Poradniki i mechanikaJak i gdzie kupić eurowinietę?

Jak i gdzie kupić eurowinietę?

Jak i gdzie kupić eurowinietę?
Źródło zdjęć: © Fot. Tomasz Kawka / East News
Maciej Gis
04.12.2019 09:09, aktualizacja: 22.03.2023 17:09

Eurowinieta to potoczna nazwa elektronicznego systemu poboru opłat za przejazd autostradami i drogami ekspresowymi, który funkcjonuje w Luksemburgu, Danii, Holandii i Szwecji. E-mytem objęte są pojazdy ciężarowe o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 12 ton, z wyłączeniem autobusów. Jak ją kupić?

W przeciwieństwie do pozostałych europejskich rozwiązań (które należność za przejazd obliczają na podstawie długości przejechanej trasy), koszt eurowiniety zależy od czasu pobytu pojazdu ciężarowego w danym kraju. Za przejazd płaci się przed rozpoczęciem trasy, a winietę można wykupić na okres obejmujący jeden dzień, tydzień, miesiąc lub rok.

Jak kupić eurowinietę?

Zakup można zrealizować w sposób tradycyjny – na stacjach benzynowych, w punktach odprawy granicznej lub w placówkach firmy AGES, operatora systemu. Płatności można dokonać również przez stronę internetową – www.eurovignettes.eu.

Opłatę za winietę można uregulować również za pośrednictwem kart paliwowych i flotowych (DKV, ENI/Agip, Esso, euroShell, eurotoll sas, EUROTRAFIC, Eurowag, LogPay, Multi Service Tolls, OMV, PLOSE, Ressa, Statoil, TOTAL, TSI Global Star, UTA) lub kart kredytowych – Mastercard i VISA.

Warto też nadmienić, że od 1 lipca 2019 roku wzrosły ceny za eurowiniety. Dotyczy to zwłaszcza starszych pojazdów ciężarowych (Euro 4 i niższe). Dla przykładu, dla samochodu spełniającego normę Euro 4 przy zakupie na rok cena wyniesie 1400 euro (wcześniej było to 1250 euro). Rozpatrując natomiast pojazdy z normą Euro 3, to w tym przypadku ceny wzrosły z 1250 do 1543 euro rocznie. Stawka dzienna natomiast zostanie zwiększona z 8 do 12 euro dla wszystkich kategorii.

Jakie dane są potrzebne przy eurowiniecie?

Wraz z zakupem należy podać informacje o kraju rejestracji pojazdu, numerze rejestracyjnym, liczbie osi pojazdu, klasie emisji zanieczyszczeń pochodzących ze spalin oraz zakresie obowiązywania – te czynniki wpływają na cenę winiety. System zwalnia kierowcę z posiadania dodatkowych dokumentów lub naklejek na szybę potwierdzających zakup.

Eurowinieta jest uznawana we wszystkich krajach objętych systemem, dlatego przejeżdżając przez kilka krajów objętych tą formą opłaty, wystarczy tylko jedna eurowinieta. Należy pamiętać, że zakup winiet jest obowiązkowy. Za brak posiadania opłaty kierowca może zostać ukarany mandatem w wysokości kilkuset euro.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)