Turismo Elettrificato, czyli jak VW doprawił emocjami swojego elektrycznego SUV'a Najbezpieczniej samochodem, najtaniej autem z LPG Doradca ds. Sprzedaży Motocykli BMW oraz Obsługi Klienta - ogłoszenie Przegląd najciekawszych trendów na targach motoryzacyjnych Los Angeles 2014 Myślisz, że nie warto przepłacać za autocasco? Błąd. Przydaje się o każdej porze roku Elektryczny MINI Cooper SE. Wzorowe auto miejskie? Caravana Go Romania – nostalgiczna wyprawa śladami PRL-u

Popularne w tym tygodniu:

Polacy coraz chętniej kupują elektryki. A ich właściciele już wkrótce przyjadą do Modlina Elektromobilność na wyciągnięcie ręki już 25 czerwca na Torze Modlin EV Experience Elektromobilność nabiera rozpędu. Polska zaczęła gonić Europę Baterie made in Poland. Jak stajemy się liderem elektromobilnych inwestycji