Poradniki i mechanikaZ odświeżaczem powietrza do auta trzeba uważać. Zobacz, jak nie pożałować zakupu

Z odświeżaczem powietrza do auta trzeba uważać. Zobacz, jak nie pożałować zakupu

Wyniki niezależnych badań wprost wskazują, że część odświeżaczy powietrza zawiera substancje toksyczne.
Wyniki niezależnych badań wprost wskazują, że część odświeżaczy powietrza zawiera substancje toksyczne.
Źródło zdjęć: © autokult
Maciej Gis
20.09.2021 12:26, aktualizacja: 14.03.2023 15:06

Przed zakupem odświeżacza samochodowego należy przeczytać instrukcję użytkowania i jego skład. Niektóre z preparatów mogą mieć negatywny wpływ na kondycję fizyczną kierowcy i stan tapicerki.

Zdarza się, że odświeżacze powietrza zawierają niebezpieczne dla zdrowia składniki. Dotyczy to produktów, które powstają na bazie chemii przemysłowej. Korzystanie z nich w zamkniętym pomieszczeniu (a takim jest kabina pojazdu) może powodować u pasażerów bóle głowy, problemy z układem oddechowym, reakcje alergiczne i nudności. Dlatego ich stosowanie nie jest zalecane w przypadku dzieci, alergików i astmatyków.

Wyniki niezależnych badań wprost wskazują, że część odświeżaczy powietrza zawiera substancje toksyczne, których ilości są niebezpieczne dla zdrowia. W innych zaś mogą się znaleźć związki chemiczne, które nie są wymienione na etykiecie.

Dlatego osoby wrażliwe powinny korzystać z bezpiecznych i naturalnych odświeżaczy na bazie np. lawendy, wanilii bądź kawy. Ekologiczne rozwiązania okazują się też często tańsze w zakupie niż markowe kosmetyki. Decydując się na odświeżacz chemiczny, należy w pierwszej kolejności przeczytać skład i zapoznać się z instrukcją użycia znajdującą się na etykiecie.

Dozowniki perfum i olejków perfumowanych przy kontakcie z plastikowymi elementami deski rozdzielczej mogą zostawić nienaprawialne ślady. Wystarczy czasem jedna kropla, by na skutek reakcji chemicznej odbarwiła się konsola środkowa lub tapicerka.

Zasady ostrożności należy także zachować w przypadku popularnych choinek samochodowych. Gumowa nitka służy zawieszeniu drzewka po lusterkiem, tak by nie stykało się z plastikowymi lub drewnianymi elementami kokpitu. By zapach choinki nie był zbyt intensywny, opakowanie, w którym się znajduje, należy otwierać sukcesywnie, a nie w całości.

Palacze powinni także pamiętać, że kosmetyki samochodowe mogą być łatwopalne, szczególnie dotyczy to olejków i aerozoli.

Warto również pamiętać, że poprzez korzystanie z niskiej jakości kosmetyków samochodowych, np. perfumowanej chemii, wprowadza się alergeny do kabiny pojazdu. Zamiast inwestować w chemię, lepiej regularnie odkurzyć pojazd, oczyścić układ klimatyzacji, wyprać tapicerkę i odkazić wnętrze ozonem. Wówczas nie będzie potrzeby korzystania z rozwiązań maskujących problem.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)