Poradniki i mechanikaPolisa OC po poprzednim właścicielu pojazdu. Jak to działa?

Polisa OC po poprzednim właścicielu pojazdu. Jak to działa?

Polisa OC jak dowód rejestracyjny przechodzi automatycznie na nowego właściciela pojazdu. Co można z nią zrobić?
Polisa OC jak dowód rejestracyjny przechodzi automatycznie na nowego właściciela pojazdu. Co można z nią zrobić?
Źródło zdjęć: © fot. Marcin Łobodziński
Maciej Gis
12.12.2019 16:51, aktualizacja: 22.03.2023 17:00

Osoba, która przejęła ubezpieczenie obowiązkowe po sprzedającym pojazd, może polisę wypowiedzieć lub kontynuować. Wszystko zależy od jej preferencji oraz umowy z poprzednim właścicielem.

Zgodnie z przepisami nabywca samochodu powinien otrzymać od poprzedniego właściciela komplet dokumentów umożliwiających rejestrację oraz potwierdzenie o wykupieniu obowiązkowego ubezpieczenia OC. Jeśli auto nie ma polisy, to nową trzeba zawrzeć w dniu podpisania umowy.

W wielu przypadkach jest jednak tak, że nowy właściciel przejmuje ubezpieczenie wraz z pojazdem. Zgodnie z przepisami ma wówczas dwie możliwości – wypowiedzieć dotychczasową umowę lub ją kontynuować.

Kontynuacja polisy OC

Kontynuacja polisy poprzedniego właściciela daje nowemu prawo do korzystania z OC przez cały czas trwania umowy. W takiej sytuacji ubezpieczyciel ma prawo przekalkulować składkę i ewentualnie upomnieć się o dopłatę, jeśli np. nabywca nie posiada takich zniżek, jakie posiadał poprzedni właściciel pojazdu.

Ważne: Nowy nabywca samochodu, który zdecyduje się na kontynuowanie polisy, musi pamiętać, że nie przedłuża się ona automatycznie na kolejny rok, tak jakby sam ją wykupił. Co prawda ubezpieczyciel raczej zadzwoni w tej sprawie, kiedy polisa będzie się kończyć, ale lepiej tego pilnować. Kary za przerwy w OC są bardzo dotkliwe. Nieświadomy kierowca może zapłacić nawet 4,5 tys. zł.

Wypowiedzenie polisy OC przez nowego właściciela

Nowy właściciel może wypowiedzieć polisę od razu po zakupie auta i wykupić swoją. Wypowiedzenie polisy może nastąpić w dowolnym momencie jej trwania. Należy to zrobić w formie pisemnej – mailem, pocztą lub faxem.

Kiedy nowy właściciel wypowie polisę po dłuższym czasie, np. po kilku miesiącach, to ubezpieczyciel również ma prawo przekalkulować składkę i żądać dopłaty za czas, w którym polisa była wykorzystywana, jeśli były różnice w zniżkach/zwyżkach lub szkodowości. Należy jednak zaznaczyć, że nie jest to reguła. Ubezpieczyciel może zwrócić się o wyrównanie należności, ale nie musi.

Wypowiedzenie ubezpieczenia może być korzystne wtedy, kiedy nie jest ono do końca opłacone, a ma się lepsze warunki niż poprzedni właściciel - np. zakup od szkodowego kierowcy.

Wypowiedzenie polisy OC przez poprzedniego właściciela

Nie jest to możliwe, więc nie musicie się martwić, że nagle stracicie ubezpieczenie jeśli nabyliście auto. Polisa OC jest niejako częścią przedmiotu umowy sprzedaży.

Sprzedający zobowiązany jest do zgłoszenia sprzedaży auta do swojego ubezpieczyciela w ciągu 14 dni po podpisaniu umowy. Jeśli tego nie zrobi, to ponosi solidarną odpowiedzialność wraz z nabywcą za kolejne składki. Więc jeśli trzeba będzie np. opłacić drugą ratę OC, to połowę musi zapłacić sprzedający. Jednak zasada solidarności nie dotyczy szkód spowodowanych przez nabywcę pojazdu.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)