Toyota nie uruchomi polskich fabryk 23 kwietnia. Wiele zależy od innych zakładów japońskiej marki

Toyota nie uruchomi polskich fabryk 23 kwietnia. Wiele zależy od innych zakładów japońskiej marki

Polskie fabryki Toyoty czekają inwestycje - w 2020, 2021 oraz 2022 r.
Polskie fabryki Toyoty czekają inwestycje - w 2020, 2021 oraz 2022 r.
Źródło zdjęć: © mat. pras.
Tomasz Budzik
22.04.2020 13:04, aktualizacja: 22.03.2023 11:50

Przed kilkoma dniami "Financial Times" pisał o możliwym uruchomieniu polskich fabryk Toyoty w czwartek 23 kwietnia. Dziś wiadomo już, że przerwa w pracy w zakładach w Jelczu-Laskowicach i Wałbrzychu będzie trwała dłużej.

W związku z pandemią SARS-CoV-2 18 marca 2020 r. wstrzymano produkcję w zakładach Toyoty w Jelczu-Laskowicach oraz Wałbrzychu. Podobne działania w tym okresie podejmowano w całej Europie. Dziś Stary Kontynent powoli budzi się do życia, a w ślad za przywróceniem produkcji na zachodzie, zachodzi konieczność wznowienia działania polskich fabryk. Nie stanie się to jednak, jak przewidywał "Financial Times", w czwartek 23 kwietnia.

Jak dowiedziałem się nieoficjalnie, pracownicy powrócą do fabryk Toyoty w Wałbrzychu i Jelczu-Laskowicach początkiem maja. Ma to związek ze wznowieniem działalności zakładu tej japońskiej marki we francuskim Valenciennes. Powstaje tam Toyota Yaris III generacji i przygotowywana jest linia produkcyjna dla czwartego wcielenia tego miejskiego modelu. To dla polskich pracowników bardzo ważne, bo zgodnie z przewidywaniami Toyoty w nowym Yarisie bardzo dużą popularnością będzie cieszyła się hybrydowa jednostka napędowa, a ta powstawać ma właśnie w Jelczu-Laskowicach.

W fabryce już gotowa jest linia montażowa jednostki napędowej o pojemności 1,5 l. Na razie zarząd japońskiego koncernu nie podjął jednak decyzji o terminie jej uruchomienia. Zgodnie z założeniami, wraz z silnikiem o pojemności 2,0 l, rocznie w Jelczu-Laskowicach powstawać ma 309 tys. jednostek napędowych. Do tego w kwietniu 2021 r. w Wałbrzychu miałaby ruszyć produkcja przekładni e-CVT dla silnika 1,5 l. Rocznie ma ich powstawać 175 tys.

Na razie polski oddział Toyoty czeka na decyzję koncernu co do daty przywrócenia produkcji podzespołów. Na razie w zakładach powstawały maseczki i przyłbice, którymi wspierano lokalne szpitale. Wraz z dokładnym określeniem daty wszczęcia pracy przedstawione mają być środki służące ochronie pracowników.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)