Jak odwołać się od mandatu z fotoradaru? Wzór pisma przygotowany przez prawnika

Jak odwołać się od mandatu z fotoradaru? Wzór pisma przygotowany przez prawnika

Wezwanie otrzymane od GITD nie zawsze musi skończyć się mandatem.
Wezwanie otrzymane od GITD nie zawsze musi skończyć się mandatem.
Źródło zdjęć: © fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER
Aleksander Ruciński
16.01.2020 17:39, aktualizacja: 22.03.2023 16:41

Tylko w 2018 roku GITD wysłało 992 tys. zawiadomień o popełnieniu wykroczenia, co przełożyło się na 432 tys. mandatów. Oznacza to, że ponad połowa wezwań wysłana była niesłusznie lub miała błędy pozwalające odwołać się od ukarania. Zobaczcie, w jakich sytuacjach można to zrobić.

W ostatnich latach rząd walczący ze zbyt szybkimi kierowcami stawia głównie na nieoznakowane radiowozy oraz odcinkowy pomiar prędkości. Mimo to na polskich drogach nie brakuje fotoradarów. Nie jest ich już tak dużo, jak jeszcze kilka lat temu, gdy urządzenia te były obsługiwane przez straże miejskie i gminne. W stałym użytku znajduje się jednak ponad 300 fotoradarów, które codziennie kontrolują tysiące kierowców.

Warto mieć świadomość, że nie wszystkie pomiary i fotografie stanowią podstawę do ukarania. W jakich przypadkach możemy odwołać się od mandatu i w jaki sposób powinniśmy odnieść się do wezwania nadesłanego przez GITD? Z pewnością należy zacząć od tego, że informacja dotycząca rzekomego przekroczenia prędkości nadesłana do nas listownie nie jest mandatem, a jedynie wezwaniem do wskazania kierującego.

Po otrzymaniu takiego wezwania mamy kilka opcji:

• potwierdzenie, że to my prowadziliśmy lub wskazanie innego kierowcy, jeśli to jemu użyczyliśmy pojazd, co wiąże się z przyjęciem mandatu lub obciążeniem nim wskazanego kierowcy,

• odmowa wskazania kierowcy. Wówczas mandatem obciążony zostaje właściciel pojazdu, a karą jest jedynie grzywna finansowa bez punktów karnych,

• odmowa przyjęcia mandatu bez podania przyczyny — wówczas sprawa jest kierowana do sądu,

• odmowa przyjęcia mandatu, gdy mamy wątpliwości co do legalności wykonanego pomiaru lub w wezwaniu występują nieprawidłowości.

Jeśli wybraliśmy ten ostatni wariant, powinniśmy zadbać o właściwe umotywowanie odmowy oraz przesłać do organów od których otrzymaliśmy wezwanie odwołanie, w którym przedstawimy powody decyzji. W jakich sytuacjach możliwa jest legalna odmowa?

• Gdy na zdjęciu załączonym do wezwania widoczny jest więcej niż jeden pojazd, ponieważ nie mamy pewności, że to właśnie nasze auto było przedmiotem pomiaru.

• Jeśli na fotografii po przeciwnej stronie drogi widać metalowe barierki, które mogą zakłamywać pomiar — jest to niezgodne z zaleceniami producentów sprzętu pomiarowego.

• Kiedy jakość zdjęcia nie pozwala na ustalenie, kto prowadził pojazd.

Jeśli w naszym przypadku występuje którakolwiek z powyższych sytuacji, należy sporządzić odwołanie. Wzór takiego dokumentu przygotowany przez prawnika, zawierający wszystkie niezbędne elementy oraz gotowe uzasadnienia, można nieodpłatnie pobrać klikając tutaj.

Dołączony do artykułu wzór wraz z uwagami stanowi utwór w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Autorem wzoru jest Adw. Sławomir Bystrzejewski, twórca bloga Legalnajazda.pl

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)