Poradniki i mechanikaNie wiesz, z której strony jest wlew paliwa? Odpowiedź znajdziesz na wskaźnikach

Nie wiesz, z której strony jest wlew paliwa? Odpowiedź znajdziesz na wskaźnikach

Auta europejskie zazwyczaj mają wlew z prawej strony, choć nie jest to regułą.
Auta europejskie zazwyczaj mają wlew z prawej strony, choć nie jest to regułą.
Źródło zdjęć: © fot. Mariusz Zmysłowski
Aleksander Ruciński
18.09.2020 10:00, aktualizacja: 22.03.2023 10:14

Większość kierowców wie, po której stronie znajduje się wlew paliwa w ich samochodzie. Co innego, gdy jedziemy autem, którego nie używamy na co dzień, co w dobie wypożyczalni i carsharingu jest coraz częstsze. Z której strony podjechać do dystrybutora? Można się tego łatwo dowiedzieć bez wysiadania z kabiny.

Tankowanie własnego auta dla niejednego kierowcy jest czynnością wręcz automatyczną, którą wykonuje się bez większego zaangażowania i zastanowienia. Gdy jednak musimy zatankować inny pojazd, wypożyczony czy też świeżo kupiony, po przyjeździe na stację pojawia się pytanie - z której strony jest wlew paliwa?

Jak się tego dowiedzieć? Opcji jest kilka - niektórzy kierowcy wysiadają z auta lub wychylają głowę przez szybę, by to sprawdzić. Inni trzymają się prostej zasady: auta azjatyckie przeważnie mają wlew z lewej, a europejskie z prawej strony. W dobie globalizacji jest jednak coraz więcej wyjątków od tej reguły.

Najbezpieczniej, najwygodniej i najprościej będzie więc zdać się na instrukcje producentów. By szybko poznać umiejscowienie wlewu paliwa, w większości pojazdów wystarczy spojrzeć na wskaźniki, a dokładniej wskaźnik paliwa, na którym znajdziemy ikonę dystrybutora ze strzałką.

Obraz
© fot. Aleksander Ruciński

Kierunek strzałki wskazuje stronę, po której producent zamontował wlew paliwa. To banalne rozwiązanie znacznie ułatwiające tankowanie pojazdu. Co ciekawe, nie wszyscy kierowcy zwracają uwagę na ten detal. Wielu z nich nie wie nawet o jego istnieniu. Jeśli często jeździcie różnymi samochodami, warto o tym pamiętać, by uniknąć pomyłki i niewygodnego przeciągania węża dystrybutora podczas tankowania.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (31)